روز زبان چینی 联合国中文日 + پوستر و دانستنی ها

روز زبان چینی 联合国中文日 هر سال در ۲۰ آوریل گرامی داشته می‌شود؛ این تاریخ به‌طور خاص برای بزرگداشت Cangjie انتخاب شد که یک شخصیت افسانه‌ای در چین است و اختراع حروف چینی به او نسبت داده می‌شود.

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری ایمنا، بیش از یک میلیارد نفر، چینی را به عنوان زبان اول خود صحبت می‌کنند که بیشتر از هر جمعیت دیگری در جهان است.

روز زبان چینی 联合国中文日 + پوستر و دانستنی ها

تاریخچه زبان چینی

سازمان ملل تصمیم گرفت بیستم آوریل را به عنوان روز زبان چینی در سال ۲۰۱۰ تعیین کند؛ این تاریخ به‌طور خاص برای بزرگداشت Cangjie انتخاب شد که یک شخصیت افسانه‌ای در چین است و اختراع حروف چینی به او نسبت داده می‌شود.

روز زبان چینی 联合国中文日 + پوستر و دانستنی ها

کتیبه‌هایی با حروف چینی در پوسته‌های لاک‌پشت پیدا شده است که مربوط به سلسله شانگ ۱ (۱۷۶۶-۱۱۲۳ پیش از میلاد) است که ثابت می‌کند زبان نوشتاری برای بیش از سه هزار سال وجود داشته است.

روز زبان چینی 联合国中文日 + پوستر و دانستنی ها

دانستنی‌های زبان چینی

  • ماندارین رایج‌ترین شکل زبان چینی است که به غیر از چین، زبان رسمی مناطقی مانند هنگ‌کنگ و تایوان است. با این حال، اشکال دیگری از چینی مانند Wu، Xiang، Cantonese، Putonghua، Min، Hakka، Gan وجود دارد که در چین نیز استفاده می‌شود. اکثریت قریب به اتفاق افراد در چین، حدود ۹۵ درصد، توانایی صحبت کردن و درک ماندارین را دارند.
  • کلمه ماندارین از کلمه پرتغالی mandarim گرفته شده است. مانداریم از کلمه مالایی منتری گرفته شده است که از کلمه سانسکریت mantrin به معنای وزیر گرفته شده است.
  • با افزایش سن، مغز انسان به‌ویژه از درک موضوعات پیچیده طفره می‌رود. یادگیری زبان چینی یکی از بهترین اشکال تمرین ذهنی است که مغز انسان را با فعال کردن نیمکره چپ و راست برای متمایز کردن کلمات از یکدیگر هوشیار می‌کند.
  • بر اساس بعضی از لغت‌نامه‌های چینی، تعداد نویسه‌ها (کاراکتر) در زبان چینی به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از ۵۰ هزار کاراکتر است، اما درک و صحبت چینی با دانش بیش از ۲۰ هزار کاراکتر امکان‌پذیر است.

روز زبان چینی 联合国中文日 + پوستر و دانستنی ها

  • کاراکتر چینی "Biang" به معنی نوعی نودل، به دلیل طراحی پیچیده‌اش که شامل ۵۷ ضربه است و دو بار نوشته می‌شود، به‌طور گسترده‌ای شناخته شده است.
  • زیر و بم نحوه بیان یک کلمه به زبان چینی می‌تواند معنای کلمه را به‌طور کامل تغییر دهد. زبان چینی دارای چهار تن است که هر کدام صدای خود را دارند.
  • در زبان چینی، نه اصطلاحات مونث و نه مذکر در نوشتار یا گفتار وجود ندارد.
  • متون باستانی چینی از بالا سمت راست به پایین سمت چپ نوشته می‌شد.
  • چینی، مانند هیروگلیف مصر باستان، یک زبان تصویری است.

روز زبان چینی 联合国中文日 + پوستر و دانستنی ها

کد خبر 746486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.