رشته «تیراندازی با تفنگ» توجه بیشتر از سوی رسانه‌ها را می‌طلبد

سرمربیان تیراندازی با تفنگ معتقدند اگر مسئولان بتوانند در موضوع پخش‌ زنده و رسانه نیز امکاناتی را فراهم کنند، باعث می‌شود بخش معیشتی تیراندازان تحت‌الشعاع قرار گیرد و به جذب اسپانسر و علاقه‌مندان این رشته کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، در شانزدهمین دوره لیگ برتر تفنگ آقایان، هشت تیم حضور داشتند که این دوره با قهرمانی تیم نیروی زمینی ارتش به پایان رسید. تیم فولاد مبارکه سپاهان در دو دوره قبلی موفق به کسب دو قهرمانی پی‌درپی شده بود، اما در سال جاری نیروی زمینی ارتش اجازه نداد تا سپاهانی‌ها سومین دوره پیاپی قهرمانی را جشن بگیرند و عنوان اول مسابقات را از آن خود کرد. باشگاه نیروی زمینی با کسب ۳۵ امتیاز قهرمان شد، باشگاه فولاد مبارکه سپاهان هم با ۳۱ امتیاز نایب قهرمان شد و فولاد هرمزگان با ۲۷ امتیاز در جایگاه سوم ایستاد.

بهبود داوری لیگ

حسین باقری، سرمربی تیم تفنگ نیروی زمینی در رابطه با سطح لیگ تفنگ در سال جاری به خبرنگار ایمنا می‌گوید: سال جاری لیگ تیراندازی ایران در دو سطح لیگ دسته یک و لیگ‌برتر برگزار شد که از سال ۱۳۸۶ شروع و ادامه پیدا کرده است.

وی می‌افزاید: به‌طور قطع حفظ سطح آمادگی تیم تا سال آینده مهم است. در ابتدای لیگ و یکی از بازی‌های تیم ما، ضعف داوری باعث متضرر شدن ما شد، اما در ادامه لیگ به‌مرور این مشکل رفع شد.

لزوم غیرمتمرکز برگزار شدن لیگ‌

وی تصریح می‌کند: به‌طور قطع اگر شرایط برگزاری لیگ حداقل در دو تا سه مکان مختلف فراهم شود، شرایط مساعدتر خواهد بود، اما در رشته تیراندازی به‌خصوص در بخش تفنگ به‌دلیل قابل اعتماد بودن تعداد محدودی از دستگاه‌ها در بخش نمره‌دهی، این امکان فراهم نیست و لیگ در حال حاضر و به‌اجبار به‌طور متمرکز برگزار می‌شود.

باقری ادامه می‌دهد: این دستگاه‌ها در مجموعه ورزشی آزادی در سالن ۸۰ خط وجود دارد. نسخه ایرانی این دستگاه‌ها نیز تولید شده است، اما آن اعتماد و قابلیت مدنظر را ندارد.

وی عنوان می‌کند: سال جاری دستورالعملی برای لیگ مبنی بر «برگزاری مسابقات فقط به‌صورت فینالی» صادر شد که با مخالفت باشگاه‌ها روبه‌رو و تغییر پیدا کرد، اما در ادامه فینال از مسابقات لیگ حذف شد. وجود فینال در مسابقات نیاز است زیرا به آمادگی ورزشکاران حرفه‌ای و ملی کمک‌رسان است. از لحاظ سخت‌افزاری به‌دلیل وجود تحریم‌ها مشکلات و محدودیت‌هایی برای تهیه وسایل داریم.

لزوم توسعه حمایت سخت‌افزاری

سرمربی تیم تفنگ نیروی زمینی اظهار می‌کند: در درجه اول حمایت‌های ویژه‌ای در بحث تجهیزات انفرادی و تجهیزات باشگاهی باید صورت پذیرد زیرا بخش مهمی از این رشته است، اما از لحاظ مسابقات از شرایط خوبی برخوردار هستیم؛ نسبت به بسیاری از کشورها برتری داریم و تعداد مسابقاتمان به اندازه کافی است.

وی تاکید می‌کند: اگر مسئولان بتوانند در موضوع پخش‌زنده و رسانه نیز امکاناتی را فراهم کنند، باعث می‌شود بخش معیشتی تیراندازان تحت‌الشعاع قرار گیرد و به جذب اسپانسر و علاقه‌مندان این رشته کمک خواهد کرد.

رقابت‌های نزدیکی را شاهد بودیم

بابک پروینی، سرمربی تیم تفنگ فولاد مبارکه سپاهان کشورمان در رابطه با سطح لیگ به خبرنگار ایمنا می‌گوید: سطح لیگ برتر بسیار بالا است زیرا بر اساس دستورالعمل جدید سازمان مبنی بر «استفاده نکردن بیشتر هر تیم از دو ملی‌پوش» همه تیم‌ها از تیراندازان ملی‌پوش استفاده کردند و از این بابت رقابت‌های دشواری را شاهد بودیم.

وی می‌افزاید: باشگاه فولاد مبارکه سپاهان موضوع بومی‌سازی را در پیش گرفته است، همچنین نخستین باشگاه بود که در سطح جوانان و نوجوانان تفنگ و تپانچه را در راستای پشتوانه‌سازی برای تیم بزرگسالان تشکیل داد. با یاری خدا برای دوره بعدی لیگ برتر تیم را برای قهرمانی می‌بندیم تا قهرمانی لیگ برتر را باز پس گیریم.

لیگ نیازمند وحدت میان داوران است

سرمربی تیم تفنگ فولاد مبارکه سپاهان بیان می‌کند: در این دوره لیگ برتر از داوران خوب استفاده کردند، کیفیت داوری بالا بود و مشکلات کم بود، اما اگر وحدتی در داوری آن‌ها برای دیسکالیفای کردن تیراندازان ایجاد شود و رندوم نباشد، شرایط بهتری خواهیم داشت.

وی تصریح می‌کند: لیگ برتر باید متمرکز برگزار شود زیرا که در برخی شهرستان امکانات وجود ندارد و متمرکز برگزار شود، بهتر است، اما فکر خوبی بود که لیگ دسته یک منطقه‌ای شد و در پنج منطقه مسابقات برگزار می‌شود تا جنبش و تحرکی را در شهرستان‌ها شاهد باشیم.

پروینی عنوان می‌کند: یک مجموعه ۲۰ خط آدیاسورن الکترونیک داریم که می‌توانیم میزبان مسابقات لیگ‌برتر باشیم، اگر تیم‌ها بتوانند و توانایی‌اش را داشته باشند غیرمتمرکز برگزار شدن لیگ مناسب است.

وی تشریح می‌کند: برخی از مباحث باید در دستورالعمل لیگ مشخص باشد، مانند نقل و انتقالات نیم‌فصل یا مدیریت تیم‌ها که اگر این موضوعات دقیق مدیریت شود مشکلاتی که وجود داشت رفع خواهد شد.

سرمربی تیم تفنگ فولاد مبارکه سپاهان اظهار می‌کند: تا حدودی از زمان مدال گرفتن «جواد فروغی» مقداری این رشته شناخته شد، اما هنوز نیاز به کار کردن روی این موضوع محسوس است.

وی ادامه می‌دهد: پخش زنده‌ها و تبلیغات میدانی ضعیف است و تا زمانی که پخش زنده مسابقات و تبلیغات رسانه‌ای نباشد، این رشته جایگاه مناسبی بین مردم نخواهد یافت. باشگاه‌ها و اسپانسرها با تبلیغات می‌توانند رشد پیدا کنند و از این طریق بهتر دیده خواهند شد.

پروینی می‌گوید: در صورتی که حمایت خانواده‌ها از ورزشکاران این رشته نباشد، آن‌ها نمی‌توانند به سطح برتر برسند. تیراندازی رشته‌ای تجهیزات‌محور است و نیازمند هزینه‌های بسیار بوده که برای تیراندازان سنگین است و حمایت فدراسیون را می‌طلبد.

رشته «تیراندازی با تفنگ» توجه بیشتر از سوی رسانه‌ها را می‌طلبد

به گزارش ایمنا، مربیان لیگ برتری رشته تفنگ کشورمان، معتقدند حضور اسپانسرها در این رشته کم بوده و نیازمند حمایت رسانه‌ها و فدراسیون است تا در آینده‌ای نزدیک بتواند با جذب علاقه‌مندان، به توسعه سطح فنی تیم ملی کشورمان کمک کنند.

کد خبر 728447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.