هوای ۵ شهر کشور ناسالم برای گروه‌های حساس/ پاک‌ترین آسمان، سهم کرمانشاه شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای پنج شهر ناسالم و ۲۰ شهر سالم و پاک ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _جمعه، چهارم اسفند_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوای شهرهای اصفهان با شاخص ۱۲۷، کرج با شاخص ۱۰۸، تهران با شاخص ۱۲۱، اهواز با شاخص ۱۱۰ و اراک با شاخص ۱۱۲، در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، اصفهان، کرج، زنجان و قم در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) درج شد.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۹۳، شهرکرد با شاخص ۶۰، مشهد با شاخص ۹۲، بجنورد با شاخص ۸۲، زنجان با شاخص ۸۵، سمنان با شاخص ۶۷، قم با شاخص ۹۳، کرمان با شاخص ۶۹، خرم‌آباد با شاخص ۵۳، بندرعباس با شاخص ۵۸، همدان با شاخص ۵۹ و یزد با شاخص ۵۱، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته سوم اسفند، شهرهای ارومیه، تهران، شهرکرد، مشهد، بجنورد، اهواز، زاهدان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد، اراک، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

قابل توجه است که سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای ارومیه با شاخص ۳۸، بوشهر با شاخص ۵۰، بیرجند با شاخص ۴۷، زاهدان با شاخص ۳۱، شیراز با شاخص ۴۳، سنندج با شاخص ۳۴، کرمانشاه با شاخص ۲۳ و رشت با شاخص ۲۴، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهرهای بوشهر، بیرجند، سمنان، سنندج، کرمان، یاسوج، رشت و بندرعباس در وضعیت پاک (سبز) بودند.

بر این اساس، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، قزوین، یاسوج، گرگان و ساری، ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته سوم اسفند، شهرهای اردبیل، ایلام، قزوین، گرگان و ساری، بدون داده ثبت شد.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما پنج شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ کلان‌شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته پنج شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ کلان‌شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و پنج کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 730405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.