۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۷
پاک‌ترین هوا سهم بوشهر و سنندج است

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد، لازم است بدانیم امروز هوای هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت آلوده قرار ندارد و هوای ۲۴ شهر سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _چهارشنبه بیست‌ونهم فروردین_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، امروز شاخص کیفی هوای هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز هیچیک از شهرها در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار ندارد، به طوری که روز گذشته هوای کلان‌شهر قزوین در موقعیت آلوده (قرمز) ثبت شد.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در هیچکدام از کلان‌شهرها در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار ندارد، اما روز گذشته شهر شهرکرد بر مدار ناسالم (نارنجی) ثبت شده است.

قابل توجه است که امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۵۵، ارومیه با شاخص ۵۲، اصفهان با شاخص ۵۷، کرج با شاخص ۸۰، تهران با شاخص ۸۷، مشهد با شاخص ۷۶، بجنورد با شاخص ۶۳، اهواز با شاخص ۶۲، زنجان با شاخص ۷۸، سمنان با شاخص ۵۱، قزوین با شاخص ۷۳، قم با شاخص ۷۲، کرمانشاه با شاخص ۵۶، رشت با شاخص ۵۴، اراک با شاخص ۷۷ و همدان با شاخص ۶۳، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته بیست‌وهشتم فروردین، شهرهای تبریز، اصفهان، کرج، تهران، مشهد، بجنورد، اهواز، زنجان، سمنان، قم، کرمانشاه، اراک و همدان، وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

بر این اساس شاخص کیفیت هوا امروز در شهرهای بوشهر با شاخص ۳۴، شهرکرد با شاخص ۴۹، بیرجند با شاخص ۴۰، زاهدان با شاخص ۴۴، سنندج با شاخص ۳۴، کرمان با شاخص ۴۸، یاسوج با شاخص ۴۱ و یزد با شاخص ۳۶، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهرهای ارومیه، بوشهر، بیرجند، زاهدان، سنندج، کرمان، رشت و یزد، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

لازم است بدانیم، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، شیراز، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، شیراز، یاسوج، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش)، ناسالم (قرمز) و ناسالم (نارنجی) ثبت نشدند، اما تعداد ۱۶ شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده ثبت شده‌اند، به‌طوری که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و هشت شهر بدون داده درج شدند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 745354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.