مشهد، اهواز و زنجان آلوده‌ترین شهرهای کشور؛ امروز ۱۸ بهمن

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای سه شهر ناسالم و ۲۲ شهر در کشور سالم و پاک ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _چهارشنبه هجدهم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم برای عموم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوا در شهرهای مشهد با شاخص ۱۰۲، اهواز با شاخص ۱۲۵ و زنجان با شاخص ۱۱۵، در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هیچ‌کدام از ایستگاه‌های کلان‌شهر کشور در وضعیت ناسالم برای گروه‌های (نارنجی) ثبت نشدند.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۷۷، ارومیه با شاخص ۵۲، اصفهان با شاخص ۶۷، کرج با شاخص ۶۹، بوشهر با شاخص ۵۳، تهران با شاخص ۶۳، بیرجند با شاخص ۵۵، بجنورد با شاخص ۹۳، سمنان با شاخص ۶۸، زاهدان با شاخص ۸۲، شیراز با شاخص ۵۳، کرمان با شاخص ۹۵، کرمانشاه با شاخص ۶۶، خرم‌آباد با شاخص ۷۰، اراک با شاخص ۶۵ و یزد با شاخص ۵۳، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته هفدهم بهمن، شهرهای تبریز، کرج، بوشهر، شهرکرد، بیرجند، مشهد، بجنورد، اهواز، زنجان، زاهدان، قم، خرم‌آباد، اراک، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

به این ترتیب، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های شهرهای شهرکرد با شاخص ۴۷، قم با شاخص ۴۹، سنندج با شاخص ۳۲، یاسوج با شاخص ۳۶، رشت با شاخص ۴۶ و همدان با شاخص ۳۳، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهرهای ارومیه، اصفهان، تهران، سمنان، شیراز، سنندج، کرمان، کرمانشاه و یاسوج با شاخص ۴۳ در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

بر این اساس، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، قزوین، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، قزوین، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش)، ناسالم (قرمز) نشدند، اما سه شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ کلان‌شهر سالم (زرد)، شش شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده ثبت شده است، به طوری که روز گذشته هفدهم بهمن، تعداد ۱۵ شهر سالم (زرد)، ۹ کلان‌شهر پاک (سبز) و هفت کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 726443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.