تبریز آلوده‌ترین شهر کشور است/ شاخص کیفی ۲۲ شهر سالم و پاک ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای شهر تبریز ناسالم و شاخص کیفی ۲۲ شهر سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _پنجشنبه بیست‌وچهارم اسفند_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز شاخص کیفی هوای هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهر تبریز با شاخص ۱۵۸، در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته شهرهای تبریز و اصفهان در شرایط ناسالم (قرمز) ثبت شدند.

قابل توجه است که امروز ایستگاه کلانشهرهای کرج با شاخص ۱۲۱ و اراک با شاخص ۱۱۴، در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، به طوری که روز گذشته بیست‌وسوم اسفند، شهرهای کرج، تهران، زنجان، شیراز، قزوین، قم و همدان در موقعیت ناسالم (نارنجی) برای گروه‌های حساس قرار داشتند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای ارومیه با شاخص ۸۰، اصفهان با شاخص ۶۸، بوشهر با شاخص ۵۵، تهران با شاخص ۷۹، بجنورد با شاخص ۵۹، اهواز با شاخص ۸۳، زنجان با شاخص ۹۴، سمنان با شاخص ۵۴، زاهدان با شاخص ۶۱، شیراز با شاخص ۵۷، قم با شاخص ۹۸، قزوین با شاخص ۸۹، همدان با شاخص ۷۹ و یزد با شاخص ۶۰، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته بیست‌وسوم اسفند، ایستگاه کلان‌شهرهای ارومیه، شهرکرد، بجنورد، اهواز، زاهدان، سنندج، کرمان، کرمانشاه، رشت، اراک و یزد، وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

بر این اساس سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای شهرکرد با شاخص ۴۲، بیرجند با شاخص ۳۷، مشهد با شاخص ۴۶، سنندج با شاخص ۳۸، کرمان با شاخص ۳۷، کرمانشاه با شاخص ۳۳، یاسوج با شاخص ۴۰ و رشت با شاخص ۴۰، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای بوشهر، بیرجند، مشهد، سمنان و یاسوج، در وضعیت پاک (سبز) پاک (سبز) بودند.

لازم است بدانیم شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، گرگان، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، دو کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۴ شهر سالم (زرد)، هشت کلان‌شهر پاک (سبز) و شش شهر بدون داده ثبت شده‌اند، به طوری که روز گذشته دو شهر ناسالم (قرمز)، هفت کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۱ شهر سالم (زرد)، پنج کلان‌شهر پاک (سبز) و شش شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 736283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۷:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۵
    0 0
    الکی میگید.۲۳و۲۲اصفهان ازپایتخت زدجلو.