اهداف متفاوت تیم‌ها در بالاترین سطح هندبال باشگاهی ایران

سرمربی دو تیم لیگ برتری معتقدند لیگ برتر هندبال شامل تیم‌هایی است که برای اهداف متفاوت تلاش می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، سی‌وششمین دوره لیگ برتر هندبال مردان ایران پس از وقفه‌ای حدود دو ماهه، روز گذشته _دوشنبه پانزدهم بهمن_ ازسرگیری شد. در نخستین دیدار تیم رده سومی شهید شاملی کازرون در دهدشت به مصاف فراز بام خاییز این شهر رفت و توانست ۳۶ بر ۲۷ به برتری برسد. در دیگر دیدار پلیمر خلیج‌فارس در خانه با نتیجه ۲۳ بر ۲۷ مقابل فولاد مبارکه سپاهان شکست خورد.

نفت و گاز گچساران در دیدار خارج از خانه مقابل پرواز هوانیروز با نتیجه ۳۵ بر ۳۲ به برتری رسید. صنعت مس کرمان نیز که همچنان با امتیاز کامل در صدر جدول قرار دارد با یک اختلاف گل مقابل زغال‌سنگ طبس که در رده ششم قرار دارد به برتری رسید. گیتی‌پسند نیز توانست در خانه با نتیجه ۲۲ بر ۱۷ تیم سپاهان نوین را شکست دهد.

برنامه‌ریزی فدراسیون هندبال موجب شده است که تیم‌ها و بازیکنان از شرایط خود آگاهی نداشته باشند و از پنجره نقل و انتقالات نیم‌فصل بهره لازم را نبرند، همچنین تعدادی از باشگاه‌ها به دلیل سنگین شدن هزینه‌های به وجود آمده از شرایط ناراضی و گلایه‌مند باشند.

در ادامه مسابقات لیگ در سه بازه زمانی دوم تا هشتم اسفند، بیست‌وسوم اسفند تا هشتم فروردین ۱۴۰۳ و سی‌ویکم فروردین تا ششم اردیبهشت ۱۴۰۳ برای برگزاری اردوی تیم ملی جوانان و نوجوانان تعطیل می‌شود.

۲ قسمت شدن لیگ‌برتر هندبال

کیوان صادقی، سرمربی تیم هندبال گیتی‌پسند در رابطه با شرایط لیگ هندبال آقایان به خبرنگار ایمنا می‌گوید: سال‌ها است که لیگ هندبال به دو گروه تقسیم شده است، گروهی در بالای جدول برای رسیدن به چند سکوی برتر و گروه دیگر در پایین جدول برای حذف نشدن در حال رقابت هستند.

وی می‌افزاید: مسابقات جوانان کشوری چند هفته اخیر در بدترین زمان ممکن برگزار شد زیرا در زمان امتحانات بود و برخی بازیکنان موفق به شرکت در این مسابقات نشدند، این موضوع لطمه بزرگی به مسابقات وارد کرد و از کیفیت آن کم کرد.

اهداف متفاوت تیم‌ها در بالاترین سطح هندبال ایران

سرمربی تیم هندبال گیتی‌پسند ادامه می‌دهد: کمک به رشد جوانان و نوجوانان لازم است و داشتن مسابقات هندبال جوانان و نوجوانان لازمه توسعه هندبال کشورمان است زیرا که آیندگان این کشور هستند و باید روی آن‌ها تمرکز و آینده‌نگری بیشتری داشته باشیم تا به تیم‌ملی بزرگسالان کمک کرده باشیم.

وی بیان می‌کند: نقل و انتقالات امسال با شرایط معمول نقل و انتقالات فرق داشت زیرا که دور رفت مسابقات تمام نشده و چهار بازی از آن باقی مانده که اجازه رخ دادن نقل و انتقالات صورت گرفت، شرایط آن خاص بود و باید پس از چهار بازی دور رفت از نتیجه آن آگاهی پیدا کرد.

صادقی تصریح می‌کند: هدف باشگاه ما، تلاش برای رسیدن به چهار تیم برتر است، مانند چند تیم دیگری که تلاش می‌کنند برای تحقق این موضوع، اما در مقابل باید دید که برخی دیگر از باشگاه‌ها هدفشان از شرکت در لیگ چه بوده است؟ آیا فقط توسعه هندبال و مقام آوردن در این رشته بوده است یا دلایل دیگری داشتند که باید از طریق مدیران باشگاه پیگیری کرد.

وقفه در لیگ باعث افول این رشته می‌شود

وی در خصوص وقفه‌های ایجاد شده در لیگ توسط مسابقات ملی عنوان می‌کند: وقفه باعث خستگی و دلزدگی بازیکنان از تمرینات و هندبال می‌شود زیرا تمرین بیش از اندازه انجام می‌دهند، اما نتیجه‌ای ندارد، این موضوع ممکن است به افسردگی بازیکن ختم شود. فدراسیون هندبال باید به‌نحوی برنامه‌ریزی می‌کرد که وقفه‌ها در زمان بهتری باشد.

اهداف متفاوت تیم‌ها در بالاترین سطح هندبال ایران

سرمربی تیم هندبال گیتی‌پسند می‌افزاید: این وقفه فرسایش لیگ و بازیکنان را افزایش می‌دهد، در مقابل هزینه‌های سنگینی را برای باشگاه‌ها به همراه دارد که باید با برنامه‌ریزی منظم توسط فدراسیون و تعامل با باشگاه‌ها روبه‌رو باشیم تا ضرری که به باشگاه‌ها وارد می‌شود، کاهش پیدا کند.

کمبود انگیزه در برخی ازتیم‌ها

وی تشریح می‌کند: تجربه نشان می‌دهد لیگ رفت و برگشتی مناسب نیست زیرا با تمام شدن دور رفت برخی از تیم‌ها انگیزه خود را از دست می‌دهند و کنار می‌روند، لیگ ما باید پلی‌آف داشته باشد، همان‌گونه که دیگر رشته‌ها دارد و این موضوع موجب می‌شود که تیم‌ها تا آخرین لحظه انگیزه داشته باشند که جزو هشت تیم هستند و می‌توانند خود را ثابت کنند؛ تضاد در لیگ ما با وجود اسپانسرهای متنوع وجود دارد.

صادقی اضافه می‌کند: اگر موضوع رشد هندبال مطرح باشد این رشته باید بیش از این مورد توجه رسانه‌ها باشد. پخش زنده از طرفی اسپانسرها را دلگرم می‌کند و سوی دیگر خانواده هندبال دلگرم دیده شدن و رشد باشند.

وی خاطرنشان می‌کند: هیچ چیز در لیگمان مشخص نیست، در لیگ سال جاری ممکن است با یک رقابت و نتیجه آن شرایط لیگ عوض شود و قابل پیش‌بینی نیست. شش تیم اول جدول رقابت‌ها بسیار نزدیکی دارند.

چند بازی اول برای شناخت تیم‌ها بود

مهدی آزاد منجیری، سرمربی تیم هندبال فراز بام خائیز دهدشت درباره عملکرد تیم‌ها در لیگ هندبال مردان به خبرنگار ایمنا می‌گوید: لیگ ایران سال جاری به دو قسمت تقسیم شده است؛ قسمتی برای کسب عناوین برتر و قسمت دیگر صرفاً برای حذف نشدن در حال جنگیدن است.

وی می‌افزاید: با چند بازی اول لیگ تیم‌ها از یکدیگر شناخت پیدا کردند، تیم‌هایی داشتیم که هنوز آمادگی کامل را نداشتند و این وقفه پس از هفت بازی اول موجب شد تیم‌هایی که هنوز خودشان را پیدا نکرده بودند، برای نیم‌فصل دوم آماده شوند و فکر می‌کنم در نیم‌فصل دوم نتایج متفاوت‌تری را شاهد باشیم.

سرمربی تیم هندبال فراز بام خائیز دهدشت عنوان می‌کند: از نقل و انتقالات اطلاعی ندارم زیرا مشکلات مالی زیادی در نیم‌فصل اول وجود داشت و تیم‌های زیادی را دیدم که نتوانستند تسویه‌حساب مالی کنند.

اهداف متفاوت تیم‌ها در بالاترین سطح هندبال ایران

آزادمنجیری بیان می‌کند: وقفه ایجاد شده برای برگزاری مسابقات ملی برای بعضی از تیم‌ها مفید بوده تا به آمادگی لازم برسند و تمرینات بیشتر را در برنامه خود جای دهند، اما برای برخی تیم‌ها که بازیکنان ملی‌پوش داشتند این وقفه باعث شد تا بازیکنان با خستگی در لیگ حضور یابند و حتی با ذهنی ناآرام در بازی‌های لیگ حاضر شوند.

وی تشریح می‌کند: نخستین مشکلی که در لیگ وجود دارد کمبود اسپانسر و مشکل مالی است. منتظر افزایش تعداد اسپانسرها و برطرف شدن مشکلات مالی دیگر اسپانسرهای فعال در لیگ هندبال هستم تا بازیکنان با به‌موقع دریافت کردن حقوق خود بتوانند عملکرد خوبی را به نمایش بگذارند.

سرمربی تیم هندبال فراز بام خائیز دهدشت می‌افزاید: حضور بازیکنان لژیونر اروپایی در لیگ برتر هندبال ایران مانند سال‌های گذشته نیز از عوامل رشد این رشته است زیرا لیگ پویاتری را شاهد هستیم؛ در مقابل تبلیغات و پخش زنده مسابقات می‌تواند علاوه بر کمک به رشد هندبال، به جذب و رشد اسپانسر در این رشته کمک کند.

اهداف متفاوت تیم‌ها در بالاترین سطح هندبال ایران

وی تاکید می‌کند: اگر در رسانه تبلیغات بیشتری از هندبال داشته باشیم، موجب بهره خانواده هندبال و اسپانسرها می‌شود زیرا که اسپانسرها به دیده شدن امیدوار می‌شوند و موجب پشتوانه مالی ساختن برای همه تیم‌ها در لیگ برتر می‌شود.

آزاد منجیری خاطرنشان می‌کند: هدف ما ماندگاری در لیگ است زیرا که تیم ما کاملاً جوان است و حدود هشت بازیکن نوجوان در تیم خود داریم همچنین تیم ما سال جاری در آخرین لحظات وارد لیگ برتر شد و همه تلاشمان را در راستای رشد این بازیکنان جوان و نوجوانِ کم‌تجربه خواهیم کرد تا با کسب تجربه در لیگ برتر بتوانند به رشد تیم‌ملی کشورمان کمک کنند.

به گزارش ایمنا، سرمربیان شاغل در لیگ برتر هندبال کشورمان معتقدند که پیشرفت لیگ هندبال وابسته به برنامه‌ریزی دقیق‌تر از سوی فدراسیون هندبال با تعامل با باشگاه‌ها است و رعایت این موضوع موجب کاهش هزینه، رشد جامعه هندبال و پیشرفت هندبال کشورمان است.

گزارش از مهسا زین‌العابدینی، خبرنگار ایمنا

کد خبر 725049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.