هوای اصفهان سردتر می‌شود/ پیش‌بینی بارش‌های رگباری و تگرگ در مناطق مستعد استان

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به صدور هشدار نارنجی و زرد از فعالیت سامانه بارشی طی امروز همراه با بارش‌های رگباری، رعدوبرق و احتمال تگرگ، وزش باد به نسبت شدید، گاهی تندباد لحظه‌ای در مناطق مستعد خبر داد.

لیلا امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، درباره پیش‌بینی وضعیت جوی هوای استان اصفهان، اظهار کرد: بررسی خروجی مدل‌های هواشناسی بیانگر فعالیت سامانه بارشی طی امروز تا اواسط روز چهارشنبه بر روی استان است.

وی افزود: بر این اساس طی این مدت وضعیت جوی در بیشتر مناطق به صورت قسمتی ابری تا ابری، بارش‌های رگباری، گاهی همراه با رعدوبرق و احتمال تگرگ به ویژه در نیمه جنوبی و غرب استان، وزش باد به نسبت شدید، گاهی تندباد لحظه‌ای و در مناطق مستعد شرق و شمال احتمال گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: بارش برف در ارتفاعات و مناطق سردسیر و مه آلودگی در نواحی مستعد دور از انتظار نخواهد بود، از این‌رو مخاطرات ناشی از فعالیت این سامانه از جمله جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل‌ها و اختلال در تردد طی هشدار زرد شماره هفت و هشدار نارنجی شماره دو پیش آگاهی داده شده است.

وی درباره صدور هشدار سطح نارنجی با تشدید فعالیت سامانه بارشی از اوایل امروز تا پیش از ظهر روز چهارشنبه بیست‌ونهم فروردین در استان، گفت: این سامانه با رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک موقتی و تگرگ همراه است و مناطق جنوب و جنوب شرق به ویژه ارتفاعات سمیرم، شهرضا، نائین، ورزنه و دهاقان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

امینی اظهار کرد: جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌های محلی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر عمومی، صاعقه، ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت، خسارت به صنعت کشاورزی، اختلال در تردد مسیرهای مواصلاتی استان اصفهان به استان‌های یزد، فارس و کهکیلویه و بویراحمد از اثرات مخاطرات سامانه مذکور است.

وی افزود: فاصله گرفتن و نداشتن استقرار در مناطق مرتفع و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از حاشیه رودخانه‌ها و مناطق مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، بازگشایی دهانه پل‌ها، انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف توصیه می‌شود.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان درباره هشدار سطح زرد با ورود سامانه بارشی از شب گذشته تا اوایل وقت چهارشنبه بیست‌ونهم فروردین در استان، تصریح کرد: این سامانه با بارش باران و در مناطق سردسیر برف، وزش باد به نسبت شدید و تندباد موقت، نوسانات دما، مه آلودگی و کاهش دید همراه است.

وی اضافه کرد: طی این مدت مناطق جنوبی، غربی و مرکزی به ویژه سمیرم، بویین میاندشت، فریدن (داران)، برخوار (دولت‌آباد)، فریدونشهر، اصفهان، خوانسار، چادگان، دهاقان، دهق، فرودگاه اصفهان، فلاورجان، کبوترآباد، لنجان، کوهپایه، مبارکه، مورچه خورت، نجف‌آباد، نائین، ورزنه تحت تأثیر این سامانه است.

امینی بر مخاطرات لغزندگی سطح جاده‌ها و معابر شهری، احتمال آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها، کولاک برف، خسارت به سازه‌های موقت و صنایع کشاورزی، نهال‌ها و درختان آسیب پذیر، کاهش دید، اختلال در تردد شهری و روستایی، احتمال سقوط اشیا هشدار داده است.

وی گفت: احتیاط در سفرهای درون و برون شهری، نداشتن توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، خودداری از عبور و یا توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌های فصلی، تمهیدات لازم جهت حفظ صنعت کشاورزی، توقف فعالیت‌ها در فضای باز و ارتفاعات، در نظر گرفتن تدابیر پیشگیرانه به منظور کاهش خسارت احتمالی ناشی از وزش باد شدید و نداشتن توقف زیر درختان و ساختمان‌های نیمه ساخت به منظور پیشگیری از رخداد آسیب توصیه می‌شود.

سرپرست اداره پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه کمینه دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق یک تا سه درجه کاهش خواهد داشت، افزود: بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۱۸ درجه سانتی‌گراد و کمینه آن بامداد فردا به ۱۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: خوروبیابانک با دمای ۲۷ درجه سانتی‌گراد و فریدون‌شهر با دمای دو درجه سانتی‌گراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان هستند.

کد خبر 745188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.