۱۱۹ زمین‌لرزه در هفته اول بهمن ۱۴۰۲ ثبت شد / لرزه ۴.۵ ریشتری بر تن شهداد یزد

بر اساس گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور، از تاریخ سی‌ام دی تا ششم بهمن‌ماه، ۱۱۹ زمین‌لرزه به ثبت رسیده و زمین‌لرزه شاخص این هفته، با بزرگی ۴.۵ ریشتر در شهداد استان یزد ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بر اساس اطلاعات ثبت شده در مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از زمین‌لرزه‌های رخ‌داده در سطح کشور در بازه زمانی سی‌ام دی تا ششم بهمن، ۱۱۹ زمین‌لرزه به وقوع پیوسته است.

در این بازه زمانی، ۱۱۱ زمین‌لرزه با محدوده بزرگی کمتر از ۳ ریشتر، پنج زمین‌لرزه با محدوده بزرگی بین ۳ تا ۴ ریشتر و سه زمین‌لرزه با محدوده بزرگی ۴ تا ۵ ریشتر رخ داده است.

در طول هفته مذکور و بر اساس تفکیک بزرگی زمین‌لرزه‌ها، سنگان در استان خراسان رضوی و ونک در استان اصفهان با رخداد شش زمین‌لرزه، لرزه‌خیزترین مناطق کشور به‌شمار می‌رود.

در مدت زمان مذکور، سه زمین‌لرزه در استان در آذربایجان شرقی، پنج زمین‌لرزه در استان در آذربایجان غربی ،۲۳ زمین‌لرزه در اصفهان، یک زمین‌لرزه در بوشهر، سه زمین‌لرزه در تهران، سه زمین‌لرزه در چهارمحال و بختیاری، ۱۶ زمین‌لرزه در خراسان رضوی، پنج زمین‌لرزه در خراسان شمالی، هشت زمین‌لرزه در خراسان جنوبی، دو زمین‌لرزه در خوزستان و هفت زمین‌لرزه در سمنان، به وقوع پیوسته است.

بر اساس این گزارش، دو زمین‌برزهدر فارس، یک زمین‌لرزه در قزوین ،۱۵ زمین‌لرزه در کرمان، دو زمین‌لرزه در کهگیلویه و بویراحمد، یک زمین‌لرزه در گلستان، سه زمین‌لرزه در مازندران، یک زمین‌لرزه در استان مرکزی، دو زمین‌لرزه در هرمزگان و چهار زمین‌لرزه در یزد طی مدت زمانی مذکور به ثبت رسیده است.

در این بازه زمانی تحت بررسی، در استان‌های البرز، ایلام، زنجان، سیستان و بلوچستان، قم، کردستان، کرمانشاه، گیلان، لرستان و همدان هیچ زمین‌لرزه‌ای به ثبت نرسیده است.

از تعداد زمین‌لرزه‌های رخ‌داده طی بازه زمانی مذکور، بیشترین تعداد مربوط به اصفهان با ۲۳ زمین‌لرزه، خراسان رضوی با ۱۶ زمین‌لرزه و کرمان با ۱۵ زمین‌لرزه و کمترین تعداد مربوط به استان‌های بوشهر، قزوین، گلستان و مرکزی با ثبت یک مورد زمین‌لرزه بوده است.

زمین‌لرزه شاخص هفته تحت بررسی، روز دوشنبه، دوم بهمن ساعت ۱۱:۲۸:۲۰ با بزرگی ۴.۵ ریشتر در شهداد استان یزد بوده است.

جزئیات زلزله‌های هفته مذکور به این شرح است:

شنبه ۳۰ دی

در بندر مقام استان هرمزگان زلزله ۲.۹ رخ داد.

یکشنبه اول بهمن

فارغان استان هرمزگان زلزله ۲.۷، خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹، علی‌آباد استان گلستان زلزله ۲.۶، میامی استان سمنان زلزله ۲.۵، سیه رود استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۶ و ساوه استان مرکزی زلزله ۲.۶ را تجربه کردند.

دوشنبه ۲ بهمن

کوهبنان استان کرمان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق هفت کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۲۳ کیلومتری کوهبنان و ۵۲ کیلومتری کیانشهر استان کرمان و ۳۶ کیلومتری بهاباد استان یزد به ثبت رسید.

قطور استان آذربایجان غربی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق هفت کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۲۴ کیلومتری قطور، ۴۴ کیلومتری زرآباد و ۶۰ کیلومتری سیه چشمه این استان بوده است.

شهداد استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای ۴.۵ در عمق هشت کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۱۵ کیلومتری شهداد، ۲۰ کیلومتری سیرچ و ۲۵ کیلومتری اندوهجرد این استان گزارش شد.

در خوی استان آذربایحان غربی زلزله ۲.۷ و در یزدانشهر استان کرمان زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.

سه‌شنبه ۳ بهمن

در جندق استان اصفهان زلزله ۲.۹، در لیکک استان کهگلویه و بویراحمد زلزله ۲.۷، در دوگنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۸، در نجف شهر استان کرمان زلزله ۲.۷ و در شوشتر استان خوزستان زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

چهارشنبه ۴ بهمن

در دیهوک استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۷، در هجدک استان کرمان زلزله ۲.۸ و در فراشبند استان فارس زلزله ۲.۶ رخ داد.

پنج‌شنبه ۵ بهمن

در میرآباد استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵ رخ داد.

جمعه ۶ بهمن

در برازجان استان بوشهر زلزله ۲.۹ و در سنگان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

کد خبر 726287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.