سقوط آزاد نرخ باروری متوقف شد / آغاز غربالگری SMA از سال جاری

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سقوط آزاد نرخ رشد جمعیت متوقف شده است، از آغاز غربالگری پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا به بیماری اس‌ام‌ای در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از وبدا، حسین فرشیدی با اشاره به نام‌گذاری یکی از روزهای هفته سلامت به عنوان خانواده و جوانی جمعیت اظهار کرد: سقوط آزاد نرخ رشد جمعیت متوقف شده و سرعت کمتری پیدا کرده است و این موضوع نشانه خوبی است که در سال ۱۴۰۳ بتوانیم شاهد افزایش نرخ باروری در کشور باشیم، مهم‌ترین کار در این راستا فرهنگ‌سازی است و یکی از کارهایی که وزارت بهداشت در حال انجام آن است، اجرای طرح نفس است که در آن مراقبان سلامت به مشاوره پیشگیری از سقط جنین می‌پردازند.

وی افزود: غربالگری بیماری SMA نیز یکی دیگر از برنامه‌هایی است که سال جاری آغاز خواهد شد تا از تولد نوزادانی که به این بیماری مبتلا هستند پیشگیری شود، زیرا این کودکان در سنین پایین مرگ رنج‌آوری دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به تغذیه سالم به عنوان یکی از عوامل مؤثر در سلامتی گفت: برای به دست آوردن سلامتی، ورزش، تغذیه و کاهش استرس نقش مهمی دارند، باید آمار بیماری‌های غیرواگیر را از طریق سبک زندگی سالم کاهش دهیم؛ در این راستا یکی از اقدامات مهم ما اجرای برنامه نان کامل است که بیش از ۱۸۰۰ نانوایی داریم که آرد سبوس دار استفاده می‌کنند که این موضوع باعث کاهش بسیاری از بیماری‌های مزمن می‌شود.

فرشیدی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت در بسیاری از کشورهای پیشرفته و پردرآمد مانند ژاپن و کره جنوبی نیز نزولی است، گفت: باید فرهنگ‌سازی در راستای افزایش ازدواج و فرزندآوری جوانان انجام شود زیرا تجربه کشورهای پردرآمد نیز نشان داده که تنها حمایت اقتصادی منجر به افزایش جمعیت نخواهد شد.

وی ادامه داد: در عین حال باید فرایند بارداری و ارائه خدمات درمانی برای مادران خوشایند شود تا مادران بعد از باردار شدن تمایل داشته باشند که فرزند دیگری نیز داشته باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با هشدار نسبت به سزارین‌های تقویمی و در تاریخ‌های رند بیان کرد: با این چالش مواجه هستیم که برخی افراد برای تولد فرزندشان در تاریخ رند، اقدام به زایمان زودرس می‌کنند که این موضوع خطرات و عوارضی در پی دارد.

فعالیت ۸۰ مرکز درمان ناباروری سطح دو در کشور

صابر جباری، رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت نیز اظهار کرد: نرخ باروری کلی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ موالید کاهشی بوده است، اما سیر نزولی تعداد موالید کاهش پیدا کرده است؛ البته خطر و معضل سالمندی جمعیت همانند گذشته نگران کننده است.

وی افزود: امیدواریم مجموعه اقداماتی که در قالب قانون جوانی جمعیت صورت می‌گیرد از گرفتار شدن ما در سیاه‌چاله جمعیتی جلوگیری کند.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت تصریح کرد: در بخش دولتی پوشش درمان ناباروری کامل شده و خدمات حوزه ناباروری در حوزه پیشگیری نیز آغاز شده است و تشخیص به هنگام ناباروری در مراکز بهداشتی و درمانی زودتر انجام می‌شود تا زوجین نابارور زودتر شناسایی و درمان شوند، الان حدود ۸۰ مرکز درمان ناباروری سطح دو در کشور داریم که به تشخیص و درمان به‌موقع ناباروری کمک می‌کنند و بسیاری از زوجین نابارور که به اقدامات تخصصی مانند ای‌وی‌اف نیاز ندارند در این مراکز درمان می‌شوند.

جباری با بیان اینکه بعضی از غذاها، آلودگی‌های هوا و زیست محیطی و سموم کشاورزی بر باروری تأثیر می‌گذارند، خاطرنشان کرد: در حال بررسی این موارد هستیم تا مشخص شود که محصولات تراریخته روی باروری تأثیر دارند یا خیر و این بررسی را با همکاری پدافند غیرعامل و وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه فاصله بین ازدواج تا تولد اولین فرزند در کشور پنج سال بوده است، بیان کرد: اکنون این فاصله به سه سال رسیده است، اما هدف‌گذاری ما زیر دو سال است، یعنی زوجین دو سال اول ازدواج اقدام به فرزندآوری کنند، توصیه این است که زوجین جوان در دو سال اول پس از ازدواج اقدام به فرزندآوری کنند، زیرا در صورت نابارور بودن، زودتر تشخیص داده شده و درمان می‌شوند.

کد خبر 746212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.