حجم سد زاینده رود به ۲۷۴ میلیون متر مکعب رسید

بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی دفتر مطالعات پایه منابع آب، حجم آب پشت سد زاینده‌رود به ۲۷۴ میلیون متر مکعب رسیده که برابر ۲۲ درصد از حجم سد بوده و نسبت به سال گذشته ۱۰۶ درصد افزایش را ثبت کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی دفتر مطالعات پایه منابع آب، از ابتدای سال آبی تا بیست‌وهشتم بهمن موجودی مخزن ۳۱ سد در کشور کاهش داشته است.

بیشترین کاهش حجم سد مربوط به «رودبال داراب» در استان فارس است که نسبت به سال گذشته ۹۱ درصد کاهش یافته است، پس از «سد رودبال»، «سدهای چاه‌نیمه» در سیستان و بلوچستان با ۷۵ درصد کاهش، «دوستی» در خراسان رضوی با ۷۱ درصد کاهش، «سد شمیل و نیان» و «استقلال» در استان هرمزگان همچنین «سد نساء» در استان کرمان با ۶۵ درصد، «سد مارون» در استان خوزستان با ۵۹ و «سد ساوه» در استان مرکزی با ۵۸ درصد بیشترین کاهش حجم را در بین مهم‌ترین سدهای کشور داشته‌اند.

از طرفی، بیشترین افزایش حجم مربوط به «وشمگیر، گلستان، بوستان» در گلستان است که نسبت به سال گذشته حجم آن ۶۵۷ درصد افزایش یافته است، مجموع ۱۳ سد دریاچه ارومیه اکنون ۶۴۶ میلیون متر مکعب آب دارد که برابر ۳۹ درصد از حجم این سدهاست و نسبت به سال گذشته افزایش ۳۴ درصدی داشته است.

وضعیت سدهای پنج‌گانه تهران نیز چندان مناسب نیست و اکنون ۲۴۸ میلیون متر مکعب آب دارد که برابر ۱۳ درصد از حجم این سدهاست و نسبت به سال گذشته ۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در خوزستان که پرآب‌ترین جلگه کشور است نیز «زنجیره کارون» بیش از هفت هزار و ۸۲۴ میلیون متر مکعب، «سد دز» هزار و ۱۷۹ میلیون متر مکعب، «سد کرخه» بیش از هزار و ۳۱۰ میلیون متر مکعب، «سد جره» ۱۰۶و «سد مارون» ۳۸۰ میلیون متر مکعب آب دارد که در این بین بیشترین افزایش حجم مربوط به «سد کرخه» است که نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افزایش را ثبت کرده است.

حجم آب پشت سد زاینده‌رود به ۲۷۴ میلیون مترمکعب رسیده که برابر با ۲۲ درصد از حجم سد بوده و نسبت به سال گذشته ۱۰۶ درصد افزایش را ثبت کرده است.

حجم سد زاینده رود به ۲۷۴ میلیون متر مکعب رسید

کد خبر 729086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایمان IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
  0 10
  وزارت نیرو هستید یا وزارت زاینده رود؟
 • کر بختیاری IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
  5 19
  اخه خداوکیلی سد زاینده رود ماله اصفهانه که تو جدول به اسم چهارمحال بختیاری ثبتش نکردید چرا اینجوری استان چهارمحال بختیاری که منبع پراب این کشور نادیده میگیرید
 • دانیال IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  3 1
  این عکسی که گذاشتید دروغه. خودتون دارید میگید 22درصد سد پره وای این عکس دروغینی که گذاشتید 80درصد پره. سد زاینده رود خالیهههه
 • باغیرت IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  0 0
  خدارو شکر،ای کاش خدا خودش نازل بکنه تا نیاز نباشه از کشوری دیگه ابر گدایی کنیم،یا کاش خودمون فناوریشو رو یاد بگیریم و مستقل باشیم