صدور هشدار سطح زرد هواشناسی در گیلان / دمای هوا تا ۱۲ درجه کاهش پیدا می‌کند

مدیرکل هواشناسی گیلان از صدور هشدار سطح زرد هواشناسی برای فردا جمعه تا دوشنبه هفته آینده در استان خبر داد و گفت: رانندگان و مسافرانی که قصد تردد در محورهای کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر گیلان را دارند نسبت به تجهیز خودرو به امکانات ایمنی، زنجیر چرخ و لوازم گرمایشی اقدام کنند.

محمد دادرس در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در گیلان، اظهار کرد: نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده فعالیت جریانات شمالی و ماندگاری هوای نسبتاً سرد و مرطوب در استان گیلان است، بر این اساس تا جمعه، ابرناکی و مه آلود بودن هوا، گاهی با گذر جریانات کم و بیش ناپایدار از منطقه، بارش پراکنده باران (ارتفاعات احتمال بارش پراکنده برف) پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: به تدریج از بعد از ظهر و شب جمعه با نفوذ سامانه سرد و بارشی شرایط برای روند کاهش محسوس دما، بارندگی، طی یکشنبه و دوشنبه بارندگی شدید، وزش باد (گاهی شدید) و ارتفاعات دامنه‌ها بارش برف تا اواسط هفته آینده فراهم خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی گیلان خاطرنشان کرد: طی شنبه و یکشنبه هفته آینده علاوه بر ارتفاعات و دامنه‌ها در برخی نواحی مستعد جلگه‌ای همجوار با دامنه‌ها، بارش مخلوط باران و برف و بارش برف مهیا است.

دادرس از صدور هشدار سطح زرد هواشناسی از فردا جمعه تا دوشنبه هفته آینده در استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: آب‌گرفتگی منطقه، لغزندگی سطح جاده‌ها و کاهش دید افقی به ویژه در محورهای کوهستانی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال جاری شدن سیلاب موقتی، لغزش و رانش، ریزش سنگ، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و سازه‌ها، برخورد صاعقه و ارتفاعات کولاک و احتمال بهمن ازجمله اثرات فعالیت این سامانه بارشی پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه طی این مدت دمای هوای استان گیلان هشت تا ۱۲ درجه سلسیوس کاهش پیدا می‌کند، گفت: با توجه به لغزندگی و کاهش دید در جاده‌ها، رانندگان و مسافرانی که قصد تردد در محورهای کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر را دارند نسبت به تجهیز خودرو به امکانات ایمنی، زنجیر چرخ و لوازم گرمایشی اقدام کنند.

مدیرکل هواشناسی گیلان با بیان اینکه مخاطرات هواشناسی برای فردا پنج شنبه تا یکشنبه هفته آینده در استان پیش‌بینی شده است، افزود: به منظور جلوگیری از وقوع حوادث و صدمات ناگواری انسانی، شهروندان و مسافران طی این مدت از کوهنوردی در مناطق کوهستانی خودداری کنند.

کد خبر 730384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.