شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز یکشنبه ۱۳ اسفند + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (یکشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۱ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان امروز _یکشنبه سیزدهم اسفند_ اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۶۸ در شرایط ناسالم (قرمز) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه امروز بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه کردآباد با شاخص ۲۲۵ در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) قرار دارد، افزود: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های خیابان فیض با شاخص ۱۷۷، انقلاب با شاخص ۱۷۰، کاوه با شاخص ۱۶۸، فرشادی با شاخص ۱۶۵، زینبیه با شاخص ۱۶۴، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۶۰، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۵۸، رهنان با شاخص ۱۵۴ و ولدان با شاخص ۱۵۳ در وضعیت ناسالم (قرمز) ثبت شده است. ایستگاه میرزاطاهر با شاخص ۱۴۳ ناسالم (نارنجی) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۶۸ در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۹۶ و خرازی با شاخص ۱۵۳ در موقعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، مبارکه، قهجاورستان و شاهین‌شهر است که زرین‌شهر با شاخص ۱۶۹، قهجاورستان با شاخص ۱۶۴، خمینی‌شهر با شاخص ۱۵۷ ناسالم (قرمز)، مبارکه با شاخص ۱۴۵ ناسالم (نارنجی)، شاهین‌شهر با شاخص ۸۳ سالم (زرد) است، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، سجزی، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر استقرار جوی پایدار بر روی استان تا نیمه امروز است که سبب افزایش غلظت آلاینده‌ها در کلانشهر اصفهان می‌شود. از اواسط امروز به تدریج شاهد فعالیت سامانه بارشی بر روی استان تا وقت سه‌شنبه خواهیم بود که به سبب بارش باران و برف و مه‌آلودگی در بیشتر نواحی خواهد شد، شدت فعالیت سامانه از اواسط روز دوشنبه تا اوایل پانزدهم اسفند پیش‌بینی شده است. آسمان شهر اصفهان نیز امروز صاف تا کمی ابری، غبار صبحگاهی در اواسط روز افزایش ابر، گاهی وزش باد خواهد بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود. شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 732908

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.