۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۵
آخرین جزییات تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۳

معاون درمان وزارت بهداشت جزئیات تعرفه‌های درمانی ۱۴۰۳ را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از وبدا، سعید کریمی درباره تعرفه‌های تشخیصی درمانی ۱۴۰۳ اظهار کرد: امروز تعرفه‌های پزشکی توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد و مبنای قانونی سال ۱۴۰۳ خواهد بود.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی افرادی تعرفه‌هایی را اعلام کرده بودند که وجاهت قانونی ندارد، افزود: ویزیت در بخش‌های دولتی، خصوصی، عمومی غیردولتی و خیریه متفاوت است، اما در بخش خصوصی که مراجعه مردم بیشتر است تعرفه ویزیت پزشکان عمومی ۱۲۶ هزار تومان، پزشک متخصص ۱۸۹ هزار تومان، پزشکان فوق تخصص و فلوشیپ ۲۴۱ هزار تومان، متخصص روانپزشکی ۲۵۱ هزار تومان و فوق تخصص روانپزشکی ۲۸۶ هزار تومان اعلام شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: برای بخش خصوصی جز حرفه‌ای اعمال جراحی و خدمات ۱۰۱ هزار تومان و برای بخش دولتی نیز ۳۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

وی با اعلام افزایش متوسط ۳۵ درصدی تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۳ نسبت به ۱۴۰۲ اضافه کرد: مساعدت دولت برای این میزان رشد جای تشکر دارد، چرا که پیش از این و در گذشته افزایش ۳۵ درصدی تعرفه‌ها سابقه نداشته است.

کریمی گفت: این میزان رشد در تعرفه‌های پزشکی سال جاری به جهت حمایت از ماندگاری نخبگان انجام شد؛ هر چند که بحث تورم نیز مطرح است؛ اما نسبت به نرخ تورم، عقب‌ماندگی تاریخی در تعرفه‌های پزشکی داریم، به عنوان مثال در سال ۱۳۹۰ جز حرفه‌ای (دستمزد) در بخش خصوصی ۳۶ هزار تومان بود که در سال ۱۴۰۰ بعد از گذشت ۱۰ سال به ۵۲ هزار تومان رسید و به صورت ناچیز افزایش یافته بوده است، بر همین اساس در دولت سعی شده که طی دو تا سه سال گذشته این عقب‌ماندگی جبران شود و اکنون این جز حرفه‌ای به ۱۰۱ هزار تومان رسیده است، بنابراین تا جایی که به لحاظ تأمین منابع امکان داشته، به جهت حفظ پزشکان و جامعه نخبه کشور و پیشگیری از مهاجرت و مهاجرت‌های شغلی این اقدام صورت گرفته است.

وی ادامه داد: رقم K (جز حرفه‌ای) نیز که از ۲۰ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان (در بخش دولتی) افزایش یافت، پایه تعرفه پرستاری نیز است؛ چرا که پرستاران زحمتکش دریافتی‌شان به نسبت هزینه‌های معیشتی‌شان کم بود و این مساعدتی که انجام شد به جهت آن بود که کارانه گروه پرستاری نیز تا حدودی ترمیم شود.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: در زمینه ویزیت نیز باید گفت که به عنوان مثال سال ۱۴۰۰ ویزیت پزشک عمومی ۴۴ هزار تومان بوده و اکنون به ۱۲۶ هزار تومان رسیده است و افزایش حدود سه برابری طی دو تا سه سال گذشته صورت گرفته است، هرچند عدد ۱۲۶ هزار تومان نیز به نسبت هزینه‌های فعلی عدد زیادی نیست، اما علت آن، عقب‌ماندگی ۱۰ ساله‌ای است که در تعرفه‌ها اتفاق افتاده است، در مجموع در بحث ویزیت و جز حرفه‌ای تلاش شده که افزایش دو سه برابری را طی دو تا سه سال گذشته داشته باشیم و این عقب‌ماندگی تاریخی ۱۰ تا ۱۵ ساله جبران شود تا جامعه پزشکی و پرستاری نیز راضی باشند.

وی تاکید کرد: این اعداد اعلامی، اعداد قانونی و مبنای کار است و جامعه پزشکی و کادر سلامت به آن پایبند خواهند بود و پرداختی مردم نیز از این به بعد بر همین اساس خواهد بود، بیمه‌ها نیز از این میزان رشد تعرفه‌ها حمایت کرده‌اند و این هزینه‌ها را از منابعی که دارند پوشش خواهند داد.

کد خبر 744867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.