زنجان رکورددار آلودگی هوا/ شاخص کیفی ۲۰ شهر سالم و پاک ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد، لازم است بدانیم امروز هوای یک شهر در وضعیت ناسالم و تعداد ۲۰ شهر سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _پنجشنبه سی‌ام فروردین_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، امروز شاخص کیفی هوای هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (نارنجی) قرار ندارد.

بر این اساس، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در شهر زنجان با شاخص ۱۵۰، در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، به طوری که روز گذشته هوای هیچیک از شهرها در موقعیت آلوده (قرمز) ثبت نشد.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۶۲، ارومیه با شاخص ۶۸، اصفهان با شاخص ۷۰، کرج با شاخص ۸۲، بوشهر با شاخص ۵۱، تهران با شاخص ۶۴، شهرکرد با شاخص ۶۳، اهواز با شاخص ۹۸، سمنان با شاخص ۵۶، قم با شاخص ۵۶، سنندج با شاخص ۶۶، کرمانشاه با شاخص ۶۱، اراک با شاخص ۷۷ و یزد با شاخص ۵۹، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته بیست‌ونهم فروردین، شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، کرج، تهران، مشهد، بجنورد، اهواز، زنجان، سمنان، قزوین، قم، کرمانشاه، رشت، اراک و همدان، وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

به این ترتیب شاخص کیفیت هوا امروز در شهرهای بیرجند با شاخص ۴۰، مشهد با شاخص ۴۶، زاهدان با شاخص ۱۶، قزوین با شاخص ۵۰، کرمان با شاخص ۴۶ و همدان با شاخص ۵۰، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهرهای بوشهر، شهرکرد، بیرجند، زاهدان، سنندج، کرمان، یاسوج و یزد، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

لازم است بدانیم، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، بجنورد، شیراز، یاسوج، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، شیراز، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (نارنجی) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، تعداد ۱۴ شهر سالم (زرد)، شش شهر پاک (سبز) و شمار ۱۰ شهر بدون داده ثبت شده‌اند، به‌طوری که روز گذشته تعداد ۱۶ شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده درج شدند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 745788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.