اعزام بیش ۵۰۰۰ عمره‌گزار به سرزمین وحی

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به از سرگیری سفرهای عمره بعد از یک وقفه ۹ ساله گفت: بیش از پنج هزار عمره‌گزار در ماه شوال به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، غلامرضا رضایی در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم برای از سرگیری سفرهای عمره بعد از یک وقفه ۹ ساله انجام شده است، اظهار داشت: سوم اردیبهشت با انجام دو پرواز از فرودگاه‌های تهران و مشهد بیش از ۵۰۰ نفر به فرودگاه مدینه منتقل خواهند شد و ۴ هتل در مکه و ۶ هتل در مدینه پذیرای زائران خواهد بود.

وی با بیان اینکه در این دوره عمره‌گزاران از استان‌های مختلف به سرزمین وحی اعزام می‌شوند، استقبال مردم برای حضور در این سفر معنوی را یادآور شد و افزود: تاکنون پروازها برای یک دوره ۱۰ روزه برنامه‌ریزی شده است.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت همچنین در مورد اقدامات صورت گرفته برای حج ۱۴۰۳ گزارش داد و بر لزوم سرعت بخشیدن در تعیین تکلیف معاینات زائران تاکید کرد و گفت: سهمیه اختصاص یافته برای حج پیش رو را باید تکمیل شده دانست و بررسی برخی هتل‌های مورد نظر و تجهیز آشپزخانه‌ها در حال انجام است.

سیدعباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این نشست اظهار کرد: علاوه بر فراهم کردن مقدمات اعزام، در بخش‌های اسکان، تغذیه و حمل و نقل هماهنگی و امکانات لازم برای این سفر معنوی تدبیر شده است.

حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در این نشست بر لزوم توجه به آسیب‌شناسی‌های صورت گرفته در حوزه‌های حج و عمره برای برطرف کردن سریع‌تر مشکلات تاکید کرد و از دست‌اندرکاران خواست تا ضمن بررسی، مطالعه و مشورت‌های لازم، هفته آینده طرح خود را درباره نحوه برگزاری عمره بعد از ایام حج پیش رو ارائه دهند.

وی به دست‌اندرکاران این حوزه توصیه کرد تمام تلاش خود را به کار برند که هزینه‌ها در حداقل ممکن افزایش یابد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه پس از گزارش حجت‌الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و محمدی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت درباره برنامه ریزی‌ها، اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده برای اربعین آینده تصریح کرد که سیاستگذاری‌ها باید به سمتی پیش برود که شأن و منزلت زائران در هنگام حضور در کنگره بزرگ اربعین حفظ و به ویژه نیازمندی‌های زائران زمینی در مناطق خروجی به عراق تأمین شود.

حجت‌الاسلام نواب همچنین در سخنانی پاسخ تنبیهی دلاور مردان جبهه حق به رژیم صهیونیستی را یک حرکت راهبردی و نشان‌دهنده اقتدار نظام اسلامی در جهان امروز توصیف کرد و آن را واکنش طبیعی و مشروع دانست.

وی گفت: در عملیات ترکیبی «وعده صادق» که تلفات انسانی نداشت علیه مراکز اقتصادی هم عملیات نشد بلکه پایگاه‌های نظامی مورد استفاده جنگنده‌های رژیم کودک‌کش صهیونیستی در حمله به مردم مظلوم غزه و کنسولگری کشورمان در دمشق مورد عملیات قرار گرفت.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بیان کرد: مردم آزادی خواه جهان حرکت مشروع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حق خود و تنبیه رژیم جنایتکار صهیونیستی که سرزمین ملت فلسطین را اشغال و علیه آنان به جنایت دست می‌زند، تحسین کردند.

در ادامه این جلسه، سید علی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به اینکه معاینات بیش از ۶۵ هزار نفر از زائران تأیید و ۸۲۰۰ نفر هم در حال بررسی است، به آغاز فعالیت کمیسیون‌های پزشکی در استان‌ها و در تهران ظرف دو روز آینده و کمیسیون کشوری در اوایل هفته آینده اشاره کرد و گفت: تاکنون پرونده ۹۸۸ نفر به کمیسیون ارجاع شده است.

در این جلسه همچنین حمید رضا محمدی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت به افزایش ۳۲ درصدی اعزام زائران در بازه زمانی دوره‌های نوروزی و رمضان نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و از افزایش رضایتمندی از ارائه خدمات خبر داد.

وی افزود: برای اعزام در فروردین تاکنون ۵۱ هزار و ۳۰۰ نفر ثبت‌نام کردند که بخش عمده آنها اعزام شدند و برای اردیبهشت ماه نیز ظرفیت‌سازی در حال انجام است.

معاون عتبات سازمان حج و زیارت اضافه کرد: با توجه به تغییر نرخ ارز تخصیصی از سوی دولت برای سفر به عتبات انتظار می‌رود که هزینه سفرهای زمینی و هوایی به نسبت ارزی که در کشور میزبان مصرف می‌شود از اردیبهشت افزایش یابد.

کد خبر 744912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.