نقاب آلودگی بر چهره ۶ کلان‌شهر کشور / پاک‌ترین آسمان برای بوشهر ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای شش کلان‌شهر ناسالم و پاک‌ترین هوا در شهر بوشهر ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _دوشنبه بیست‌وسوم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوا در هیچ‌کدام از کلان‌شهرها ناسالم (قرمز) ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته بیست‌ودوم بهمن، شهر ایلام در موقعیت هوای آلوده ثبت شد.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۱۰۲، کرج با شاخص ۱۰۸، تهران با شاخص ۱۰۴، مشهد با شاخص ۱۱۲، زنجان با شاخص ۱۴۵ و قزوین با شاخص ۱۱۸، در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای اصفهان، مشهد و اهواز در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) درج شدند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای ارومیه با شاخص ۵۸، اصفهان با شاخص ۹۹، ایلام با شاخص ۵۳، بجنورد با شاخص ۹۴، اهواز با شاخص ۹۹، سمنان با شاخص ۵۱، زاهدان با شاخص ۶۷، شیراز با شاخص ۶۹، قم با شاخص ۷۵، سنندج با شاخص ۶۲، رشت با شاخص ۷۵، خرم‌آباد با شاخص ۸۴، اراک با شاخص ۸۵، کرمانشاه با شاخص ۶۷ و همدان با شاخص ۸۱، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته بیست‌ودوم بهمن، شهرهای تبریز، ارومیه، کرج، تهران، بجنورد، زنجان، سمنان، زاهدان، شیراز، قزوین، قم، کرمان، اراک و همدان در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

شایان ذکر است که سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای بوشهر با شاخص ۳۹، شهرکرد با شاخص ۴۵، بیرجند با شاخص ۴۳، کرمان با شاخص ۴۹ در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهرهای بوشهر، شهرکرد، بیرجند، سنندج، کرمانشاه، رشت و خرم‌آباد در وضعیت پاک (سبز) بودند.

بر این اساس، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، یاسوج، گرگان، ساری، بندرعباس و یزد ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، یاسوج، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما شش شهر ناسالم (نارنجی)، ۱۵ کلان‌شهر سالم (زرد)، چهار شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، سه کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۴ شهر سالم (زرد)، هفت کلان‌شهر پاک (سبز) و پنج شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 727631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.