اسکان ۸۰۰ هزار تبعه خارجی در شهر مشهد

مدیرعامل سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد مقدس گفت: براساس آمار رسمی ۸۰۰ هزار تبعه خارجی در مشهد ساکن هستند که بخش زیادی غیر رسمی وارد شدند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از خراسان رضوی و به نقل از روابط عمومی سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد، محمود عبدالله‌زاده _عصر امروز بیست‌ونهم بهمن‌_ در نشست خبری اولین همایش علمی-کاربردی حاشیه‌نشینی مشهد (شناسایی مسائل و راهکارها) که در دادگستری کل خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: سازمان بازآفرینی زیرمجموعه شرکت ملی بازآفرینی در کشور بوده و خود شرکت ملی بازآفرینی بر اساس ستاد ملی بازآفرینی به ریاست رئیس‌جمهور و با حضور وزرا، به‌عنوان دبیرخانه آن در ذیل وزارت راه و شهرسازی شکل گرفته است.

وی بیان کرد: موضوع اساسی در بازآفرینی محلات هدف این است که این محلات احیا نمی‌شوند مگر اینکه برنامه اقدام مشترکی با حضور همه دستگاه‌ها در این محلات تدوین و اجرایی شود که حاصل آن شکوفایی، احیا و توازن منطقه‌ای در این محلات است.

عبدالله‌زاده با بیان اینکه حاشیه شهر مشهد با کل کشور متفاوت است، عنوان کرد: تاکنون اقدامات بسیار اساسی از سوی دستگاه‌های اجرایی در حاشیه اتفاق افتاده و شورای ششم نیز ردیف اعتباری مجزا تحت عنوان پروژه‌های زودبازده ایجاد کرده که در دو دوره بالغ بر ۲,۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است.

مدیرعامل سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد مقدس افزود: ما تعداد زیادی از اتباع را داریم که عموماً در حاشیه شهر ساکن شدند. بر اساس آمار رسمی ۸۰۰ هزار تبعه خارجی در شهر مشهد ساکن هستند که بخش زیادی غیر رسمی وارد شدند و این موجب شده در محلات حاشیه شهر و سکونتگاه‌های غیر رسمی حضور پیدا کنند. بارگاه ملکوتی ثامن‌الائمه (ع) نیز مقصدی برای حضور در شهر مشهد از سایر شهرهاست که باعث شده حاشیه شهر ما نسبت به سایر شهرها با سرعت بیشتری رشد کند.

وی ادامه داد: در فاصله ۱۰۰۰ کیلومتری مشهد هیچ کلان‌شهری نداریم، بنابراین مقصد سفر مشهد می‌شود. اقدامات زیادی در حوزه حاشیه شهر انجام شده، اما با وجود این ویژگی‌ها به صورت کامل به اهداف نرسیدیم. ۶۹ محله در حاشیه شهر داریم که یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارند.

عبدالله‌زاده در خصوص همایش گفت: دستورالعمل اجرایی همایش را تدوین کردیم. جلسات همفکری بین کمیته‌ها برگزار و پوستر همایش طراحی و رونمایی شد. زمان و نحوه دقیق ارائه مقالات نیز مشخص است. در خصوص پاسخگویی به مراجعان ارتباطات شکل گرفته است. جلسات همفکری به صورت ثابت برگزار می‌شود. مکاتبه با دستگاه‌های کمیته اجرایی انجام شده و دستگاه‌ها نمایندگان خود را معرفی کردند.

مدیرعامل سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد مقدس اضافه کرد: مکاتبه با مؤسسات آموزشی و دانشگاهی برای معرفی همایش و ارسال مقالات انجام و از ظرفیت مناطق، سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری استفاده شده است. ۵۰ درصد وظایف در طرح‌های تصویبی برعهده شهرداری است. از دستگاه‌های اجرایی در خصوص اقدامات پیگیری خواهیم کرد و امیدواریم تا پایان سال از تعداد مناطق کاسته شود.

کد خبر 729273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.