در روزهای برفی و یخبندان چه نکاتی را رعایت کنیم؟

یکی از چالش‌هایی که با بارش برف افراد با آن مواجه می‌شوند، سخت شدن عبور و مرور، تردد و رانندگی است که با توجه به یخبندان و لغزنده بودن سطح معابر و جاده‌ها، رعایت نکات ایمنی باید همواره مد نظر افراد قرار داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، با توجه به بالاتر رفتن احتمال وقوع حوادث رانندگی در روزهای برفی سال و لغزنده بودن سطح راه‌ها، رعایت کردن موارد ایمنی می‌تواند پیشگیری بالایی از رخداد حوادث ناگوار جاده‌ای داشته باشد و تمام رانندگان باید خودروی خود را برای روزهای برفی آماده کنند.

آمادگی خودرو شامل اقداماتی همچون داشتن لاستیک مناسب زمستانی یا استفاده از زنجیر چرخ، بررسی عملکرد صحیح باتری، درز پنجره‌ها، برف پاک کن، ترمزها، آینه‌های جانبی، جلو و بسیاری موارد دیگر است و حین رانندگی نیز باید مواردی از جمله پرهیز از سفرهای غیرضروری، رعایت سرعت مطمئنه و فاصله طولی مورد توجه قرار گیرد.

مهرداد فرزندی پور، سرپرست اورژانس ۱۱۵ دانشگاه علوم پزشکی کاشان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به یخ‌زدگی معابر به خصوص در بازه زمانی شب و صبح و تاکید بر خودداری از مسافرت‌های غیرضروری اظهار کرد: افراد باید از تردد با وسیله نقلیه بدون لاستیک یخ‌شکن یا زنجیر چرخ در مواقع یخبندان و لغزندگی سطح معابر خودداری و رانندگان در صورت مسافرت ضروری با سرعت مطمئنه تردد کنند.

وی با بیان اینکه باید هنگام خروج از منزل از سلامت وسیله نقلیه و مجهز بودن آن به امکانات ایمنی اطمینان حاصل شود، افزود: هنگام رانندگی روی سطوح لغزنده از گرفتن ترمزهای ناگهانی پرهیز شود و در صورت نقص فنی اتومبیل در خیابان‌ها، خودرو را به منتهی‌الیه سمت راست هدایت، در مکانی مناسب متوقف و برای پیشگیری از برخورد وسایل نقلیه عبوری، علائم هشدار دهنده در فاصله مناسب نصب کنید.

سرپرست اورژانس کاشان گفت: کودکان و افراد سالخورده زمان لغزندگی معابر و کوچه‌ها تا حد امکان از منزل خارج نشوند، همچنین در روزهای برفی از کوهنوردی اجتناب شود و شهروندان هنگام خروج از منزل از لباس مناسب و کفش آج‌دار استفاده کنند؛ هنگام عبور از روی پلکان‌های برف گرفته ساختمان‌ها، پل‌های عابر پیاده و پل روی جوی‌ها دقت کنید و از دستگیره‌های کناری استفاده شود.

فرزندی‌پور با اشاره به طرح امداد زمستانی تاکید کرد: این طرح هر سال و بر اساس دستورالعمل کشوری در آذرماه آغاز می‌شود و تا اسفند ادامه خواهد داشت، در این مدت همه ارگان‌های امدادی، به خصوص اورژانس ۱۱۵ کاشان به صورت ۲۴ ساعته در حالت آماده‌باش، به مردم شریف خدمات فوریت‌های پزشکی را ارائه خواهند کرد.

وی با بیان اینکه شهروندان در صورت بروز هرگونه حادثه جسمی، با حفظ خونسردی با شماره ۱۱۵ تماس بگیرند، خاطرنشان کرد: ۲۹ پایگاه جاده‌ای و شهری اورژانس ۱۱۵ در این ایام برای ارائه خدمت به مردم در آمادگی کامل هستند.

در روزهای برفی و یخبندان چه نکاتی را رعایت کنیم؟

هشدارهای پلیس به رانندگان در روزهای برفی و بارانی

سرهنگ فیروز کشیر، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ درباره رانندگی خودروها در شرایط برفی و لغزندگی معابر اظهار کرد: با توجه به بارش نزولات آسمانی در تهران، پلیس راهور فاتب به رانندگان توصیه می‌کند که در این شرایط به هیچ عنوان از موتورسیکلت برای ترددها استفاده نکنند.

وی با بیان اینکه چند نکته اساسی برای کاهش میزان تصادفات در شرایط برفی و بارانی وجود دارد، افزود: تردد موتورسیکلت سواران برابر ماده ۱۶۹ آئین نامه راهور در سطح معابر لغزنده و حین بارندگی ممنوع است، لذا به موتورسواران توصیه می‌شود از تردد و حرکت در معابر به ویژه هنگام بارندگی پرهیز کنند، موتورسیکلت دو چرخ دارد و هیچ کابینی هم برای مراقبت از راکب یا ترک نشین ندارد، به واسطه همین نسبت به دیگر وسایل نقلیه آسیب‌پذیرتر است.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: رانندگان خودروها نیز باید به چند توصیه مهم توجه داشته باشند، اول اینکه تیغه‌های برف پاک کن را تمیز و سالم نگه دارند و رانندگان با توجه کامل به مقابل و اطراف خود رانندگی کنند، سرعت مجاز و مطمئنه را رعایت کنند و در نظر داشته باشند با توجه به کاهش میدان دید راننده، رانندگی در این آب و هوا نیازمند دقت بیشتری است.

کشیر با بیان اینکه رانندگان قبل از حرکت باید مخزن شیشه شوی و باک بنزین خودرو را پر کنند و از سالم بودن آن مطمئن شوند، گفت: لازم است که رانندگان همواره از سالم بودن سیستم بخاری خودرو در این فصل مطمئن شوند و قبل از حرکت نسبت به بازدید موارد ذکر شده اقدام کنند، رانندگان باید از سرعت و سبقت در معابر لغزنده حین بارش نزولات آسمانی پرهیز و با سرعت مطمئنه و حتی کمتر از آن تردد کنند.

وی با بیان اینکه هنگام بارش برف و باران احتمال برخورد و تصادفات خودروها به‌علت لغزنده بودن سطح راه و معابر چندین برابر می‌شود، اضافه کرد: به همین دلیل است که رانندگی در این شرایط نیازمند صبر بیشتر رانندگان است و با توجه به لغزنده بودن معابر رانندگان باید فاصله طولی بیشتری را با خودروی مقابل رعایت کنند تا امکان تصادف را به حداقل ممکن برسانند.

کد خبر 731914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.