تظاهرات اسپانیایی‌ها علیه گردشگری انبوه

ساکنان مجمع‌الجزایر قناری اسپانیا به‌دنبال افزایش چشمگیر حجم گردشگران این منطقه و تأثیر مخرب آن بر جوامع محلی دست به اعتراض زدند.

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری ایمنا، جنبش‌های اعتراضی نسبت به گردشگری بیش از حد، پیش از این‌که همه‌گیری کووید -۱۹ صنعت سفر جهانی را در سال ۲۰۲۰ به زانو در آورد، در اسپانیا به‌ویژه در بارسلونا فعال شد، اما پس از برداشته شدن محدودیت‌های سفر، گردشگری این نواحی شاهد افزایش بود و اسپانیا با رکورد ۸۵.۱ میلیون بازدیدکننده در سال گذشته مواجه شد.

مجمع‌الجزایر قناری اسپانیا در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۱۴ میلیون گردشگر خارجی داشت که بر اساس داده‌های رسمی، ۱۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد. این جزایر به‌واسطه مناظر آتشفشانی و نور خورشید در طول سال خود که سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند شناخته شده‌اند و از هر ۱۰ نفر ساکن آن چهار نفر در بخش گردشگری مشغول هستند. این بخش ۳۶ درصد از تولید ناخالص داخلی جزایر را تشکیل می‌دهد.

مقامات مجمع‌الجزایر قناری نگران تأثیر این حجم گردشگری بر مردم محلی هستند که به افزایش اعتراضات ضدگردشگری انبوه در ماه‌های اخیر در سراسر اسپانیا، دومین کشور پربازدید جهان، منجر شده است، اما بخش پرسودی محسوب می‌شود که ۱۲.۸ درصد از اقتصاد اسپانیا را تشکیل می‌دهد.

تظاهرات اسپانیایی‌ها علیه گردشگری انبوه

اعتراض ساکنان قناری به گردشگری انبوه

در آغاز هفته نیز ده‌ها هزار تظاهرکننده به خیابان‌های جزایر قناری اسپانیا رفتند تا خواستار تغییر در مدل گردشگری انبوهی شوند که مجمع‌الجزایر اقیانوس اطلس را فراگرفته است. تعداد این افراد به بیش از ۵۷ هزار نفر می‌رسد و با پرچم‌هایی حاوی مضامین «جزایر قناری برای فروش نیستند!» «تعلیق گردشگری» و «به خانه من احترام بگذار» روانه خیابان‌های شهرهای اصلی در سراسر هفت جزیره مجمع الجزایر شده‌اند.

راهپیمایی‌های کوچک‌تری نیز در دیگر نقاط این جزایر و سایر شهرهای اسپانیا برگزار شد که همه آن‌ها پیش از اوج فصل تعطیلات تابستانی توسط سازمان‌های زیست‌محیطی و گروه‌های اجتماعی سازماندهی شده بود که معتقدند ازدحام بیش از حد گردشگران باعث تداوم یک مدل اقتصادی می‌شود که به ساکنان محلی و محیط‌زیست آسیب می‌رساند.

تظاهرات اسپانیایی‌ها علیه گردشگری انبوه

خواسته‌های معترضان اسپانیایی

معترضان خاطرنشان کردند تظاهرات آن‌ها پیامی علیه گردشگران نیست، بلکه اعتراضی به مدل گردشگری است که در راستای منفعت سرزمین آن‌ها نیست و باید تغییر کند. آن‌ها خواستار محدود کردن تعداد بازدیدکنندگان و وضع مالیات زیست‌محیطی برای حفاظت از محیط زیست، توقف گردشگری انبوه و سرکوب فروش املاک به غیر از ساکنان هستند، چراکه این مدل مخرب گردشگری منابع محل زندگی آن‌ها را تحلیل می‌برد و اقتصاد منطقه را متزلزل‌تر می‌کند.

کد خبر 746585

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.