پایان سفر فشرده امیرعبداللهیان به نیویورک؛ ارسال هشدارهای متعدد از خاک آمریکا به اسرائیل

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوضاع خاورمیانه و فلسطین به نیویورک سفر کرده بود، بامداد شنبه این شهر را ترک کرد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، حسین امیرعبداللهیان عصر چهارشنبه با استقبال امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نخستین سفر خود به نیویورک در سال جدید شمسی، وارد فرودگاه جان اف کندی نیویورک شد.

امیرعبداللهیان چهار روز پس از عملیات نظامی تنبیهی «وعده صادق» در پاسخ به حمله رژیم اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق سوریه، برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره فلسطین وارد نیویورک شد.

وزیر خارجه ایران در بدو ورود به چندین روز ادعاهای مقامات آمریکا مبنی بر مطلع نشدن از پاسخ ایران به اسرائیل سخن گفت و تاکید کرد: از زمانی که در جمهوری اسلامی ایران تصمیم برای هشدار و تنبیه لازم رژیم اسرائیل گرفته شد، آمریکا را مطلع کردیم. پس از عملیات نیز، تقریباً ساعت ۲:۳۰ بامداد یکشنبه (هفته گذشته) پیام دیگری را به ایالات متحده آمریکا ارسال کردیم که بگوییم به دنبال توسعه تنش در منطقه نیستیم.

وزیر امور خارجه جمهموری اسلامی ایران در نشست عالی‌رتبه شورای امنیت ملل متحد در خصوص (وضعیتِ خاورمیانه، شامل مسئله فلسطین) روز پنجشنبه به وقت سی‌ام فروردین ۱۴۰۳ برابر با هجدهم آوریل ۲۰۲۴ نیز با تشریح دلایل حمله ایران گفت: «تأکید می‌کنم، اکنون دفاع مشروع و اقدام متقابل و متناسب ایران پایان یافته است، بنابراین باید رژیم اسرائیل وادار شود از تکرار هرگونه ماجراجویی نظامی افزون‌تر علیه منافع ایران دست بردارد. در صورت هرگونه استفاده رژیم اسرائیل از زور و تعرض به منافع ایران، جمهوری اسلامی ایران نیز در استیفای حق ذاتی خود در دادن پاسخ آنی، قاطع و قوی به آن و پشیمان ساختن قطعی و کامل این رژیم لحظه‌ای تردید نخواهد کرد. این تصمیمی تغییرناپذیر است.»

امیرعبداللهیان گفت: می‌خواهم از نیویورک و با صدای بلند روشن سازم که ایران همواره بخش مثبت تحولات منطقه، در تثبیت صلح و امنیت پایدار و از جمله مبارزه با تروریسم بوده است. ما در تحقق حداکثری امنیت ملی و منافع کشور و امنیت جمعی منطقه حساس غرب آسیا با هیچ طرفی تعارف نخواهیم داشت. شورای امنیت باید رژیم سرکش و یاغی اسرائیل را مهار کند و ریشه جنگ و نسل‌کشی در غزه را به‌سرعت پایان دهد.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: از شورای امنیت انتظار می‌رود با تصویب یک قطعنامه جامع، قاطع و تحت فصل هفتم منشور ملل متحد، نسبت به این موارد اقدام کند:

۱- برقراری آتش‌بس فوری، کامل، بی‌قید و شرط و دائم در تمام مناطق غزه از جمله در رفح و حتی کرانه باختری

۲- رفع کامل محاصره انسانی غزه

۳- تبادل انسانی اسرا

۴- موظف ساختن رژیم به خروج فوری، کامل و غیرمشروط تمام نیروهای نظامی و ادوات و تجهیزات آن‌ها از غزه و ضرورت بازگشت امن مردم به مناطق و اماکن خود

۵- اعمال تحریم جامع و فوری تسلیحاتی علیه رژیم اسرائیل

۶- حمایت از قرار موقت الزام‌آور دیوان بین‌الملل دادگستری و فراهم ساختن زمینه محاکمه و مجازات تمام آمران، عاملان و حامیان جنایات اسرائیل به دلیل ارتکاب نسل‌کشی، کشتار هدفمند خبرنگاران، کارکنان نهادهای مردمی خدمات‌رسانی، کاربرد مکرر سلاح‌های غیرمتعارف از جمله بمب‌های فسفری و تهدید مکرر مقامات رژیم اسرائیل به استفاده از بمب هسته‌ای در غزه

او در نخستین دیدارش در نیویورک، با «یان بورگ» وزیر امور خارجه مالت که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را در ماه آوریل بر عهده دارد، با هشدار نسبت به هرگونه ماجراجویی توسط رژیم صهیونیستی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با شدت بیشتری به هرگونه خطای محاسباتی رژیم صهیونیستی پاسخ خواهد داد.

وزیر خارجه ایران در همه دیدارهای دوجانبه و نشست‌ها و مصاحبه‌هایش پاسخ مقتدرانه اخیر نیروهای مسلح ایران علیه اسرائیل را تشریح و تاکید کرد: اقدام نظامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به جنایات رژیم صهیونیستی در چهارچوب دفاع مشروع و وفق حقوق بین‌الملل صورت گرفت.

امیرعبداللهیان در دیدار با همتای اردنی خود، ایمن الصفدی با تاکید بر عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران برای کمک به تقویت صلح و ثبات در منطقه افزود: پاسخ نظامی به حمله اسرائیل صرفاً عملیاتی محدود و حداقلی بود و در صورت ارتکاب هرگونه اقدام ماجراجویانه بعدی از سوی رژیم اسرائیل، این بار پاسخ ایران قاطع، فوری و حداکثری خواهد بود.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به وضعیت بحرانی در فلسطین اشغالی و نوار غزه و تداوم جنایات و تجاوزات رژیم صهیونیستی، خواستار اقدام قاطع جامعه بین‌المللی و به‌ویژه سازمان همکاری اسلامی و کشورهای عضو در مقابله با این رژیم و توقف جنایات آن شد.

امیرعبداللهیان در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز عملیات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه مواضع نظامی رژیم متجاوز اسرائیل را در چارچوب دفاع مشروع و حقوق بین‌الملل تشریح کرد و گفت: با وجودی که ایران قادر بود این عملیات را در شعاع گسترده‌تری انجام دهد، صرفاً آن بخش از مواضع نظامی رژیم صهیونیستی هدف قرار داد که از آنجا حمله به سفارت کشورمان در دمشق صورت گرفته بود.

وزیر خارجه ایران با قدردانی از تلاش‌های دبیرکل سازمان ملل متحد در کمک به مردم فلسطین گفت: ناکارآمدی شورای امنیت و محکوم نکردن حمله رژیم اسرائیل به سفارت ایران در دمشق، موجب شد تنها گزینه‌ای که در برابر کشورم باقی بماند، دفاع مشروع از خود و تنبیه رژیم صهیونیستی بود.

امیرعبداللهیان در دیدار با احمد عطاف، وزیر خارجه الجزایر نیز از نقش این کشور راستای کمک به توقف نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه، همچنین ارائه قطعنامه عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد قدردانی کرد و رأی غیرمسئولانه و غیرسازنده آمریکا در وتوی قطعنامه مزبور را به‌شدت محکوم کرد.

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با خانم «میریانا اسپولیاریک» رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت: رویکردهای سیاست‌زده، دوگانه و غلط تاکنون موجب شده است تلاش‌های سیاسی برای پایان بحران غزه بی‌نتیجه باقی بماند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «تور ونسلند» هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه نیز گفت: عامل اصلی ثبات و امنیت در منطقه، توقف جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه باختری و برقراری آتش‌بس پایدار است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از کنترل خارج شده است و باید مهار شود.

امیرعبداللهیان در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا نیز گفت: وقتی می‌گوئیم پاسخ حداکثری، یعنی اگر رژیم اسرائیل خطا کند، پاسخ فوری، قاطع و پشیمان‌کننده حداکثری در سرزمین‌های اشغالی خواهیم داد. ما در همین عملیات اخیر هم از پیش به آمریکا اعلام کردیم که پایگاه‌ها و منافع آمریکا در منطقه را هدف قرار نخواهیم داد، مگر در شرایطی که آمریکا در حمایت از رژیم اسرائیل، خود را در کنار جنگ این رژیم قرار دهد. در این صورت، هیچ تعارفی نخواهیم داشت و منافع آمریکا نیز نمی‌تواند مصون بماند.

امیرعبداللهیان سرانجام در پایان برنامه‌های سفر کوتاه خود به نیویورک در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد: در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، ایده‌هایی که می‌تواند توسط او و در هماهنگی با همه کنشگران اصلی موضوع غزه در دست پیگیری قرار گیرد، بحث و تبادل نظر کردیم.

او در مورد این ایده‌ها سخن نگفت، اما تاکید کرد: در دیدارها به‌ویژه با دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت سعی کردیم آن‌ها را به این ترغیب کنیم که برای حل ریشه‌ای بحران در منطقه، آنچه ضروری است، تمرکز بر راه‌حل سیاسی و توقف جنایات جنگی رژیم اسرائیل در غزه است و باید یک بسته سیاسی که همه ابعاد از جمله تبادل اسرا، عقب‌نشینی نیروهای اشغالگر از غزه، ارسال گسترده کمک‌های انسانی را مورد توجه قرار دهد در دستور کار دبیرکل سازمان ملل قرار گیرد.

منبع: ایرنا
کد خبر 746094

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.