اهواز رکوردار آلودگی هوا در کشور / هوای ۷ شهر بر مدار سبز

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای دو شهر ناسالم و هفت شهر پاک ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _شنبه بیست‌وهشتم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوا کلان‌شهرهای اهواز با شاخص ۱۴۷ و مشهد با شاخص ۱۱۶، در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دار د، در حالی که روز گذشته شهر مشهد در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) درج شد.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلان‌شهرهای ارومیه با شاخص ۵۶، اصفهان با شاخص ۷۱، کرج با شاخص ۹۰، بوشهر با شاخص ۵۷، تهران با شاخص ۵۴، شهرکرد با شاخص ۷۳، بیرجند با شاخص ۷۱، زنجان با شاخص ۷۳، سمنان با شاخص ۵۵، زاهدان با شاخص ۹۱، شیراز با شاخص ۹۲، قزوین با شاخص ۶۵، کرمان با شاخص ۶۶، خرم‌آباد با شاخص ۵۱ و اراک با شاخص ۵۷، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته بیست‌وهفتم بهمن، شهرهای تبریز، اصفهان، کرج، تهران، بجنورد، سمنان، شیراز، قزوین، قم، کرمان، اراک و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

شایان ذکر است که سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای تبریز با شاخص ۲۴، قم با شاخص ۴۷، سنندج با شاخص ۲۴، کرمانشاه با شاخص ۳۳، رشت با شاخص ۳۷، همدان با شاخص ۴۲ و یزد با شاخص ۳۷، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهرهای ارومیه، بوشهر، شهرکرد، بیرجند، اهواز، زنجان، زاهدان، کرمانشاه، یاسوج، رشت، خرم‌آباد و همدان، پاک (سبز) بودند.

بر این اساس، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، بجنورد، یاسوج، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، سنندج، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۵ کلان‌شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز)، هفت کلان‌شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ کلان‌شهر سالم (زرد)، شمار ۱۲ شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 728898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.