ثبت ناسالم‌ترین هوا در کرمان / همدان و سنندج پاک‌ترین آسمان را دارند

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز کرمان ناسالم‌ترین هوا و همدان و سنندج پاک‌ترین هوا را دارند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _چهارشنبه نهم اسفند_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای کرج با شاخص ۱۰۸، کرمان با شاخص ۱۲۶، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) ثبت شد، در حالی که روز گذشته تنها شهر قزوین در بر مدار ناسالم (نارنجی) قرار داشت.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای اصفهان با شاخص ۵۸، تهران با شاخص ۶۰، اهواز با شاخص ۹۴، زنجان با شاخص ۷۶، زاهدان با شاخص ۸۸، قم با شاخص ۸۲، کرمانشاه با شاخص ۵۳، خرم‌آباد با شاخص ۹۲ و بندرعباس با شاخص ۵۴، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته هشتم اسفند وضعیت کیفی شهرهای تبریز، کرج، تهران، بیرجند، اهواز، زاهدان، شیراز، قم، کرمان، کرمانشاه، خرم‌آباد و یزد بر مدار هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

قابل توجه است که سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای تبریز با شاخص ۴۳، بوشهر با شاخص ۳۷، بیرجند با شاخص ۴۵، مشهد با شاخص ۴۲، شیراز با شاخص ۴۹، سنندج با شاخص ۱۸، رشت با شاخص ۳۰، اراک با شاخص ۵۰، همدان با شاخص ۱۸ و یزد با شاخص ۴۸، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد.

به این ترتیب، روز گذشته سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلان‌شهرهای ارومیه، اصفهان، بوشهر، مشهد، زنجان، سنندج، رشت، اراک، بندرعباس و همدان در وضعیت پاک (سبز) بودند.

لازم است بدانیم شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای ارومیه، اردبیل، ایلام، شهرکرد، بجنورد، سمنان، قزوین، یاسوج، گرگان و ساری، ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، شهرکرد، بجنورد، سمنان، یاسوج، گرگان و ساری، بدون داده ثبت شد.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۹ کلان‌شهر سالم (زرد)، شمار ۱۰ شهر پاک (سبز) و تعداد ۱۰ کلان‌شهر بدون بدون داده ثبت شدند، به طوری که روز گذشته یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ کلان‌شهر سالم (زرد)، شمار ۱۰ شهر پاک (سبز) و هشت کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 731618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.