هوای اهواز بر مدار نارنجی است / ثبت پاک‌ترین آسمان در قزوین

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد، لازم است بدانیم امروز هوای یک شهر در وضعیت ناسالم و تعداد ۲۲ شهر سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _یکشنبه دوم اردیبهشت_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، امروز شاخص کیفی هوای هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در هیچیک از کلانشهرها در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار ندارد، در حالی که روز گذشته شهر قم در موقعیت آلوده (قرمز) ثبت شد.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهر اهواز با شاخص ۱۰۲، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، به طوری که روز گذشته شهرهای اهواز، مشهد و بجنورد بر مدار ناسالم (نارنجی) ثبت شدند.

به این ترتیب شاخص کیفیت هوا امروز در کلانشهرهای تبریز با شاخص ۷۳، ارومیه با شاخص ۵۹، اصفهان با شاخص ۹۲، کرج با شاخص ۷۵، بوشهر با شاخص ۶۶، تهران با شاخص ۷۴، شهرکرد با شاخص ۵۳، مشهد با شاخص ۷۴، بجنورد با شاخص ۸۴، زنجان با شاخص ۷۴، زاهدان با شاخص ۶۴، قم با شاخص ۶۸، کرمانشاه با شاخص ۵۵، اراک با شاخص ۸۱ و همدان با شاخص ۶۱، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته یکم اردیبهشت، شهرهای ارومیه، اصفهان، کرج، بوشهر، تهران، شهرکرد، زنجان، سمنان، زاهدان، سنندج، کرمان، کرمانشاه، اراک، بندرعباس، همدان و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

بر این اساس، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای بیرجند با شاخص ۴۰، سمنان با شاخص ۴۸، قزوین با شاخص ۱۹، سنندج با شاخص ۳۵، کرمان با شاخص ۴۵، یاسوج با شاخص ۷۲ و یزد با شاخص ۴۶، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، بیرجند و قزوین، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

لازم است بدانیم، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، شیراز، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، شیراز، یاسوج، گرگان، رشت، خرم‌آباد و ساری بدون داده ثبت شد.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (زرد)، تعداد ۱۵ شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و هشت شهر بدون داده ثبت شده‌اند، به‌طوری که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، سه شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ شهر سالم (زرد)، سه شهر پاک (سبز) و شش شهر بدون داده درج شدند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 746654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.