اسرائیل دست از پا خطا کند ۱۰ برابر پاسخ خواهیم داد

مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های امروز _سه‌شنبه بیست‌وهشتم فروردین ۱۴۰۳_ را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، رسانه‌های آزاد، روزنامه‌ها و مطبوعات در هر جامعه‌ای از ارکان توسعه و دموکراسی به‌شمار می‌آید، بر این اساس خبرگزاری ایمنا، مرور عناوین مطبوعات کشور را به صورت روزانه در دستور کار خود دارد.

روزنامه ایران در صفحه نخست امروز خود با تیتر «کیش و مات سیاسی پس از شوک موشکی» نوشت: نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی عملیات تلافی‌جویانه ایران علیه اسرائیل در پاسخ به حمله تروریستی اسرائیل در دمشق، بیش از آنکه تلاشی برای آشکارسازی حقایق تحولات جاری باشد، تلاشی برای دلجویی معنادار کشورهای غربی از تل‌آویو به‌شمار می‌رفت.

موضع‌گیری نمایندگان آمریکا، انگلیس و فرانسه در این نشست نشان داد که اقدامات خونین اسرائیل در غزه و آنچه با تجاوز به فضای تحت تملک کشوری دیگر به اجرا درآورده است، نه مسئله سازمان ملل است و نه مسأله اعضای غربی شورای امنیت و نه حتی مسأله رسانه‌های جهان. طنز ماجرا آنجا بود که «گیلعاد اردان»، سفیر اسرائیل حمله ایران را تهدیدی برای مسجدالاقصی و مسلمانان خواند و به سیاق نمایش‌های مصور «بنیامین نتانیاهو» در صحن عمومی سازمان ملل، ویدئویی از پرواز موشک‌های ایران بر فراز مسجدالاقصی را به نمایش درآورد و صفحه نمایشگر خود را حتی به سمت سفیر ایران گرفت. در تکمیل این نمایش نیز «رابرت وود» و «باربارا وود»، نمایندگان آمریکا و بریتانیا به همراه معاون نمایندگی فرانسه برای وارونه‌نمایی تنش جاری میان تهران و تل‌آویو، حمایت قاطع خود را از این رژیم در برابر ایران اعلام کردند و خواهان محکومیت بی‌چون‌وچرای حمله نظامی ایران از سوی سازمان ملل شدند. در نقطه مقابل ایالات متحده، فرانسه و انگلیس، نمایندگان روسیه و چین کوشیدند با موضع واحد، سیاست مجعول‌سازی واقعیت‌ها را برای افکار عمومی روشن سازند.

شکاف مواضع دو جبهه شکل گرفته در نشست شورای امنیت چنان فاحش و معنادار بود که جبهه غربی در ادامه پیگیری سیاست خود مبنی بر دفاع بی اما و اگر از تل‌آویو در تصویب قطعنامه و حتی انتشار بیانیه محکومیت اقدام مشروع و تلافی‌جویانه ایران علیه اسرائیل ناکام ماند؛ امری که نشان داد جمهوری اسلامی توانسته توازن نابرابر نزاع در غزه و بحران‌سازی بدون مرز اسرائیل در منطقه را تغییر داده و هزینه‌های غیرمستقیم حمایت از تل‌آویو یا بی‌تفاوتی کشورها به جنگ غزه را علاوه بر میدان در صحنه دیپلماسی هم بالا ببرد.

اسرائیل دست از پا خطا کند ۱۰ برابر پاسخ خواهیم داد

روزنامه کیهان در صفحه نخست امروز خود با تیتر «اسرائیل دست از پا خطا کند ۱۰ برابر پاسخ خواهیم داد» نوشت: شورای عالی امنیت ملی ایران علل عملیات گسترده موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی را تشریح کرد.

شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: علت حمله گسترده موشکی و پهپادی سپاه به سرزمین‌های اشغالی عبور رژیم صهیونیستی از خطوط قرمز و بر پایه ماده ۲ منشور ملل متحد بود.

این شورا تاکید کرد: همچنین، نیروهای مسلح ایران عملیات وعده صادق را بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد انجام داده و ایران برای تأمین منافع ملی و امنیت ملی خود حداقل اقدام تنبیهی لازم را علیه رژیم متجاوز صهیونیستی انجام داده است.

شورای عالی امنیت ملی همچنین آورده است: در این عملیات صرفاً پایگاه هوایی اطلاعاتی و نظامی این رژیم هدف قرار گرفته و از حمله به تأسیسات اقتصادی و زیرساختی رژیم اجتناب شده و فعلاً اقدام نظامی دیگری در دستور کار ایران نیست.

در اطلاعیه یادشده همچنین تصریح شده است: چنانچه رژیم صهیونیستی بخواهد به اقدامات شرارت بار خود علیه ایران با هر ابزار روش و در هر سطحی ادامه دهد، پاسخ حداقل ۱۰ برابری از همان نوع دریافت خواهد کرد.

اسرائیل دست از پا خطا کند ۱۰ برابر پاسخ خواهیم داد

روزنامه جوان در صفحه نخست امروز خود با تیتر «وحدت‌کلمه جهانی در پسا «وعده صادق»» نوشت: وحدت‌کلمه مردم ایران در پسا «وعده صادق» چیزی در حد ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ بود! اگر برخی نق‌زن‌ها و جرزن‌های همیشگی مانند صادق زیباکلام یا عباس عبدی را کنار بگذاریم، و نسبت به برخی ساکتین هم ادعایی نداشته باشیم (و اصولاً منظور ما شخصیت‌ها نیستند)، شادی و پذیرش قلبی مردم از پاسخ محکم ایران به اسرائیل و شلیک چند صد پهپاد و موشک در شب تاریخی ۲۶ فروردین، وحدت‌آفرین و نمونه‌ای از یکدلی بود. حتی القای ناموفق‌بودن آن در رسانه‌ها و سخنان امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها که با اهداف خاص صورت گرفت و با سخنان دیگر آنان در تناقض بود، اثری روی مردم نگذاشت و مردم «موفقیت اجرای عملیات» و «تغییر راهبرد» و «دستیابی به بازدارندگی» را بسیار مهم‌تر از ادعاهای دشمن درباره اصابت یا عدم اصابت موشک‌ها دانستند و این به‌وضوح در افکار عمومی و فضای مجازی که برآیندی از این افکار است، مشخص بود. از طرفی بجز آن بخش از ادعاهای صهیونیست‌ها که مدعی رهگیری ۹۹ درصدی پرتابه‌های ایران شدند، و آشکارا این ادعا برای باز گذاشتن راه فرار از پاسخگویی بود، سیل یکپارچه‌ای از اظهارات کارشناسان در رسانه‌های جهان از موفقیت‌آمیز خواندن این عملیات در کل و در جایگاه یک پاسخ تنبیه‌کننده به صهیونیست‌ها به راه افتاد و این جدای از شادی امت اسلام در دل کشورهای مسلمان با رهبران خائن بود که قیمتی بر آن نمی‌توان گذاشت.

اما روزنامه‌های اصلاح‌طلب نیز برخلاف رویه معمول که پرستیژهای ضدجنگ می‌گرفتند، این بار با عناوین و عباراتی ستودنی مثل «تنبیه آسمانی اسرائیل» (اعتماد)، «شب خوف در تل‌آویو» (شرق) و «دفاع مشروع» (سازندگی) به استقبال از اقدام سپاه در تنبیه اسرائیل رفتند. در داخل ایران حقیقتاً وحدت کلمه بی‌نظیری شکل گرفت و صفحات روزنامه گنجایش گزارش این شادی و پذیرش همگانی را ندارد. در خارج از ایران، اما تقریباً شبکه‌ای نبود از داخل آمریکا یا حتی فارسی‌زبان‌های خادم صهیونیست‌ها که از ستایش کارشناسان و بعضاً خبرنگارانشان از عملیات وعده‌صادق غافلگیر نشوند.

اسرائیل دست از پا خطا کند ۱۰ برابر پاسخ خواهیم داد

روزنامه وطن امروز در صفحه نخست امروز خود تیتر «هم فتح قریب بود هم فتح مبین» را برگزید و نوشت: آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی در پیامی در پی عملیات مقتدرانه «وعده صادق» بیان کرد: فتوحاتی که قرآن وعده می‌دهد، بخشی از آنها به وسیله این عزیزان ما و این بزرگواران ما و این سرداران ما و این ارتشی‌ها و سپاهیان گران‌قدر ما انجام شد که حشر همه آنها با خاندان عصمت و طهارت باشد، این طلیعه فتح است. قرآن فرمود فتح قریب داریم، فتح مبین داریم، اما «إِذَا جَاءَ نَصْرُ‌الله وَالْفَتْحُ»؛ اسرائیل جنایتکار باید بداند اینها فتح قریب است از یک سو، فتح مبین است از سوی دیگر، این دو، طلیعه امر را وعده می‌دهد اما فتح مطلق که نه به قرب متصف است نه به معین بودن متصف است، فتح مطلق است، فتحی است خانمان‌برانداز، فتحی است که اسرائیل را ریشه‌کن می‌کند و غزه و امثال غزه را نجات می‌دهد و مقاومت را می‌پروراند و شهدای مقاومت را با شهدای کربلا محشور می‌کند، آن فتح مطلق است. این عزیزان با دقت نظامی از یک سو، با بررسی همه جوانب امنیتی از سوی دیگر، با هشدارهای قبلی از سوی سوم، با بیان کردن اینکه دیگر بار صهیونیست به فکر جرم و جنایت نسبت به جامعه اسلامی عموماً و غزه و امثال غزه بویژه و نظام پربرکت و مقتدر جمهوری اسلامی بالاخص نیفتد، این کارها را دیشب انجام دادند: «بنازیم دستی که انگور چید / مریزاد پایی که در هم فشرد». اگر این می است، این شراب طهور است، انگور را همین عزیزان چیدند، با دست اینها فشرده شد، با آن شراب طهور جامعه لذت می‌برد و غزه عزیز یک شبی را به آسایش و آسودگی به سر می‌برد.

اسرائیل دست از پا خطا کند ۱۰ برابر پاسخ خواهیم داد

روزنامه شرق در صفحه نخست امروز خود با تیتر «صلاح نیست که شرایط کشور را نابسامان نشان دهیم» به گفت‌وگو با علی مطهری، نایب رئیس مجلس دهم درباره آینده منطقه پرداخت و به نقل از وی نوشت: این را بگویم که واقعاً پاسخ ایران به اسرائیل اجتناب‌ناپذیر بود. همان‌طور که گفتم اسرائیل با حمله خود به سفارت ایران در دمشق یک اشتباه بزرگ را مرتکب شد و ما باید جواب این اشتباه را می‌دادیم. در ضمن مسئله تنها حمله اسرائیل به ساختمان سفارت ایران در سوریه نبود. طی سال‌های گذشته اسرائیل بارها به‌راحتی و به آسانی فرماندهان بزرگ و نیروهای نظامی ما را ترور می‌کرد، بدون آنکه پاسخ قاطعی از ایران دریافت کند. در نتیجه اسرائیل از تکرار و انجام این ترورها آرامش خاطر داشت و این تصور را می‌کرد که ایران هیچ‌وقت پاسخ این اقدامات تروریستی را نخواهد داد. درست است که قدری نگرانی در جامعه هست اما نمی‌شد در برابر اسرائیل منفعل باشیم و همچنان به سکوت خود ادامه دهیم. ما مجبور بودیم در یک‌جا جواب اسرائیل را بدهیم. واقعاً چاره‌ای نبود.

مطهری در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به خبرنگار شرق در مورد مجلس دوازدهم گفت: نباید شرایط کشور را بحرانی و نابسامان نشان بدهیم؛ بله شما نکاتی را مطرح کردید که باید به شکل جداگانه به آن پرداخت. درست است در مجلس دوازدهم یک جریان رادیکال روی کار آمده است، اما چهره‌های معتدل، مستقل و عقل‌گرا هم به این مجلس راه پیدا کرده‌اند که یقیناً در انتخابات میان‌دوره‌ای که روزهای آینده برگزار می‌شود به این تعداد افزوده خواهد شد.

اسرائیل دست از پا خطا کند ۱۰ برابر پاسخ خواهیم داد

روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه نخست امروز خود با تیتر «خصوصی‌ها در تور خصولتی‌ها» نوشت: روز گذشته خبری مبنی بر سرمایه‌گذاری «همراه‌اول» در «دیجی‌کالا» منتشر شد که در ادامه واکنش رئیس هیئت‌مدیره دیجی‌کالا را در پی داشت. هم‌بنیان‌گذار این بنگاه حوزه دیجیتال در توضیحات خود مذاکرات برای جذب سرمایه را تأیید کرد و گفت: یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری همراه اول مذاکراتی را برای سرمایه‌گذاری در این شرکت به انجام رسانده است. فارغ از صحت و سقم و جزئیات این خبر، شعار سال ۱۴۰۳ بر تقویت حضور بخش خصوصی واقعی در اقتصاد ایران تاکید دارد تا نقش پیشران اقتصاد کشور را بر عهده بگیرد. اما اگر شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی به هر نحو وارد بنگاه‌های خصوصی شوند، قادر خواهند بود این بنگاه‌ها را از ریل اصلی خود خارج کنند و بر بازدهی و سود آنها تأثیر بگذارند. حضور پررنگ بنگاه‌های دولتی و خصولتی یادآور تصدی‌گری دولت در اقتصاد ایران است و حضور قابل توجه همین بنگاه‌های خصولتی یکی از عوامل شکست خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران به شمار می‌رود.

اسرائیل دست از پا خطا کند ۱۰ برابر پاسخ خواهیم داد

کد خبر 744987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.