«فوتسال» مظلومی پر افتخار است

مربی دروازه‌بانان کراپ الوند از عملکرد درخشان فوتسال در سال ۱۴۰۲ می‌گوید. وی اعتقاد دارد این رشته ورزشی در بخش بانوان و آقایان دست به افتخار آفرینی‌های بسیاری زده است، اما همچنان یکی از رشته‌های ورزشی مظلوم به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، پیش از به پایان رسیدن سال ۱۴۰۲ تیم فوتسال گیتی‌پسند با ارائه نمایشی درخشان در مسابقات لیگ برتر سکوی قهرمانی را به خود اختصاص داد، این در شرایطی بود که نماینده اصفهان با هدایت سرمربی جوان خود یعنی محمد کشاورز پا به گردونه رقابت‌ها گذاشت و در فاصله چند هفته تا پایان لیگ قهرمانی خود را مسجل کرد.

در عرصه ملی نیز فوتسالیست‌های ایران عملکرد قابل توجهی از خود ارائه دادند و وحید شمسایی نیز با روی آوردن به جوان گرایی علاوه بر کسب نتیجه آینده تیم فوتسال کشورمان را به نوعی تضمین کرد. در بخش بانوان نیز پالایش نفت آبادان در رقابتی تنگاتنگ با شاهین نطنز موفق به کسب عنوان قهرمانی شد. همچنین دختران ایران در تورنمنت کافا نیز بر با آسیا ایستادند تا سال ۱۴۰۲ برای فوتسال ایران با خاطرت خوش به پایان برسد. تمام اتفاق‌های شیرین فوتسالی به این موارد ختم نمی‌شود و بی شک حضور بازیکنانی همچون فرزانه توسلی و سعید مؤمنی در میان برترین‌های جهان از دیگر رویدادهای خوشحال کننده ۱۴۰۲ برای اهالی فوتسال است.

در خصوص وضعیت فوتسال ایران گفت‌وگویی با محمد همدانی، مربی دروازه‌بانان کراپ الوند داشته‌ایم که سابقه ثبت دو قهرمانی با تیم نفط الوسط عراق، دو سال حضور در کراپ الوند، پنج سال حضور در گیتی‌پسند اصفهان و حضور در تیم فوتسال بانوان نامی‌نو را در کارنامه ورزشی خود ثبت و در کنار آن نیز دروازه‌بانانی همچون سعید مؤمنی را فوتسال ایران معرفی کرده است.

«فوتسال» مظلومی پر افتخار است

لیگ برتر فوتسال پویا بود

ایمنا: لیگ‌برتر فوتسال با قهرمانی گیتی‌پسند به پایان رسید، نظر شما در خصوص این دوره از مسابقات چیست؟

همدانی: لیگ برتر فوتسال با قهرمانی گیتی‌پسند به پایان رسید و بسیار پویا بود، بازیکنان جوان و با کیفیتی در این دوره از مسابقات به فوتسال کشور معرفی شدند که در آینده می‌توانند برای تیم ملی مؤثر باشند. با اینکه لیگ خوبی را پشت سر گذاشتیم، اما قهرمانی زود هنگام نماینده اصفهان سبب شد بخشی از هیجان این تورنمنت از بین برود. به طور کلی شکوفایی بازیکنان جوان در این دوره اتفاق خوشایندی بود که رقم خورد.

خط دروازه تیم ملی کمبودی نخواهد داشت

ایمنا: نظر شما در خصوص کیفیت دروازه‌بانان ایرانی چیست؟

همدانی: در حال حاضر دروازه‌بانان خوبی در تیم ملی حضور دارند که سطح فنی آن‌ها با معیارهای جهانی برابری می‌کند.سپهر محمدی، سعید مؤمنی، باقر محمدی، سینا پرکاس، سجاد بابایی و مهدی رستمی‌ها به همراه دروازه‌بانان جوانی که در این دوره از مسابقات لیگ برتر به فوتسال کشور معرفی شده‌اند، آینده تیم ملی را تضمین می‌کنند و بی‌شک از بابت دروازه‌بان در عرصه ملی با مشکل یا کمبودی مواجه نخواهیم شد.

«فوتسال» مظلومی پر افتخار است

اصفهان خوب است، اما پتانسیل بیشتری دارد

ایمنا: به عنوان یک مربی کیفیت و پتانسیل فوتسال اصفهان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همدانی: فوتسال اصفهان از نظر تیم‌داری به دلیل حضور گیتی‌پسند که یک باشگاه حرفه‌ای با برنامه‌ریزی مدون است شرایط خوبی دارد، اما از نظر من فوتسال استان چند سال است که در معرفی بازیکن به تیم ملی موفق عمل نکرده و تعداد بازیکنان اصفهانی در تیم فوتسال کشورمان انگشت شمار است. در صورتی که پتانسیل فوتسال اصفهان بیشتر است و در این زمینه کمی مشکل وجود دارد. دیار زاینده‌رود پتانسیل و استعدادهای بسیار خوبی را به خود می‌بیند و شاید دلیل این مشکل، ضعف‌هایی است که در رده‌ها پایه وجود دارد. در حیطه بانوان نیز به رغم اینکه اصفهان بازیکنان خوبی همچون آخوندی، زمانی و استکی را به فوتسال معرفی کرده است، اما ظرفیت بیشتری دارد و باید به آن توجه شود.

به مربیان و بازیکنان پایه توجه شود

ایمنا: آیا زیر ساخت‌های فوتسال اصفهان مناسب است؟

همدانی: بی‌شک زیر ساخت‌های فوتسال کمی ضعیف است و از نظر من دلیل این موضوع نتیجه‌گرایی است. البته باشگاه گیتی‌پسند یک مجموعه حرفه‌ای را در اختیار دارد و باید به نتیجه توجه کند. ضمن اینکه این تیم در فصلی که به پایان رسید بازیکنان جوانی را به فوتسال کشورمان معرفی کرد. به طور کلی تنها گیتی‌پسند در رده‌های پایه فعالیت حرفه‌ای دارد و در سایر بخش‌ها مشکلات متعددی به چشم می‌خورد. ضمن اینکه باید به مربیان و بازیکنان رده‌های پایه توجه بیشتری شود.

«فوتسال» مظلومی پر افتخار است

هم اکنون در مسیر تغییر نسل قرار داریم

ایمنا: فوتسال ایران در عرصه ملی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همدانی: بدون تردید در عرصه ملی نیز مشکلات زیر ساختی وجود دارد، از نظر من می‌توانیم در هر رده تیم‌های بسیاری داشته باشیم، اما بهای چندانی از سوی فدراسیون داده نمی‌شود. به نوعی خیال این سازمان راحت است که تیم ملی فوتسال ایران در هر شرایطی قهرمان می‌شود. به همین دلیل بازی‌های تدارکاتی خوب و امکانات لازم را در اختیار ملی‌پوشان قرار نمی‌دهد.

از نظر من تیم امید ایران نیز پتانسیل و توانایی رقابت با تیم‌های بزرگ جهان را دارد. هم اکنون نیز در مسیر تغییر نسل قرار گرفته‌ایم و باید میزان توجه مدیران ورزشی به این رشته و بازیکنان آن بیش از گذشته باشد. نسل طلایی فوتسال ما حاصل تلاش‌های جوراندیرو بود. از نظر من فوتسال به لحاظ امکانات در حیطه آقایان و بانوان مظلوم واقع شده است.

بانوان فوتسالیست عاشق هستند

ایمنا: وضعیت فوتسال بانوان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همدانی: به دلیل اینکه سابقه همکاری با بعضی از تیم‌های بانوان را داشته‌ام، مظلومیت بیشتری را در این زمینه دیده‌ام. در فوتسال بانوان بازیکنان مستعد و توانمندی حضور دارند و بدون اغراق در بعضی از فاکتورها با آقایان برابری می‌کنند، اما متأسفانه رسیدگی به آن‌ها کم است و در مقطعی نیز به طور کلی فوتسال بانوان رها می‌شود. وقتی بازی‌های تیم ملی محدود به تورنمنت کافا می‌شود انگیزه بازیکنان از بین می‌رود. از سوی دیگر مبلغ قرارداد بانوان پایین است و اعتقاد دارم تنها عاملی که سبب شده بانوان در این رشته ورزشی مشغول باشند، عشق و علاقه است.

«فوتسال» مظلومی پر افتخار است

زمینه برای جوان‌گرایی فراهم است

ایمنا: نظر شما در رابطه با جوان‌گرایی مربیان چیست؟

همدانی: در فوتسال جوان‌گرایی ریسک پذیر نیست، ضمن اینکه وحید شمسایی بسیار هوشمندانه این کار را انجام می‌دهد. در تیم ملی بازیکنان باتجربه و جوان در کنار یکدیگر حضور دارند و بی‌شک در بازی‌های آسیایی نتیجه خواهند گرفت. در بخش بانوان نیز زمینه برای جوان‌گرایی فراهم است چراکه جوانان بسیار خوبی در لیگ امسال حضور داشتند. باید جوان‌گرایی صورت گیرد و با توجه به پتانسیل بالای بازیکنان ایرانی چنین اتفاقی ریسک ندارد.

فوتسال در عرصه جهانی به سرعت پیش می‌رود

ایمنا: سطح کیفی و فنی مربیان و داوران ایرانی فوتسال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همدانی: همانطور که امکانات برای بازیکنان کم است، این موضوع برای مربیان و داوران نیز وجود دارد. فوتسال در عرصه جهانی به سرعت پیش می‌رود. به همین دلیل مربیان باید آموزش ببینند که البته بخشی از آن بر عهده مربی و بخش دیگر به فراهم بودن امکانات بر می‌گردد. داوران قشر مظلوم جامعه هستند و به طور کلی تمام مشکلات با ضعف در زیر ساخت‌ها مرتبط است.

«فوتسال» مظلومی پر افتخار است

کراپ در این دوره بد شانس بود

ایمنا: از کراپ الوند بگویید؛ چرا در این فصل شرایط نامساعدی داشت؟

همدانی: کراپ الوند فصل گذشته در جایگاه سوم جدول حضور داشت، اما متأسفانه در این فصل به دلیل مشکلاتی که از ابتدای لیگ برای این تیم همچون جدایی بازیکنان و قرعه سخت به وجود آمد و این مسائل سبب شد شیرازه تیم از هم بپاشد. کراپ الوند عملکردی نوسانی داشت و با توجه به اینکه انتظارات از این تیم بالا بود کمی با مشکل مواجه شدیم. بازیکنان جوان و مستعدی را در اختیار داشتیم، اما متأسفانه به نتیجه مطلوب دست پیدا نکردیم و شرمنده خانواده نخ‌باف شدیم چراکه آن‌ها در این شرایط دشوار با عشق برای فوتسال هزینه می‌کنند. امیدوارم در سال آینده تیم کراپ به جایگاه واقعی خود در فوتسال برگردد.

بازیکنان ایرانی بهترین‌های جهان هستند

ایمنا: وضعیت اسپانسرینگ در رشته فوتسال چگونه است؟

همدانی: هر رشته ورزشی که دیده شود از هر نظر تحت تأثیر قرار می‌گیرد. فوتسال رشته‌ای است که تیم ملی آن در عرصه‌های ملی خوش می‌درخشد و باید توجه بیشتری به آن شود. هرچند که شرایط کمی بهتر شده است، اما باید حمایت از این رشته ورزشی بیشتر باشد. چراکه بازیکنان ایرانی در زمره بهترین‌های جهان قرار گرفته‌اند و بی‌شک اگر همین افراد در فوتبال حضور داشتند آن‌ها را طلا می‌گرفتند. امیدوارم فوتسال روز به روز بیشتر دیده شود. یکی دیگر از مشکلاتی که وجود دارد حضور نداشتن اسپانسرهای قوی در فوتسال است، باید شرایط طوری فراهم شود که اسپانسرها انگیزه لازم را برای حمایت داشته باشند.

«فوتسال» مظلومی پر افتخار است

سال ۱۴۰۲ برای فوتسال مطلوب بود

ایمنا: سال ۱۴۰۲ در مجموع برای فوتسال چگونه بود؟

همدانی: سال ۱۴۰۲ برای فوتسال مطلوب بود. چراکه بازی‌های لیگ به طور منظم برگزار شد. از سوی دیگر تیم ملی نتایج خوبی کسب کرد و نتیجه جوان‌گرایی وحید شمسایی نیز در آینده مشخص خواهد شد. خوشبختانه سال گذشته لژیونرهای بسیاری داشتیم و به طور کلی کمیته فوتسال عملکرد خوبی از خود به جا گذاشت.

سعید مؤمنی؟ یکی از بهترین‌ها است

ایمنا: بهترین و بدترین اتفاق ورزشی به‌نظر شما در سال ۱۴۰۲ چه بود؟

همدانی: بهترین اتفاق ورزشی سال ۱۴۰۲ برای من حضور سعید مؤمنی در جمع ۱۰ دروازه‌بان برتر جهان بود چراکه وی از شاگردان مستعد و توانمند من است. بدترین اتفاق نیز نتیجه نگرفتن کراپ الوند در لیگ برتر بود.

«فوتسال» مظلومی پر افتخار است

گفت‌وگو از شادی بخشی، خبرنگار ایمنا

کد خبر 738174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.