اهواز و تهران رکوردار هوای ناسالم در کشور / تنها ۶ شهر در وضعیت پاک قرار دارد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای دو شهر برای گروه‌های حساس ناسالم و شش کلان‌شهر پاک‌ترین هوا را در کشور دارند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _دوشنبه شانزدهم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم برای عموم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوا در ایستگاه‌های کلان‌شهرهای تهران با شاخص ۱۱۰ و اهواز با شاخص ۱۳۹ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های (نارنجی) قرار دارد، به طوری که روز گذشته پانزدهم بهمن، شهرهای تبریز، تهران، اهواز، زنجان و اراک در موقعیت هوای ناسالم (نارنجی) ثبت شدند.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۸۸، ارومیه با شاخص ۵۸، اصفهان با شاخص ۶۷، کرج با شاخص ۷۸، بیرجند با شاخص ۵۲، مشهد با شاخص ۸۲، بجنورد با شاخص ۸۰، زنجان با شاخص ۶۷، سمنان با شاخص ۸۶، زاهدان با شاخص ۵۹، شیراز با شاخص ۵۸، قزوین با شاخص ۸۹، قم با شاخص ۵۷، کرمان با شاخص ۶۱، خرم‌آباد با شاخص ۷۵، اراک با شاخص ۸۱ و یزد با شاخص ۶۵ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته شهرهای ارومیه، اصفهان، کرج، بوشهر، شهرکرد، مشهد، بیرجند، بجنورد، سمنان، زاهدان، قزوین، کرمان، کرمانشاه، خرم‌آباد، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

به این ترتیب، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های بوشهر با شاخص ۴۶، شهرکرد با شاخص ۴۳، سنندج با شاخص ۱۸، کرمانشاه با شاخص ۵۰، یاسوج با شاخص ۳۴ و همدان با شاخص ۱۲ در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای اردبیل، شیراز، قم، سنندج و یاسوج در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

بر این اساس، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای ایلام، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۷ کلان‌شهر سالم (زرد)، شش شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده ثبت شده است، به طوری که روز گذشته پنج شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ کلان‌شهر سالم (زرد)، پنج شهر پاک (سبز) و پنج کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 725772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.