فردوسی نماینده کم‌نظیر تمدن ایرانی اسلامی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز از پوستر «بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی» مربوط به همایش ملی بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی درسیر فرهنگ و تمدن ایرانی-اسلامی و کتاب‌های مربوط به فردوسی رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این مراسم با گرامیداشت لیالی قدر اظهار کرد: یاد و خاطره شهدای سرافراز انقلاب اسلامی به ویژه شهید زاهدی و هم‌رزمانشان را گرامی می‌داریم و انشاالله خداوند نصرتش را کامل خواهد کرد و با اضمحلال رژیم کودک‌کش صهیونیستی نماز را در بیت‌المقدس اقامه خواهیم کرد.

وی افزود: از همت شالویی و همکارانم در استان خراسان تشکر می‌کنم که همت کردند و کار بزرگداشت فردوسی را به نحو شایسته جلو بردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه فردوسی حکیمی ویژه و نماینده شاخص و کم نظیر تمدن ایرانی اسلامی است، تصریح کرد: در زمان تصدی‌گری وزارت فرهنگ تلاش کردیم خوانشی دقیق و مبتنی بر واقعیات تاریخی از تحولات کشور در سده‌های گذشته ارائه دهیم.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه خراسان را حوزه تمدنی فاخر و بزرگ می‌دانیم، ادامه داد: نقش خراسان در حوزه دانش‌های مختلف، کم‌نظیر بوده است. اگر مبدا آفرینش تمدن ایرانی اسلامی را ورود امام رضا (ع) به استان خراسان بدانیم، آغاز دوره طلایی تمدن ایرانی اسلامی است.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه نگاه تمدنی به گذشته داریم و نمی‌خواهیم صرفاً از شخصیت‌ها ستایش کنیم، گفت: در دوره تاریخی ویژه‌ای قرار داریم جمهوری اسلامی به زعامت رهبر انقلاب به دنبال تمدن سازی نوین است و وقتی چنین نگاهی وجود دارد باید خوانشی منطبق بر واقعیت‌های تمدنی رخ دهد.

وی افزود: در این دوره تاریخی در خراسان شخصیت‌های بزرگی در حوزه‌های مختلف رشد کرده‌اند که یکی از شاخص ترین آنها، حکیم فردوسی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با برشمردن برخی از ویژگی‌های شاهنامه تصریح کرد: احیای زبان فارسی، حکمت، عقلانیت، خرد ورزی، عدالت و همه شاخصه‌هایی که در تمدنی بزرگ به دنبال آن هستیم در شاهنامه وجود دارد.

وزیر فرهنگ گفت: نگاهمان به فردوسی تجلیل از زبان فارسی و تجلیل تمدنی از گذشته ایران است و فردوسی را نقطه اتصال بین گذشته و آینده ایران می‌دانیم به همین دلیل فردوسی کهنه نمی‌شود و همیشه در تاریخ فرهنگ، هنر و حکمت این سرزمین می‌درخشد.

وی با بیان اینکه این اقدام، کار بسیار خوبی است و برای حمایت از آن آمادگی داریم، افزود: در انجمن مفاخر بنا داریم با این خوانش و نگاه به سمت تعظیم و تکریم از این بزرگان برویم.

اسماعیلی گفت: در شب شعر که در حضور رهبری برگزار شد ایشان با ناراحتی از مظلومیت زبان فارسی گفتند؛ ما نقطه اوج را در این می‌بینیم که زبان فارسی به زبان علمی دنیا تبدیل شود و این را هدفی مهم قرار داده‌ایم.

وی افزود: در حوزه فردوسی و مفاخر خراسان عطار، نیشابوری و خیام را داریم؛ آن خطه به قدری فرهیخته پرورش داده است که فقط از نیشابور سه مناسبت در تقویم درج شده است.

وزیر فرهنگ گفت: بخش‌هایی از خراسان قدیم از بلخ تا سمرقند و بخارا خودشان را جز همین خطه فرهنگی می‌دانند.

وی افزود: انشاالله بخشی از شهر جهانی صنایع خلاق فرهنگی را در خراسان راه‌اندازی می‌کنیم. امسال به مدت چهل روز بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) رویدادهایی را تا روز میلاد امام رضا (ع) تدوین کرده که از این اقدام نیز استقبال می‌کنیم.

گفتنی است، این همایش بر کارکردهای فرهنگی تمدنی شاهنامه، ادبیات حماسی، فرهنگ و هنر حماسی و نقشی که حماسه به طور عام و شاهنامه به طور خاص در هزار سال گذشته در شکل‌گیری فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و به‌طور خاص فرهنگ بشری ایفا کرده، متمرکز شده است.

کد خبر 741212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.