احداث سومین ایستگاه آتش‌نشانی بازار تاریخی قزوین

عضو شورای شهر قزوین گفت: در راستای ارتقای ایمنی بازار یک ایستگاه آتش‌نشانی در ابتدای خیابان سعدی در حال احداث است که این ایستگاه سومین ایستگاه آتش‌نشانی بازار تاریخی و سنتی است که به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از قزوین، همایش «حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق» عصر امروز -جمعه بیست‌وهفتم بهمن- با حضور اعضای شورای شهر قزوین، مدیران استانی و شهری و جمعی از مهندسان شهر قزوین برگزار شد. این همایش با توجه به ضرورت موضوع حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق (مبحث سوم مقررات ملی ساختمان) که به طور مستقیم با جان و مال شهروندان در ارتباط است، با همکاری شهرداری قزوین و سازمان نظام مهندس ساختمان استان قزوین برگزار شد.

ایمن‌سازی ساختمان‌ها نباید مغفول واقع شود

حسین صلح‌جوی منفرد، رئیس کمیسیون املاک و حقوقی شورای شهر قزوین در این همایش با بیان اینکه ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر حریق از مباحث بسیار مهم و جدی است که به هیچ عنوان نباید مورد غفلت قرار گیرد، اظهار کرد: این همایش یک همایش کاربردی برای ارتقای ایمنی شهر است، چرا که ارتقای ایمنی شهر به طور کامل امنیت و آسایش شهروندان را به همراه دارد.

وی اضافه کرد: مدیریت شهری قزوین اقدامات قابل توجهی برای ارتقای ایمنی شهر انجام داده است و شورای ششم نگاه ویژه به این موضوع دارد. مدیریت شهری قزوین اقدام به احداث دو ایستگاه آتش‌نشانی در نواحی منفصل اندیشه و دانش کرده است تا حوادث این نواحی در سریع‌ترین زمان مدیریت شود.

عضو شورای شهر قزوین ادامه داد: همچنین در راستای ارتقای ایمنی بازار یک ایستگاه آتش‌نشانی در ابتدای خیابان سعدی در حال احداث است که این ایستگاه سومین ایستگاه آتش‌نشانی بازار است که به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

صلح‌جوی منفرد با یادآوری اینکه امسال بازار قزوین مجهز به شیرهای هیدرات در فواصل مختلف شده است که نقش مهمی در زمان پیشگیری از آتش‌سوزی و حریق دارد، گفت: امسال در بودجه سال ۱۴۰۳ سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین نزدیک به یک‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای خرید نردبان برای ساختمان‌های بلندمرتبه پیش بینی شده است.

توجه مدیریت شهری به مباحث ایمنی ساختمان قابل تقدیر است

در بخش دیگری از این همایش هم محمد شعبانیان، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین بر ضرورت توجه به ضوابط ایمنی ساختمان‌ها تأکید کرد و گفت: توجه مدیریت شهری به مباحث ایمنی ساختمان قابل تقدیر است.

وی افزود: نگاه ویژه مدیریت شهری به ایمنی ساختمان‌ها به طور قطعی اتفاقات خوبی را در پی دارد و جلوی بسیاری از حوادث تلخ گرفته خواهد شد. اکنون جایگاه خوبی در زمینه رعایت ضوابط ایمنی ساختمان‌ها داریم و به طور قطعی با دانش مسؤولان و مهندسان ایمنی شهر ارتقا پیدا خواهد کرد.

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان قزوین یادآور شد: در گذشته حوادث آتش‌سوزی بسیاری در خصوص استفاده از مصالح سبک رخ داده است که اکنون با رعایت ضوابط ایمنی این حوادث کاهش پیدا کرده است.

ضرورت اجرای دقیق مقررات ملی ساختمان در حوزه حریق

قدیر موسی‌خانی، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین در بخش دیگری از همایش بر ضرورت اجرای مباحث مقررات ملی ساختمان به خصوص حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق تأکید کرد و گفت: مباحث ایمنی ساختمان‌ها در برابر حریق از موضوعات مهمی می‌باشد که باید با همدلی و همفکری در این راستا اتفاقات خوبی برای ارتقای ایمنی شهر رقم بخورد.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۵۰ هزار حادثه آتش سوزی در شهر قزوین رخ می‌دهد که نزدیک ۵۰ درصد آن مربوط به اماکن و منزل مسکونی می‌باشد، اضافه کرد: در ساخت و سازها نباید فقط به زیبایی ساختمان توجه شود بلکه باید در ابتدا ایمنی ساختمان مورد توجه قرار گیرد چراکه ایمنی ساختمان‌ها ارتباط مستقیم با جان و مال شهروندان دارد.

رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری قزوین ادامه داد: سرمایه مالی شاید قابل برگشت باشد اما جان انسان در حوادث قابل برگشت نیست بر این اساس باید توجه ویژه به مباحث ایمنی ساختمان صورت گیرد. برگزاری این همایش به طور قطعی تأثیر کاربردی برای ضرورت توجه به مباحث ایمنی ساختمان دارد.

حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت‌شهری است

علی محمدی، معاون پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین هم در بخش پایانی این همایش بیان کرد: حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت شهری است که مسؤولان نگاه ویژه به آن دارند.

وی افزود: آتش سوزی خسارت‌های مالی و جانی فراوانی را در پی دارد و مباحث پیشگیری باید یکی از دغدغه‌های اصلی باشد و به همین خاطر برگزاری این همایش‌ها به طور قطعی بر روند ارتقای ایمنی ساختمان‌ها تأثیر دارد.

وی در پایان به تشریح روش‌های حفاظت ایمنی و سیستم‌های حریق پرداخت.

کد خبر 728697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.