آبی‌ترین آسمان سهم یاسوج شد/هوای سه کلان‌شهر بر مدار نارنجی

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای سه شهر ناسالم و پاک‌ترین هوا در کلان‌شهر یاسوج، ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _پنجشنبه نوزدهم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم برای عموم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوا در شهرهای تهران با شاخص ۱۰۴، بجنورد با شاخص ۱۲۰ و زنجان با شاخص ۱۲۳، در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز گذشته مشهد، اهواز و زنجان در موقعیت ناسالم برای گروه‌های (نارنجی) ثبت شدند.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۹۷، ارومیه با شاخص ۵۴، اصفهان با شاخص ۸۸، کرج با شاخص ۸۰، مشهد با شاخص ۹۹، اهواز با شاخص ۸۲، سمنان با شاخص ۶۷، زاهدان با شاخص ۷۰، قزوین با شاخص ۷۹، قم با شاخص ۵۵، کرمان با شاخص ۶۸، کرمانشاه با شاخص ۷۸، خرم‌آباد با شاخص ۶۷، اراک با شاخص ۸۳، همدان با شاخص ۶۴ و یزد با شاخص ۹۶، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته هجدهم بهمن، شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، کرج، بوشهر، تهران، بیرجند، بجنورد، سمنان، زاهدان، شیراز، کرمان، کرمانشاه، خرم‌آباد، اراک و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهرهای بوشهر با شاخص ۳۸، بیرجند با شاخص ۳۷، شیراز با شاخص ۴۸، سنندج با شاخص ۴۲، یاسوج با شاخص ۳۳ و رشت با شاخص ۴۳، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای شهرکرد، قم، سنندج، یاسوج، رشت و همدان در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

بر این اساس، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، شهرکرد، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، قزوین، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) نشدند، اما سه شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ کلان‌شهر سالم (زرد)، شش شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده ثبت شده است، به طوری که روز گذشته هجدهم بهمن، سه شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ کلان‌شهر سالم (زرد)، شش شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 726719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.