شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (چهارشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان امروز _چهارشنبه بیست‌وپنجم بهمن_ اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۳۶ در شرایط ناسالم (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه کردآباد با شاخص ۱۸۶ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) ثبت شده است، افزود: ایستگاه‌های خیابان زینبیه با شاخص ۱۷۰، کاوه با شاخص ۱۵۹، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۵۴، فیض و انقلاب با شاخص ۱۵۲ در موقعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان تصریح کرد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های سپاهان شهر با شاخص ۱۴۲، رهنان با شاخص ۱۲۶، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۲۱، پارک زمزم با شاخص ۱۱۳، فرشاد ولدان با شاخص ۱۳۱، در موقعیت هوای ناسالم (نارنجی) و فرشادی با شاخص ۹۵، میرزاطاهر با شاخص ۹۳ و ولدان با شاخص ۹۰ سالم (زرد) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۳۶ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۶۱ ناسالم (قرمز)، خرازی با شاخص ۱۳۹ و پروین با شاخص ۱۲۸ ناسالم (نارنجی) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی شهر، سجزی، قهجاورستان و شاهین‌شهر است که قهجاورستان با شاخص ۱۸۷، سجزی با شاخص ۱۵۸ ناسالم (قرمز)، خمینی شهر با شاخص ۱۲۴ و شاهین‌شهر با شاخص ۱۰۹ ناسالم (نارنجی) است، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، مبارکه، زرین‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی بیانگر بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر استقرار جوی پایدار تا روز پنجشنبه، بیست‌وششم بهمن روی استان است. بر این اساس وضعیت جوی در بیشتر مناطق صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد ملایم پیش‌بینی می‌شود، از روز پنجشنبه تا شنبه هفته آینده فعالیت سامانه ناپایدار در بیشتر نواحی غرب و جنوب به صورت ابرناکی، مه‌آلودگی، کاهش دید، بارش باران و در ارتفاعات برف‌گیر و نقاط سردسیر برف و کولاک موقتی در منطقه‌های گرمسیر رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید و احتمال طوفان لحظه‌ای و کاهش دید مورد انتظار است. کمینه دمای هوا یک تا دو درجه افزایش خواهد داشت.

آسمان شهر اصفهان نیز صاف، گاهی وزش باد ملایم خواهد بود. شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود. شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 728118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.