آخرین جزئیات سنجش سلامت نوآموزان + مراحل ثبت‌نام و نحوه نوبت‌گیری

تمام نوآموزان پیش دبستانی و کلاس اول دبستان برای بررسی سلامت جسمانی باید در طرح سنجش سلامت شرکت کنند؛ نوبت‌گیری سنجش بدو ورود به دبستان و کودکستان از ابتدای فروردین سال جاری آغاز شده است و والدین می‌توانند متناسب با نوبت اخذ شده از چهاردهم فروردین برای انجام سنجش بدو ورود نوآموزان اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، هر سال طرح سنجش سلامت دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و اول ابتدایی به منظور ارزیابی سلامت جسمانی دانش‌آموزان در بدو ورود به مقطع ابتدایی و پیش‌دبستانی انجام می‌شود و والدین این دانش‌آموزان باید در زمان اعلام شده توسط سازمان آموزش و پرورش استثنایی به وبگاه ثبت‌نامی مراجعه کنند؛ والدین باید ابتدا به سایت my.medu.ir مراجعه، روی گزینه «سنجش بدو ورود» کلیک کنند و مراحل نوبت‌گیری را انجام دهند.

علیرضا کریمیان، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه بر اساس تقویم آموزشی امروز همه مدارس فعال، دانش‌آموزان در کلاس حاضر هستند و فرهنگیان درس و تدریس را با شوق مضاعف آغاز کرده‌اند، اظهار کرد: سالیان سال است طرح سنجش کودکان بدو ورود به پایه اول ابتدایی انجام می‌شود؛ اکنون رویکرد جدید آموزش و پرورش به این صورت است که زمان محدود تابستان گسترش یابد و در این راستا در سال گذشته از آبان این کار در مراکز جامع، تحت عنوان مرکز جامع سنجش آموزش توان‌بخشی و مداخله به هنگام رشدی و تربیتی آغاز شده است.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزانی که بنا است اول مهر سال جاری وارد پایه اول ابتدایی شوند باید سنجش را انجام داده باشند، افزود: والدین از طریق سامانه سنجش آموزش و پرورش نوبت‌گیری می‌کنند و نزدیک‌ترین مرکز جامع به آن‌ها معرفی و سنجش‌ها انجام می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران تصریح کرد: در این طرح در حوزه‌های مختلف، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانش‌آموزان برای ارتقای سطح یادگیری و ارتقای عملکرد بهینه فردی، اجتماعی و تحصیلی جهت جلوگیری از افت تحصیلی در آینده و ترک تحصیل مورد سنجش قرار می‌گیرد.

کریمیان ادامه داد: تمام تلاش این است که شناختی از توانایی، ظرفیت‌های کودکان، ویژگی‌های رشدی و نیازهای آنان حاصل شود و اگر اختلالاتی یا بدکارکردی در حوزه جسمانی و روانشناختی داشته باشند شناسایی و بررسی شود و در ادامه بر اساس معیارها و ابزارهای استاندارد، در صورتی که دانش‌آموز دچار مشکل شناختی، رفتاری، ارتباطی، حسی و هیجانی، بینایی، شنوایی باشد به محیط‌های جدیدتر با ویژگی‌های جدیدتر مانند مدارس استثنایی معرفی می‌شود تا با منابع، محتوا و روش‌های تدریس متفاوت استعدادهای بالقوه او شکوفا شود.

وی با بیان اینکه در مسیر انجام سنجش هستیم، گفت: این طرح از آبان سال ۱۴۰۲ آغاز شده و تا پایان اردیبهشت ادامه دارد، همچنین ۱۴ مرکز جامع در نوبت صبح در شهر تهران و ۱۲ مرکز در نوبت عصر از امروز کار خود را آغاز کرده‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران عنوان کرد: برای اینکه همه دانش‌آموزان در مهلت موجود سنجش شوند، از هجدهم فروردین ۳۵ پایگاه ضمیمه‌ای و شش مرکز به کمک ما می‌آیند و در کل ۶۷ پایگاه سنجش در سطح شهر تهران کار خود را انجام می‌دهند، انتظار می‌رود والدین در کمترین زمان ممکن برای نوبت‌گیری اقدام کنند تا سنجش انجام شود.

کریمیان اضافه کرد:افراد باید با مراجعه به سایت آموزش و پرورش «my.medu.ir» ، گزینه دولت من را انتخاب کنند و با وارد کردن شماره تلفن همراه که به نام والد(پدر) است، ثبت‌نام و نوبت‌گیری را انجام دهند تا تاریخ و روز و ساعت مرکز سنجش به آنها برای مراجعه داده شود.

وی با اشاره به اینکه تمام دانش‌آموزانی که پیش از مهر ۱۳۹۷ متولد شده‌اند و قرار است مهرماه سال جاری وارد پایه اول تحصیلی شوند باید طرح سنجش را داشته باشند، عنوان کرد: این طرح ملی و کشوری و در سراسر کشور در حال اجرا است.

آغاز فعالیت ۴۳ پایگاه سنجش نوآموزان از ۱۴ فروردین ۱۴۰۳

آغاز فعالیت ۴۳ پایگاه سنجش نوآموزان از ۱۴ فروردین ۱۴۰۳

روح‌الله خزایی، رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با بیان اینکه نوبت‌گیری سنجش بدو ورود به دبستان و کودکستان از ابتدای فروردین سال جاری آغاز شده است، اظهار کرد: والدین می‌توانند متناسب با نوبت اخذ شده از چهاردهم فروردین جهت انجام سنجش بدو ورود نوآموزان اقدام کنند، روند فرایند نوبت‌دهی و سنجش بدو ورود تا سی‌ویکم اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

وی درباره فعالیت ۳۷ پایگاه سنجش نوآموزان در نواحی و مناطق استان افزود: بر اساس طرح جدید سنجش سلامت نوآموزان، لازم است تمام خانواده‌هایی که فرزند آن‌ها در مهرماه سال ۱۴۰۳ وارد پایه اول می‌شود، با مراجعه به سایت مورد نظر تا پایان مهلت مقرر نسبت به دریافت نوبت اقدام کنند.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ادامه داد: سامانه نوبت‌گیری برنامه ملی سنجش بدو ورود به دبستان و کودکستان در سال ۱۴۰۳ باز شده است و والدین می‌توانند با مراجعه به وبگاه my.medu.ir برای نوبت‌گیری اقدام کنند.

خزایی با بیان اینکه خانواده‌ها نوبت‌گیری نوآموزان را به‌روزهای پایانی موعد مقرر موکول نکنند، تصریح کرد: در سطح استان اصفهان ۳۷ پایگاه فعال سنجش بدو ورود در نظر گرفته شده است که جهت سهولت و تسریع فرایند سنجش حدود شش پایگاه شیفت عصر را هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی پیرامون اینکه پیش‌بینی‌ها از جامعه آماری که برای نوبت‌گیری سنجش بدو ورود به دبستان اقدام می‌کنند بین ۳۵ تا ۴۰ هزار نوآموز استان اصفهان بدو ورود به دبستان و کودکستان است، تأکید کرد: در تلاش هستیم که فرایند نوبت‌گیری و ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایگاه‌های سنجش سلامت سطح استان تا سی‌ویکم اردیبهشت ۱۴۰۳ به پایان برسد و از خانواده‌ها درخواست می‌کنیم در این روزها نسبت به فرایند سنجش سلامت فرزندان خود اقدام کنند و روند آن را به روزهای پایانی آخر ماه موکول نکنند، چراکه ممکن است با چالش و ترافیک نوبت، مواجه شوند.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان اظهار کرد: متولدین اول مهر ۱۳۹۶ تا اول مهر ۱۳۹۷ که در سال ۱۴۰۴ وارد پایه اول دبستان می‌شوند باید در برنامه سنجش بدو ورود شرکت کنند در غیر این صورت امکان ثبت‌نام در پایه اول را نخواهند داشت.

خزایی با اشاره به اینکه برای هر نوآموز تنها یک‌بار امکان اخذ نوبت وجود دارد و والدین موظف هستند در تاریخ و زمان مقرر در محل پایگاه حاضر باشند، ادامه داد: فرایند دریافت نوبت به شیوه‌ای ساده و آسان طراحی شده تا خانواده‌ها بتوانند بدون نیاز به مراجعه به کافی‌نت، این کار را از منزل با موبایل یا لپ‌تاپ انجام دهند و هزینه آن را نیز به صورت برخط از درگاه اینترنتی my.medu.ir پرداخت کنند. امکان دریافت نوبت و پرداخت هزینه‌ها به صورت اینترنتی نیز میسر بوده که سبب کاهش بسیاری از مشکلات و چالش‌های گذشته شده است.

وی افزود: هزینه سنجش بدو ورود به دبستان و کودکستان ۶۰ هزار تومان است که به صورت سامانه‌ای دریافت می‌شود و هیچ‌گونه وجه نقدی در پایگاه‌ها دریافت نخواهد شد. اگر خانواده‌ای در تاریخ مشخص شده به پایگاه‌های مربوطه مراجعه نکند، مشمول پرداخت جریمه (واریز مجدد ۶۰ هزار تومانی) سنجش سلامت نوآموز خود می‌شود و باید منتظر نوبت‌دهی جدید توسط مدیر مدرسه باشد.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان خاطرنشان کرد: همراه داشتن شناسنامه والدین و دانش‌آموز، کارت واکسیناسیون، معرفی‌نامه از مدرسه و یک قطعه عکس برای انجام مراحل سنجش در پایگاه‌ها لازم است، تنها هزینه آن به صورت برخط از درگاه اینترنتی my.medu.ir قابل پرداخت خواهد بود و خانواده‌ها به‌هیچ‌وجه مبلغ مورد نظر را به مراکز تحویل نمی‌دهند.

کد خبر 741112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.