گفت‌وگوی امیرعبداللهیان و گوترش درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران

سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل صبح امروز سه شنبه درباره حمله اسرائیل به کنسولگری این کشور در دمشق سوریه گفتگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل ظهر سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دبیرکل سازمان ملل و تماس او با رهبران جهان برای جلوگیری از تبدیل شدن حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه به جنگی منطقه‌ای، گفت: بله، دبیرکل سازمان ملل امروز یک تماس از سوی وزیرخارجه ایران دریافت کرد.

دوجاریک تصریح کرد: ما از طریق کانال‌های مختلف با طرف‌ها در ارتباط هستیم. ما نگران تشدید احتمالی تنش‌ها فراتر از تنش‌هایی هستیم که تاکنون شاهد آن بوده‌ایم.

تماس تلفنی وزیر خارجه ایران با دبیرکل سازمان ملل، ساعاتی پیش از برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت درباره حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق سوریه صورت می‌گیرد.

«استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل صبح سه شنبه به وقت محلی نیز گفت: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل حمله به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق در روز اول آوریل و همچنین تلفات گزارش شده را محکوم می‌کند.

او تصریح کرد: دبیرکل سازمان ملل متحد مجدداً تاکید می‌کند که اصل مصونیت اماکن و پرسنل دیپلماتیک و کنسولی باید در همه موارد مطابق با قوانین بین المللی رعایت شود. دبیرکل همچنین به همه طرف‌ها یادآوری می‌کند که به تمام تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی، از جمله حقوق بشردوستانه بین‌المللی احترام بگذارند. او همچنین از همه افراد مرتبط درخواست می‌کند تا از حملاتی که می‌تواند به غیرنظامیان آسیب برساند و به زیرساخت‌های غیرنظامی آسیب برساند، خودداری کنند.

سخنگوی سازمان ملل تصریح کرد: «دبیرکل همچنین از همه طرف‌ها مربوطه می‌خواهد حداکثر خویشتنداری را از خود نشان دهند و از تشدید بیشتر تنش اجتناب کنند. بیرکل سازمان ملل هشدار می‌دهد که هرگونه محاسبه اشتباه می‌تواند منجر به درگیری گسترده‌تر در منطقه‌ای بی‌ثبات، با عواقب ویرانگر برای غیرنظامیانی شود که در حال حاضر شاهد رنج بی‌سابقه‌ای در سوریه، لبنان، سرزمین‌های فلسطینی اشغالی و خاورمیانه هستند.»

نشست اضطراری امروز شورای امنیت سازمان ملل در پی حمله روز دوشنبه اول آوریل ۲۰۲۴ برابر با ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق پایتخت سوریه برگزار می‌شود که نمایندگی ایران در سازمان ملل برای محکوم کردن این اقدام به شورای امنیت سازمان ملل نامه‌ای ارسال کرد و به دنبال آن، روسیه درخواست جلسه علنی شورای امنیت سازمان ملل را از کشور مالت که ریاست دوره‌ای این شورا را در ماه جاری میلادی (آوریل) برعهده دارد، کرد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، در پی حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه از این شورا خواست این اقدام جنایتکارانه را به شدیدترین وجه ممکن محکوم و نشستی فوری برای رسیدگی به نقض آشکار هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل توسط رژیم اسرائیل برگزار کند.

کد خبر 741207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.