شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (‌شنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و یک ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان امروز _شنبه یکم اردیبهشت_ اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۶۳ در شرایط سالم (زرد) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه سنجش کیفیت هوا امروز در هیچکدام از ایستگاه‌های کلانشهر اصفهان در وضعیت ناسالم و آلوده ثبت نشده است، افزود: ایستگاه‌های دانشگاه صنعتی با شاخص ۸۰، انقلاب با شاخص ۷۳، رهنان با شاخص ۶۷، پارک زمزم با شاخص ۶۵، ولدان با شاخص ۶۴، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۶۳، زینبیه با شاخص ۶۱، سپاهان‌شهر با شاخص ۶۰، کاوه و کردآباد با شاخص ۵۹، فیض با شاخص ۵۸ و فرشادی با شاخص ۵۶ سالم (زرد)، میرزاطاهر با شاخص ۳۴ در موقعیت هوای پاک (سبز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۶۳ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه خرازی با شاخص ۸۳ در موقعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، قهجاورستان، مبارکه و شاهین‌شهر است که قهجاورستان با شاخص ۱۲۳ ناسالم (نارنجی)، مبارکه با شاخص ۶۱، زرین‌شهر با شاخص ۸۶، شاهین‌شهر با شاخص ۶۱ سالم (زرد) ثبت شدند، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، احمدآباد، پروین، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، نجف‌آباد، خمینی‌شهر و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی خروجی مدل‌های هواشناسی بیانگر ناپایداری‌هایی است که از ساعات بعدازظهر و اوایل شب تا روز یکشنبه دوم اردیبهشت، ادامه خواهد داشت، از روز دوشنبه با ورود سامانه ناپایدار به تدریج تا پایان هفته آینده جوی ناپایدار تداوم دارد. آسمان شهر اصفهان نیز امروز کمی ابری به تدریج ابری، گاهی بارش پراکنده و وزش باد شدید خواهد بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است. این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن ( CO) ، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه‌گیری و روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.‌

کد خبر 746097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.