شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز سه‌شنبه ۸ اسفند + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (سه‌شنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان امروز _سه‌شنبه هشتم اسفند_ اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۴۷ در شرایط پاک (سبز) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه امروز هیچ‌کدام از ایستگاه‌های هواشناسی در وضعیت هوای ناسالم (قرمز و نارنجی) قرار ندارد، افزود: ایستگاه‌های خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۸۴، کاوه با شاخص ۸۳، زینبیه با شاخص ۶۰ و کردآباد با شاخص ۵۵، در وضعیت سالم (زرد) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: ایستگاه‌های ولدان با شاخص ۴۸، انقلاب با شاخص ۴۰، دانشگاه صنعتی با شاخص ۳۷، پارک زمزم و رهنان با شاخص ۳۶، میرزاطاهر با شاخص ۳۱، فرشادی با شاخص ۲۳، فیض با شاخص ۱۸ و سپاهان‌شهر با شاخص ۱۵، در وضعیت هوای پاک (سبز) است.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۴۷ در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۹۰، احمدآباد با شاخص ۸۸ و پروین با شاخص (SO۲) ۸ در وضعیت سالم (زرد) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، سجزی، مبارکه، قهجاورستان و شاهین‌شهر است که زرین‌شهر با شاخص ۷۸ و قهجاورستان با شاخص ۵۷ سالم (زرد)، سجزی با شاخص ۱۵، خمینی‌شهر با شاخص ۲۱، شاهین‌شهر با شاخص ۳۵ و مبارکه با شاخص ۲۴ پاک (سبز) است، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر فعالیت مجدد سامانه بارشی طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری بوده و شرایط بارش برف، مه‌آلودگی و کاهش دید، کاهش محسوس دما و یخبندان در بیشتر مناطق استان پیش‌بینی می‌شود. دمای هوا دو تا سه درجه کاهش خواهد داشت، آسمان شهر اصفهان نیز امروز ابری در بعضی ساعات بارش پراکنده برف و مه‌آلوده خواهد بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود. شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 731223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.