قزوین رکورددار آلودگی هوا در کشور/ آبی‌ترین آسمان برای همدان ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز تنها هوای شهر قزوین ناسالم و آبی‌ترین آسمان برای همدان ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _سه‌شنبه هشتم اسفند_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهر قزوین با شاخص ۱۲۳، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) ثبت شد، در حالی که روز گذشته هیچ‌کدام از شهرها در بر مدار ناسالم (نارنجی) قرار نداشتند.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه‌های کلانشهرهای تبریز با شاخص ۸۳، کرج با شاخص ۸۹، تهران با شاخص ۵۵، بیرجند با شاخص ۶۴، اهواز با شاخص ۷۶، زاهدان با شاخص ۷۰، شیراز با شاخص ۶۶، قم با شاخص ۷۸، کرمان با شاخص ۶۷، کرمانشاه با شاخص ۶۰، خرم‌آباد با شاخص ۶۲ و یزد با شاخص ۵۹، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، اما روز گذشته هفتم اسفند، شهرهای کرج، بوشهر، تهران، مشهد، اهواز، شیراز، کرمان، خرم‌آباد و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

قابل توجه است که سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای ارومیه با شاخص ۲۳، اصفهان با شاخص ۴۳، بوشهر با شاخص ۴۶، مشهد با شاخص ۴۶، زنجان با شاخص ۲۶، سنندج با شاخص ۱۸، رشت با شاخص ۳۴، اراک با شاخص ۴۴، بندرعباس با شاخص ۳۲ و همدان با شاخص ۱۳، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد.

به این ترتیب، روز گذشته هفتم اسفند، کلان‌شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، ایلام، بیرجند، زنجان، زاهدان، قزوین، قم، سنندج، کرمانشاه، رشت، اراک، بندرعباس و همدان در وضعیت پاک (سبز) بودند.

قابل توجه است که شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، شهرکرد، بجنورد، سمنان، یاسوج، گرگان و ساری، ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، شهرکرد، بجنورد، سمنان، یاسوج، گرگان و ساری، بدون داده ثبت شد.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ کلان‌شهر سالم (زرد)، شمار ۱۰ شهر پاک (سبز) و هشت کلان‌شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته تعداد ۹ شهر سالم (زرد)، شمار ۱۵ کلان‌شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 731347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.