بازی جسورانه در کنار امیدواری به اتفاقات فوتبالی

در فاصله کمتر از چند ساعت تا بازی الهلال عربستان و سپاهان بسیاری از هواداران فوتبال در ایران منتظرند تا سیاست تاکتیکی سرمربی پرتغالی سپاهان را در برابر حریف قدرتمند خودش ببینند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی دوشنبه شب در برنامه فوتبال برتر حاضر شد و در پاسخ به دلایل قهرمان نشدن ایران در جام ملت‌های آسیا بارها به این موضوع اشاره کرد که در فوتبال هیچ نتیجه‌ای قابل پیش‌بینی نیست و اتفاقاتی که در این ورزش شاهد آن هستیم گاهی از اختیار سرمربیان و کادر فنی هم خارج است. با همین استدلال امیر قلعه‌نویی، قطری که مهرماه با چهار گل به ایران باخته بود، در نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا سه گل به تیم کشورمان زد تا دست فوتبال ایران از جام قهرمانی دور بماند.

حالا نوبت به بازی سپاهان مقابل الهلال عربستان در کشور عربستان رسیده که از اهمیت زیادی برای فوتبال باشگاهی ایران برخوردار است و هواداران سپاهانی منتظرند تا تیمشان پس از شکست تلخ دور رفت بتواند در بازی برگشت جبران مافات کند و یک نتیجه غیرمنتظره را رقم بزند.

به هر حال اگر قرار باشد از دیدگاه امیر قلعه‌نویی به این دیدار نگاه کنیم، بدون شک تفاوت مهره و قدرت دو تیم در بازی رفت معیار مناسبی برای پیش‌بینی نتیجه بازی برگشت نخواهد بود و سپاهان می‌تواند چشم امید به شانس و اتفاقات این بازی داشته باشد. یک اخراج و پنالتی زودهنگام به ضرر الهلال می‌تواند شرایط را به سود نماینده فوتبال ایران تغییر دهد و کار را برای رسیدن به دو گل راحت‌تر کند که البته این فقط یک آرزو روی کاغذ است و باید دید که سپاهانی‌ها با چه سیاست تاکتیکی پا به زمین مسابقه خواهند گذاشت.

مورایس برای فرستادن تیمش به دیدار الهلال دو راه بیشتر در پیش رو ندارد و باید دید که هدف‌گذاری سرمربی سپاهان از نتیجه بازی تیمش در برابر الهلال چیست؟

سپاهانی‌ها باید امیدوار باشند که تیمشان به قصد جبران باخت دور رفت با ترکیبی هجومی و انگیزه‌ای بالا راهی زمین مسابقه شود و بدون اینکه ترسی از شکست داشته باشد با انجام یک بازی جسورانه به دنبال دفاع از اعتبار و آوازه خودش در سطح قاره آسیا باشد، البته این مدل بازی می‌تواند ساختار دفاعی سپاهان را به شدت آسیب‌پذیر کند و همین مسئله ممکن است روی ضد حملات، دروازه سپاهان را باز کند و حتی نتیجه پرگل‌تری را هم نسبت به بازی رفت رقم بزند، اما به هر حال حملات متوالی سپاهان این امید را به هوادارانش خواهد داد که نماینده فوتبال ایران برای بردن راهی زمین شده است. به هر حال برای سپاهان باخت یک بر صفر و چهار بر صفر از لحاظ صعود نکردن تأثیری در شرایط این تیم ندارد، اما تا سال‌ها این خاطره در ذهن هواداران می‌ماند که سپاهان بدون ترس از الهلال به دیدار این تیم رفت.

اما سناریوی دوم که شاید بیشتر مورد توجه مورایس قرار گیرد، انجام یک بازی محتاطانه و دفاعی در خانه حریف است که فرصت کمتری را برای گلزنی الهلالی‌ها فراهم کند و در ادامه نیم‌نگاهی هم به تک‌موقعیت‌های ایجاد شده روی دروازه حریف و حتی ضد حملات داشته باشد. البته الهلال تیم کم‌تجربه و آماتوری نیست که به این سبک بازی سپاهان اجازه اجرایی شدن دهد، اما نتیجه این می‌شود که سپاهان می‌تواند با یک تساوی یا شکستی خفیف حتی با اختلاف یک گل زمین را ترک کند و کار خودش را در این مرحله به پایان برساند. باخت با کمترین اختلاف گل شاید برای مورایس یک نتیجه مناسب به حساب بیاید، اما بعید به نظر می‌رسد که هوادار سپاهان با ترس بازی کردن تیمش را افتخاری برای خود بداند.

کد خبر 729918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.