شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز دوشنبه ۱۶ بهمن + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (دوشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _دوشنبه شانزدهم بهمن_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و چهار ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۶۴ در شرایط سالم (زرد) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه امروز هیچ‌کدام از ایستگاه‌های سنجش کیفیت در شرایط ناسالم (قرمز و نارنجی) قرار ندارد، افزود: ایستگاه‌های زینبیه با شاخص ۸۱، ولدان با شاخص ۷۱، دانشگاه صنعتی با شاخص ۷۰، کردآباد و رهنان با شاخص ۶۷، پارک زمزم و فیض با شاخص ۶۳، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۵۸، کاوه با شاخص ۵۵، فرشادی با شاخص ۵۳، در وضعیت سالم (زرد) است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های سپاهان‌شهر با شاخص ۵۰، انقلاب با شاخص ۴۸ و میرزاطاهر با شاخص ۴۲ در وضعیت هوای پاک (سبز) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۶۴ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۹۶، احمدآباد با شاخص ۸۴، استانداری اصفهان ۶۷ و پروین با شاخص ۵۹ در موقعیت سالم (زرد) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، سجزی، قهجاورستان و شاهین‌شهر است که قهجاورستان با شاخص ۱۲۶ و سجزی با شاخص ۱۱۲ ناسالم (نارنجی)، شاهین‌شهر با شاخص ۵۲ و خمینی‌شهر با شاخص ۶۷ سالم (زرد) است. ایستگاه‌های رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، نجف‌آباد، زرین‌شهر، مبارکه و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی از اواسط امروز و طی روز سه‌شنبه به سبب گذر موج ناپایداری بر روی استان، شرایط افزایش ابر و وزش باد نسبتاً شدید تا شدید در بیشتر مناطق استان و در نواحی مستعد طوفان لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود، از روز هفدهم بهمن، شرایط بارش پراکنده برف نیز در غرب وجود دارد. آسمان اصفهان نیز امروز صاف تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد خواهد بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 725728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.