کرمانشاه و کرمان در نقطه ابتدایی و انتهایی مدار کیفیت هوا / ثبت ۲۳ شهر در وضعیت پاک و سالم

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای کلان‌شهر کرمان رکورددار آلودگی در کشور و وضعیت کیفی ۲۳ شهر سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _دوشنبه نهم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوای هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار ندارد، اما روز گذشته شهر زاهدان با شاخص ۱۷۰ در موقعیت ناسالم برای عموم (قرمز) ثبت شد.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه شهر کرمان با شاخص ۱۲۰، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز گذشته کلانشهر بیرجند در موقعیت ناسالم (نارنجی) ثبت شد.

لازم است بدانیم که دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه‌های کلانشهرهای تبریز با شاخص ۷۴، ارومیه با شاخص ۷۹، اصفهان با شاخص ۸۱، کرج با شاخص ۹۶، بوشهر با شاخص ۵۲، تهران با شاخص ۶۲، شهرکرد با شاخص ۸۳، بیرجند با شاخص ۵۴، مشهد با شاخص ۷۷، اهواز با شاخص ۵۴، زاهدان با شاخص ۷۵، اراک با شاخص ۶۸ و یزد با شاخص ۶۸، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، اما روز گذشته هشتم بهمن، شهرهای اهواز، قزوین، کرمان، اراک و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای اردبیل با شاخص ۴۵، ایلام با شاخص ۳۲، سمنان با شاخص ۳۸، شیراز با شاخص ۳۹، قزوین با شاخص ۴۴، قم با شاخص ۳۸، سنندج با شاخص ۴۷، یاسوج با شاخص ۳۷، کرمانشاه با شاخص ۲۳ و همدان با شاخص ۴۱، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که طی روز گذشته شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، کرج، ایلام، بوشهر، تهران، شهرکرد، مشهد، سمنان، شیراز، قم، سنندج، کرمانشاه، یاسوج، خرم‌آباد و همدان در وضعیت پاک (سبز) بودند.

در همین راستا، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای بجنورد، زنجان، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، اما روز گذشته شهرهای اردبیل، بجنورد، زنجان، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ کلان‌شهر سالم (زرد)، تعداد ۱۰ شهر پاک (سبز) و هفت کلان‌شهر بدون داده ثبت شده است، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، یک کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، پنج شهر سالم (زرد)، تعداد ۱۷ کلان‌شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 723997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.