تامین نهاده‌های دامی در سال جاری به‌موقع انجام خواهد شد

قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال با بحرانی در زمینه تامین نهاده روبه‌رو نیستیم و نهاده‌ها به‌موقع تامین خواهد شد که در این صورت تولیدکننده هم اطمینان خاطر خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، علیرضا پیمان‌پاک با بیان اینکه ۱۵ درصد نیاز کشور به گوشت قرمز از محل واردات تأمین می‌شود، اظهار کرد: این میزان گوشت در یک سال گذشته وارد شد و در دسترس بود که بخش عمده آن گوشت منجمد است و از یک ماه و نیم پیش این گوشت با قیمت ۳۱۰ هزار تومان عرضه شد.

وی با بیان اینکه در نوروز این عرضه افزایش پیدا کرد، افزود: بیش از ۸۵ درصد نیاز کشور از گوشت تولید داخل تأمین می‌شود، که در بخش دام سنگین با تولیدات صنعتی روبه‌رو هستیم و واردات گوشت منجمد و دام هم از پاکستان و برزیل صورت می‌گیرد و رنج قیمتی آن مصوب می‌باشد.

پیمان‌پاک یکی از موضوعات مهم را گوشت گوسفند دانست که به دلیل خشکسالی آسیب جدی دیده است؛ مسئله دیگر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و افزایش قیمت نهاده‌ها منجر شد قیمت دام سنگین فزونی گیرد.

قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مشکل تولیدکننده‌های خرد در تأمین نقدینگی گفت: وزارت جهاد در قالب طرح‌های عشایری و تولید قرار دادی تلاش کرد این مسئله ترمیم شود، همچنین بخش‌های تولیدی باید پاسخگو باشند، اما آنچه بر عهده بخش بازرگانی است، تأمین گسترده نهاده‌ها است که بخش قابل توجهی از آن تأمین شده و سال جاری هم در زمینه مرغ و گوشت این نهاده‌ها تا اردیبهشت تأمین است.

پیمان‌پاک ابراز امیدواری کرد و افزود: امسال با بحرانی در زمینه تأمین نهاده روبه‌رو نباشیم و اگر مسئله جهانی به وقوع نپیوندد، نهاده‌ها به‌موقع تأمین خواهد شد که در این صورت تولید کننده هم اطمینان خاطر خواهد داشت.

وی از تنظیم بودن بازار خبر داد و گفت: در میدان بهمن شاهد تغییر قیمت نبودیم و سازمان حمایت باید بر خرده‌فروشی‌ها نظارت کند.

قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در سطح خرده‌فروشی نباید افزایش قیمت صورت گیرد؛ البته در فضای مجازی جنجال‌هایی صورت می‌گیرد، اما تمرکز ما به مانند حوزه مرغ و تخم‌مرغ تلاش داریم در زمینه گوشت قرمز هم با رونق و جهش تولید روبه‌رو باشیم.

پیمان‌پاک درباره تخصیص ارز حمایتی گفت: ارز تمام نهاده حوزه پروتئین ۲۸۵۰۰ تومانی است و ما به جز عرصه جهانی شاهد تغییری نیستیم.

وی از بعضی مصاحبه‌ها که جو روانی می‌دهد، انتقاد کرد و افزود: اینکه احساس کنیم با افزایش قیمت کالا منفعت به تولید می‌رسد، دیدگاهی کاملاً غلط است.

قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: اتحادیه‌ها از نحوه تأمین نهاده اظهار رضایت کردند و امیدواریم کسانی که وظیفه هم‌افزایی دارند، با ایجاد جهش در تولید به ثبات قیمتی کمک کنند.

پیمان‌پاک درباره ذرت‌های فاسد شده در بنادر اظهار کرد: چند میلیون تن نهاده وارد شده که در همه دنیا اتفاق می‌افتد که حجمی معادل یکی ۲ درصد آسیب می‌بیند و سازمان استاندارد و دامپزشکی با جدیت با آن برخورد می‌کنند و ارزی هم به آن داده نمی‌شود.

منبع تسنیم

کد خبر 743994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.