ثبت کیفیت هوای سالم و پاک در ۲۱ شهر کشور/ تنها هوای کلان‌شهر ایلام، ناسالم است

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای یک شهر آلوده و تعداد ۲۱ کلان‌شهر سالم و پاک ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _یکشنبه بیست‌ودوم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوا در شهر ایلام با شاخص ۱۵۶ ناسالم برای عموم (قرمز) است، در حالی که روز گذشته هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در موقعیت هوای آلوده ثبت نشدند.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای اصفهان با شاخص ۱۲۶، مشهد با شاخص ۱۰۸ و اهواز با شاخص ۱۴۶، در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای اصفهان، تهران، بجنورد و زنجان در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) ثبت شدند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۹۶، ارومیه با شاخص ۵۳، کرج با شاخص ۷۷، تهران با شاخص ۸۰، بجنورد با شاخص ۷۸، زنجان با شاخص ۷۷، سمنان با شاخص ۶۲، زاهدان با شاخص ۶۶، شیراز با شاخص ۸۱، قزوین با شاخص ۹۹، قم با شاخص ۶۷، کرمان با شاخص ۷۱، اراک با شاخص ۹۳ و همدان با شاخص ۶۷، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته بیست‌ویکم بهمن، شهرهای تبریز، کرج، بوشهر، مشهد، اهواز، زاهدان، شیراز، قزوین، کرمان و اراک در هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

شایان ذکر است که سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای بوشهر با شاخص ۳۹، شهرکرد با شاخص ۳۸، بیرجند با شاخص ۴۶، سنندج با شاخص ۴۴، کرمانشاه با شاخص ۵۰، رشت با شاخص ۴۰ و خرم‌آباد با شاخص ۲۷، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهرهای ارومیه، ایلام، شهرکرد، بیرجند، سمنان، قم، سنندج، کرمانشاه، رشت، خرم‌آباد، همدان و یزد در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

بر این اساس، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، یاسوج، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته شهرهای اردبیل، یاسوج، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، سه کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۴ شهر سالم (زرد)، هفت کلان‌شهر پاک (سبز) و پنج شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته چهار شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۰ کلان‌شهر سالم (زرد)، شمار ۱۲ شهر پاک (سبز) و پنج کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 727347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.