هوای ۲۴ شهر در کشور سالم و پاک ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای یک شهر ناسالم و ۲۴ کلان‌شهر سالم و پاک ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _جمعه بیست‌وهفتم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوا در هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) قرار ندارد، اما روز گذشته کلان‌شهر شهرکرد با شاخص ۴۵۸ بر مدار قهوه‌ای، بود.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلان‌شهر مشهد با شاخص ۱۱۰ در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز گذشته شهرهای اصفهان و قزوین در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) درج شدند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۶۵، اصفهان با شاخص ۶۴، کرج با شاخص ۶۲، تهران با شاخص ۵۶، بجنورد با شاخص ۷۵، سمنان با شاخص ۵۷، شیراز با شاخص ۶۳، قزوین با شاخص ۸۶، قم با شاخص ۶۹، کرمان با شاخص ۵۸، اراک با شاخص ۷۴ و یزد با شاخص ۶۱، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته بیست‌وهفتم بهمن، شهرهای تبریز، کرج، تهران، مشهد، اهواز، زنجان، سمنان، زاهدان، شیراز، قم، خرم‌آباد، اراک و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

شایان ذکر است که سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای ارومیه با شاخص ۹، بوشهر با شاخص ۲۰، شهرکرد با شاخص ۳۲، بیرجند با شاخص ۴۸، اهواز با شاخص ۵۰، زنجان با شاخص ۳۴، زاهدان با شاخص ۴۹، کرمانشاه با شاخص ۲۶، یاسوج با شاخص ۳۰، رشت با شاخص ۲۵، خرم‌آباد با شاخص ۱۶ و همدان با شاخص ۱۲، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، به طوری که روز گذشته شهرهای ارومیه، بوشهر، بیرجند، سنندج، کرمان، کرمانشاه، رشت و همدان، پاک (سبز) بودند.

بر این اساس، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، سنندج، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، بجنورد، یاسوج، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ کلان‌شهر سالم (زرد)، شمار ۱۲ شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر خطرناک (قهوه‌ای)، دو کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، هشت کلان‌شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 728618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.