چرا در ماه رمضان امسال، تلاوت قرآن درخشان‌تر از همیشه بود؟

رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر بیان کردند: «جلوه‌ قرآن در سراسر این ماه چشمگیر بود. یکی از نقطه‌های برجسته ماه رمضان امسال بحمدالله شیوع تلاوت قرآن در بین اقشار مختلف مردم در سراسر کشور بود که از همیشه درخشان‌تر و زیباتر جلوه کرد»؛ در ادامه مروری بر مصادیق این رضایت رهبر انقلاب داریم.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید فطر که در روز چهارشنبه، بیست‌ودوم فروردین اقامه شد، بر نقش ویژه قرآن در ماه رمضان تاکید داشتند و بیان کردند: «جلوه قرآن در سراسر این ماه چشمگیر بود. یکی از نقطه‌های برجسته ماه رمضانِ امسال بحمدالله شیوع تلاوت قرآن در بین گروه‌های مختلف مردم در سراسر کشور بود که از همیشه درخشان‌تر و زیباتر جلوه کرد و رسانه ملی هم در ارائه این پیشرفت بزرگ، نقش ایفا کرد. خدای متعال را باید شکرگزار باشیم که روزبه‌روز جلوه قرآن و اُنس با قرآن در کشور افزایش پیدا می‌کند. محافل ذکر، محافل دعا و تضرّع و مناجات، در سرتاسر ماه، به‌خصوص در لیالی مبارک قدر، جلوه‌های دیگری از معنویت این ماه عزیز بود و ضیافت الهی را برای مردم عزیز ما زیباتر و مطلوب‌تر قرار داد و مردم ما توانستند از این ضیافت بحمدالله استفاده کنند.»

با توجه به این تاکید رهبر انقلاب، زمانی که به برنامه‌های ویژه ماه رمضان در سراسر کشور نگاهی حتی گذرا می‌اندازیم، شاهد مصادیق عینی این صحبت هستیم.

برنامه محفل

شاید یکی از جامع‌ترین برنامه‌ها که مردم داخل و حتی خارج از کشور را با خود همراه کرد، برنامه محفل بود؛ این برنامه در ۳۰ شب ماه مبارک رمضان با حضور ۵ میزبان بین‌المللی، ۳۰۰ تماشاگر و ۱۵۰ میهمان از سراسر جهان روانه آنتن شبکه سه شد و «رضوان درویش» از سوریه، «حسنین الحلو» از عراق، «حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان»، «احمد ابوالقاسمی» و «حامد شاکرنژاد» امسال با محفل قرآنی لحظات منتهی به افطار شبکه سه را رقم زدند که اجرای آن به عهده رسالت بوذری بود.

چرا در ماه رمضان امسال، تلاوت قرآن درخشان‌تر از همیشه بود؟

برگزاری نمایشگاه قرآن در سراسر کشور

نمایشگاه قرآن با برنامه‌ریزی‌های انجام شده همه ساله در ایام ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و سال جاری و با تقارن بهار قرآن با بهار طبیعت، این نمایشگاه به تفرجگاه مذهبی روزه‌داران تبدیل شد.

اجرای برنامه‌های متنوع و جذاب برای کودکان و نوجوان، برگزاری مسابقات مختلف برای گروه‌های مختلف، به همراه پذیرایی از روزه‌داران با بسته‌های افطاری ساده و چای لحظات خوبی برای خانواده‌ها رقم زد تا جایی که در برخی روزها مصلی جای سوزن‌انداختن نداشت، البته برگزاری نمایشگاه قرآن فقط محدود به تهران نبود و به‌جز تهران تقریباً در سراسر کشور هم نمایشگاه قرآن برگزار شد.

چرا در ماه رمضان امسال، تلاوت قرآن درخشان‌تر از همیشه بود؟

برگزاری برنامه‌های جزءخوانی

علاوه بر پخش جزءخوانی قرآن از شبکه‌های مختلف سیما، چندسالی می‌شود که در امکان مختلف از جمله گذر فرهنگی چهارباغ اصفهان برنامه جزءخوانی قرآن برگزار و با استقبال پرشور مردم و رهگذران مواجه می‌شود.

چرا در ماه رمضان امسال، تلاوت قرآن درخشان‌تر از همیشه بود؟

محفل امام حسنی‌ها

محفل قرآنی صد هزار نفری امام حسنی‌ها هم‌زمان با میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) در ورزشگاه آزادی برگزار شد و استقبال از این برنامه تا جایی بود که همه سکوهای ورزشگاه پر شد، هزاران نفر هم دور زمین چمن ورزشگاه مستقر شدند و هزاران نفر هم پشت درها ماندند.

در این برنامه به‌جز تلاوت قرآن گروه‌های هم‌آوایی برای مردم برنامه اجرا کردند و یاد و خاطره شهدای مظلوم غزه با مداحی «حریفت منم» حسین طاهری و چند برنامه دیگر گرامی داشته شد؛ این برنامه با حضور داوران و عوامل برنامه محفل، میهمانان بین‌المللی و اجرای ابوذر روحی برگزار شد.

چرا در ماه رمضان امسال، تلاوت قرآن درخشان‌تر از همیشه بود؟

پویش‌های زندگی با آیه‌ها و حافظ‌شو

پویش‌های زندگی با آیه‌ها و حافظ‌شو دو برنامه‌ای بودند که امسال به صورت فراگیر در سراسر کشور اجرا شدند و از فرصت نمایشگاه قرآن برای اجرای مطلوب هر دو برنامه استفاده شد؛ پویش‌هایی که بسیار سبک و کاربردی بودند.

زندگی با آیه‌ها با محوریت ۳۰ آیه کاربردی از سی جز قرآن ویژه سی روز ماه رمضان برگزار شد و علاقه‌مندان با حفظ این سی آیه کوتاه نکات ناب و آموزنده‌ای را برای استفاده در زندگی می‌آموختند؛ حافظ‌شو هم پویشی برای حفظ ۱۴ سوره پایانی قرآن کریم بود که به صورت حضوری در نمایشگاه قرآن و فضای مجازی اجرا شد که مخاطبان آن کودکان و نوجوانان بودند، البته این پویش برای بزرگسالان هم برنامه داشت که با محوریت سوره واقعه برگزار شد.

چرا در ماه رمضان امسال، تلاوت قرآن درخشان‌تر از همیشه بود؟

کد خبر 743938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.