تبلیغات رسمی کاندیداها از فردا سوم اسفند آغاز می‌شود

معاون قضایی رئیس کل دادگستری خراسان‌ رضوی از آخرین اخبار انتخاباتی در خراسان‌رضوی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از خراسان‌رضوی و به نقل از روابط عمومی ستاد انتخابات استان، سیدامیر مرتضوی با حضور در «استودیو انتخابات» استانداری خراسان‌رضوی که امروز _چهارشنبه دوم اسفند_ برگزارشد، اظهار کرد: انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در یازدهم اسفند برگزار خواهد شد، اخلاق انتخاباتی و عدالت‌محوری در انتخابات اساس کار ماست، تبلیغات از سوم اسفند آغاز خواهد شد، کسانی‌که خودشان قوانین را وضع می‌کنند بیش از همه باید به اصول و مقررات پایبند باشند.

وی افزود: گاهی اتفاق می‌افتد اخلاق انتخاباتی رعایت نمی‌شود، قانون‌گذار در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تعریف کرده است که در فضای حقیقی و مجازی مجاز به تبلیغات محیطی و میدانی خواهند بود.

مرتضوی بیان کرد: تبلیغات زودتر از موعد زمانش تمام شده است، جلسات متعددی با سازمان‌های مرتبط، هیئت اجرایی بازرسی و نامزدها برگزار کردیم که تبلیغات زودهنگام نداشته باشند، اما گاهی گزارش‌هایی واصل شد، برخی از نامزدها، هواداران و برخی از افراد در هیئت اجرایی این اصول قانونی را رعایت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه در انتخابات یازدهم اسفند رویکرد ما پیشگیری از جرایم انتخاباتی است و اگر کسی توجه نکرد تذکرات به‌موقع می‌دهیم و اگر ملزم نشد پرونده قضائی تشکیل می‌دهیم، افزود: همه سازمان‌ها پای کار آمدند، سلامت، رقابت، امنیت و مشارکت چهار اصل مهم در انتخابات است که در قانون جدید مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در سطح کشور ۲۰۰ شبکه تلویزیونی راه‌اندازی شده است تا نامزدها با رعایت عدالت انتخاباتی ضبط برنامه داشته باشند که این برنامه‌ها شامل سوابق، زندگینامه، تالیفات و همه مواردی است که به حوزه انتخابات کمک کند.

مرتضوی بیان کرد: در حوزه استفاده از اموال و امکانات دولتی و عمومی رعایت اصل عدالت‌محوری مدنظر است، حتی اگر افراد توان مالی کافی نداشته باشند می‌توانند از این امکانات استفاده کنند، طبق قانون شفافیت و نظارت مالی به تمام فعالیت انتخاباتی نامزدها، در سال‌جاری نسبت به انتخابات گذشته شاهد کمترین تخلف در حوزه‌های مختلف هستیم.

وی با بیان اینکه در خصوص تبلیغات انتخاباتی در ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی، نحوه، شیوه و اجرای تبلیغات تعریف شده است گفت: ۲۴ ساعت قبل از انتخابات ممنوعیت انتخابات است و حتی تبلیغات و جانمایی در سطح شهر هم باید پاک شود.

تخلف با رفتار مجرمانه، مجازات متفاوتی دارد

معاون قضائی رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر نامزد، هوادار و یا حتی هیئت نظارت، قوانین تبلیغاتی را رعایت نکنند مشمول برخورد قانونی خواهند بود، گفت: توبیخ، انفصال، محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی از جمله مجازات جرایم درجه شش است، در تخلفات و جرایم دو نکته مورد توجه قانون‌گذار بوده که تخلف را از رفتار مجرمانه جدا کرده است، چنانچه فقط در حوزه تبلیغات باشد تخلف است.

وی افزود: در قانون جدید تمام مواردی که در فضای حقیقی پیش‌بینی شده در فضای مجازی هم پیش‌بینی شده است، کانال‌های تبلیغات انتخاباتی از قبل باید معرفی و ادمین آن معرفی شود.

مرتضوی با بیان اینکه طبق قانون هیئت اجرایی و بازرسی مکلف هستند مطابق قانون عمل کنند که در غیر این صورت برای آن مجازات پیش‌بینی شده است، چاپخانه‌ها اتحادیه‌های تایپ و تکثیر اجازه ندارند هر پوستری را در هر ابعادی چاپ کنند، بیان کرد: ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی تشکیل شده است تا امروز هشت جلسه انتخاباتی در مشهد و ۱۱۰ جلسه در سایر شهرستان‌ها برگزار شده است.

وی افزود: هر دستگاه و سازمان مکلف شده‌اند تا یک کمیته پیشگیری تشکیل دهند و تکلیف و وظایف سازمان خود را مشخص کنند تا از هر گونه تخلفی در پایه اطلاع نداشتن پیشگیری شود، با این کمیته‌های پیشگیری، دستگاه‌ها و سازمان‌ها به وظایف و تکالیف خود توجیه شدند.

مرتضوی بیان کرد: کمیته فضای مجازی در استان تشکیل شده و گروه‌ها رصد و شناسایی شده‌اند و اگر مورد تخلفی ببینند حتماً رسیدگی خواهد شد.

وی افزود: در کنار سایر مؤلفه‌ها، مشارکت در انتخابات برای ما مهم است، این مشارکت باید واقعی باشد، از این رو تکلیف دارند مسائل و مشکلات مردم را حل و فصل کنند تا رضایت عمومی ایجاد شود.

پرونده‌های کثیر شاکی با سرعت تعیین تکلیف می‌شوند

وی افزود: پرونده‌های مهم و کثیر شاکی، مانند پدیده چهل بازه اساک دوچرخ، دیار سربداران، نوده و سنگان تکلیف شده‌اند به پرونده‌ها ورود پیدا کنند و با رعایت اصل صحت دقت و سرعت پیگیری و تعیین تکلیف شوند.

مرتضوی با بیان اینکه در جلسات اقتصاد مقاومتی تاکید کردیم نظارت در بازار تشدید شود تا افزایش قیمت نداشته باشیم، گفت: سعی کردیم بار مشکلات واحد تولیدی و صنعتی را کم کنیم از ابتدای سال جاری تاکنون مشکل ۵۳۰ واحد تولیدی حل شده است و در ایام دهه فجر ۱۰ هزار و ۲۷۲ ملاقات حضوری و چهره به چهره در استان داشته‌ایم.

کد خبر 729936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.