هوای ۵ شهر در کشور بر مدار نارنجی / پاک‌ترین هوا در شیراز ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای پنج شهر برای گروه‌های حساس ناسالم است و شیراز پاک‌ترین هوا را در کشور دارد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _یکشنبه پانزدهم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوا در هیچ‌کدام از ایستگاه‌های کلان‌شهرهای کشور ناسالم برای عموم (قرمز) ثبت نشده است، اما روز گذشته چهاردهم بهمن، شهر زنجان با شاخص ۱۵۴، در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) ثبت شد.

لازم است بدانیم که دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه‌های کلانشهرهای تبریز با شاخص ۱۲۵، تهران با شاخص ۱۲۰، اهواز با شاخص ۱۴۳، زنجان با شاخص ۱۱۳ و اراک با شاخص ۱۱۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های (نارنجی) قرار دارد، به طوری که روز گذشته چهاردهم بهمن، شهرهای تبریز، تهران، اهواز و زاهدان در موقعیت ناسالم (نارنجی) قرار داشتند.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای ارومیه با شاخص ۵۹، اصفهان با شاخص ۷۹، کرج با شاخص ۸۱، بوشهر با شاخص ۵۲، شهرکرد با شاخص ۶۳، مشهد با شاخص ۸۴، بیرجند با شاخص ۶۷، بجنورد با شاخص ۸۱، سمنان با شاخص ۶۴، زاهدان با شاخص ۷۲، قزوین با شاخص ۹۹، کرمان با شاخص ۶۳، کرمانشاه با شاخص ۷۴، خرم‌آباد با شاخص ۸۵، همدان با شاخص ۵۷ و یزد با شاخص ۶۸، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته چهاردهم بهمن، ایستگاه شهرهای ارومیه، اصفهان، کرج، سمنان، شیراز، قزوین، سنندج، کرمان، کرمانشاه، اراک و همدان در وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

به این ترتیب، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های اردبیل با شاخص ۴۰، شیراز با شاخص ۳۵، قم با شاخص ۴۶، سنندج با شاخص ۴۸ و یاسوج با شاخص ۴۰ در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای اردبیل، بوشهر، شهرکرد، بیرجند، مشهد، بجنورد، قم، یاسوج، خرم‌آباد و یزد در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

بر این اساس، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای ایلام، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای ایلام، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما پنج شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ کلان‌شهر سالم (زرد)، پنج شهر پاک (سبز) و پنج کلان‌شهر بدون داده ثبت شده است، به طوری که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، چهار کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۱ شهر سالم (زرد)، شمار ۱۰ کلان‌شهر پاک (سبز)، پنج شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 725512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.