از فضای داغ انتخاباتی تا حاشیه نشست نامزدها با خبرنگاران

شمارش معکوس برای سی‌وهشتمین جشن سیاسی ایران آغاز شده و علی‌رغم سرمای هوا، جو انتخاباتی در شهرهای مختلف کشور از جمله اصفهان، به لطف فضای تبلیغاتی نامزدها در هفته گذشته بسیار داغ است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، شمارش معکوس برای سی‌وهشتمین جشن سیاسی ایران آغاز شده و علی‌رغم سرمای هوا، جو انتخاباتی در شهرهای مختلف کشور از جمله اصفهان، به لطف فضای تبلیغاتی نامزدها در هفته گذشته بسیار داغ شده است.

در هفته‌ای که گذشت هریک از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری سعی کردند تا با حضور در محافل و جلسات مختلف و استفاده حداکثری از ظرفیت تبلیغات میدانی، شانس خود را برای تکیه زدن بر کرسی قوه مقننه کشور بالا ببرند. حضور پرشور مردم در فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از ستادهای انتخاباتی شهرستان‌ها و حوزه‌های انتخابیه مختلف و تریبون‌های آزاد نیز حاکی از افزایش اقبال عمومی نسبت به انتخابات است و بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی صداوسیما که دوشنبه، هفتم اسفند در سراسر کشور انجام شد، ۴۱.۵ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند به‌طور قطع در انتخابات شرکت خواهند کرد و ۲۹.۵ درصد نیز اعلام کرده‌اند که مردد هستند و هنوز تصمیم نگرفته‌اند.

از فضای داغ انتخاباتی تا مشاجره لفظی یک نماینده با خبرنگاران

در این میان نکته قابل توجه، امکان جدید رسانه ملی بود که با در اختیار قرار دادن شبکه‌های تلویزیونی اختصاصی برای کاندیدهای هر حوزه، امکان جدید برای تبلیغات این دوره فراهم کرد، اما با این وجود مشاهدات میدانی حاکی از آن است که بسیاری از کاندیدها حداقل در سطح استان اصفهان ترجیح دادند به جای بهره بردن از این ظرفیت جدید، همچنان دست به دامان روش‌های قدیمی تر مانند چسباندن پوستر و نصب بنر در سطح شهر شوند، اتفاقی که در مواردی از حد قانونی هم پا را فراتر گذاشته و سبب شده است تا برخی نامزدها در مکان‌هایی غیر از مکان‌های در نظر گرفته شده برای تبلیغات، اقدام به نصب پوستر و بنرهای خود کنند، اقدامی که مطابق قانون انتخابات یک تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود و این سوال را ایجاد می‌کند که چطور یک نامزد سعی دارد با قانون‌شکنی وارد قوه قانون‌گذاری کشور شود؟

از فضای داغ انتخاباتی تا مشاجره لفظی یک نماینده با خبرنگاران

رقابت داغ در حوزه‌های انتخابیه شهرستان‌ها

بررسی‌های میدانی از آخرین آرایش انتخاباتی در حوزه‌های مختلف استان اصفهان حاکی از فضای رقابتی میان نامزدها با گرایش‌های سیاسی مختلف است. این آرایش در شهرستان‌های مختلف استان به شرح زیر است:

حوزه انتخابیه اردستان:

مسعود شفیعی

احمد بخشایش

سیدصادق طباطبایی‌نژاد

حوزه انتخابیه خمینی‌شهر:

علی‌اکبر جنگجو

ندا نجفی خوزانی

محمدتقی نقدعلی

حوزه انتخابیه شاهین شهر و برخوار:

سیدمحمد زارعان دولت‌آبادی

حسینعلی حاجی‌دلیگانی

محمد حق‌شناس گرگابی

حوزه انتخابیه شهرضا و دهاقان:

سمیه محمودی

حبیب قاسمی

ابوالفضل ملجائی

حوزه انتخابیه فلاورجان:

سالار صافی

بهرام صمیمی

سیدناصر موسوی لارگانی

حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل:

حسن فدایی

علی‌اکبر مرتضایی قهرودی

علیرضا رضازاده چیمه

مصطفی معینی آرانی

حوزه انتخابیه گلپایگان و خوانسار:

علی بختیار

سیدمسعود خاتمی

حوزه انتخابیه لنجان:

علی کیانی

محمود نقدی پور

اکبر پولادی باغبادرانی

حسین رجایی

علی سلیمیان

سیدمرتضی شهیدی

حوزه انتخابیه مبارکه:

زهرا سعیدی

ارشاد کاویانی

پروین صالحی

حوزه انتخابیه نائین، خور و بیابانک:

غلامرضا کریمی

الهام آزاد

حوزه انتخابیه نجف آباد و تیران و کرون:

حسینعلی مهدیه

حمید گودرزی

ابوالفضل ابوترابی

حوزه انتخابیه نطنز:

حسین عبدلی

رحمت‌اله فیروزی پور

مهدی عزیزگل

ابوالفضل کلثومی بادی

از فضای داغ انتخاباتی تا مشاجره لفظی یک نماینده با خبرنگاران

در هفته تبلیغات انتخابات چه گذشت؟

همان‌طور که اشاره شد، نامزدهای انتخابات مجلس در هفته جاری با حضور در مجالس مختلف سعی کردند تا به شرح برنامه‌ها و اهداف خود برای ورود به مجلس بپردازند. از سلسله جلسات مهم هفته جاری که گاهی هم با حواشی جالبی همراه بود، حضور نامزدهای سه لیست اصلی شهر اصفهان (مجمع نیروهای انقلاب، قرارگاه گام دوم و ائتلاف مردمی نیروهای انقلابی اصفهان) در جمع اصحاب رسانه برای پاسخگویی به سوالات آنان بود. اولین نشست از این سلسله نشست‌ها در مجتمع مطبوعاتی اصفهان، روز سه‌شنبه با حضور نامزدهای لیست قرارگاه گام دوم انقلاب (حامد یزدیان، حجت الاسلام سخاوتی، گلبازخانیان، بخشی و اعظم حیدری) برگزار شد که مشروح آن قابل مطالعه است.

مشروح نشست نامزدهای قرارگاه انتخاباتی گام دوم با حضور اصحاب رسانه

آنچه در این نشست‌ها از دید اصحاب رسانه دور نماند، وقت‌شناسی نامزدها برای حضور در جلسات بود که کاندیدهای زن به طور ویژه در این بخش نمره قبولی را کسب کردند.

از تاکید ویژه برخی نامزدها بر عضویت در خانواده رسانه برای جلب نظر خبرنگاران تا وعده‌های انتخاباتی در زمینه زاینده رود، آلودگی هوا و مشکلات اقتصادی همه نکاتی بود که در صحبت کاندیدهای مختلف برای جلب نظر مخاطبان به کار گرفته شد.

روز چهارشنبه مجتمع مطبوعاتی اصفهان در دو نشست فشرده میزبان نامزدهای دو لیست مجمع نیروهای انقلاب (بانکی‌پور، طغیانی، شیخی، حاجی رحیمیان و خسروشاهی) و لیست ائتلاف مردمی نیروهای انقلابی اصفهان (مقتدایی، میرزایی، محمودزاده، باقرصاد، نیکدستی) بود که البته آقایان مقتدایی و باقرصاد به دلیل حضور در جلسه دیگری، در جمع خبرنگاران حاضر نشدند.

مشروح نشست مجمع نیروهای انقلاب اصفهان با حضور اصحاب رسانه

مشروح نشست ائتلاف مردمی نیروهای انقلابی اصفهان با حضور اصحاب رسانه

یکی از این جلسات با حاشیه‌هایی هم همراه بود. یکی از خبرنگاران از یکی از نامزدها درباره تحقیق و تفحص از فولاد سوال کرد و گفت: «شما چهار سال نماینده مجلس بودید، الان چهار کار به ما گفته‌اید که سه مورد آن اصلاً به درد اصفهان نمی‌خورد، پنج اقدام به من بگویید که در مورد اصفهان باشد، وقتی بن-بروجن علیه اصفهان تصویب شد، شما کجا بودید؟ وقتی یک نفر طرحی را که علیه اصفهان بود تصویب کرد، پنج نماینده ما چه کردند؟ در مورد مبارزه با اژدهای هفت سر فساد و تحقیق و تفحص از فولاد به ما بگویید در چه حدی تصویب شده است، این کاری که شما کردید و گفتید ۹۲ هزار میلیارد تومان اختلاس شده است به ما بگویید چه شد؟ من پنج کار می‌خواهم برای اصفهان، وقتی اصفهان بودجه آلودگی ندارد باید چه کرد؟ وقتی عوارض ثبت به اصفهان تعلق نمی‌گیرد، وقتی مازوت‌سوزی در پالایشگاه انجام می‌شود و استاندار ما می‌گوید اینجا مازوت‌سوزی انجام ندهید، اما می‌گویند ما به دستور شما کاری نداریم و از تهران دستور می‌گیریم، شما پنج نماینده مجلس که قرار است از حق ما دفاع کنید چه کردید؟ تمام گروه‌هایی که آمدند همه کلیشه‌ای صحبت کردند و گفتند ما می‌خواهیم فرونشست را حل کنیم و معیشت را درست کنیم، اما با من خبرنگار با استدلال و آمار و راهکار صحبت کنید. شمایی که رفتید چه کردید؟»

این نامزد انتخاباتی نیز در پاسخ به این پرسش گفت: اگر ما سیاسی‌ها یک قدم تا جهنم فاصله داریم بعضی از شما خبرنگاران لب جهنم هستید، زیرا بعضی از شما درست را غلط و غلط را درست نشان می‌دهید، بزرگ را کوچک می‌کنید و جای راست و دروغ را عوض می‌کنید. اینکه می‌گوئید فلانی ۹۲ هزار میلیارد تومان اختلاس را گفته است یکی از دروغ‌هایی است که در این جلسه گفته شد.

در نهایت بگومگوی خبرنگاران با این نامزد انتخاباتی با ورود یکی دیگر از نامزدهای حاضر در نشست پایان یافت و جلسه آرام شد.

امروز فرصت تبلیغات انتخابات به پایان رسید و کمتر از چند ساعت تا آغاز فرایند رأی‌گیری در کشور باقی مانده است و باید از خود بپرسیم بهترین راه برای محک زدن جایگاه اقتدار و قدرت یک کشور در سطح بین‌المللی چیست؟ پرسشی که پاسخش را قرار است یازدهم اسفند پای ترازوی صندوق‌های رأی بسنجیم…

کد خبر 731828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.