تنفس در زاهدان تنگ شد/وضعیت کیفی ۱۷ کلان‌شهر پاک

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای کلان‌شهر زاهدان رکورددار آلودگی در کشور و وضعیت کیفی ۱۷ شهر پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _یکشنبه هشتم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوای کلان‌شهر زاهدان با شاخص ۱۷۰ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هیچ‌کدام از شهرها در موقعیت (قرمز) ثبت نشدند.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهر بیرجند با شاخص ۱۳۶، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، اما روز گذشته هفتم بهمن، شهر اصفهان در موقعیت ناسالم (نارنجی) ثبت شد.

لازم است بدانیم که دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه‌های کلانشهرهای اهواز با شاخص ۵۷، قزوین با شاخص ۵۹، کرمان با شاخص ۶۲، اراک با شاخص ۷۱ و یزد با شاخص ۶۶، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، در حالی که روز گذشته شهرهای تبریز، کرج، تهران، شهرکرد، بیرجند، مشهد، بجنورد، اهواز، سمنان، شیراز، قزوین، قم، کرمان و اراک در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۳۲، ارومیه با شاخص ۴۰، اصفهان با شاخص ۴۳، کرج با شاخص ۲۹، ایلام با شاخص ۴۱، بوشهر با شاخص ۴۷، تهران با شاخص ۴۳، شهرکرد با شاخص ۴۰، مشهد با شاخص ۴۵، سمنان با شاخص ۴۵، شیراز با شاخص ۲۹، قم با شاخص ۳۳، سنندج با شاخص ۲۸، کرمانشاه با شاخص ۲۵، یاسوج با شاخص ۴۶، خرم‌آباد با شاخص ۲۴ و همدان با شاخص ۱۶، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که طی روز گذشته هفتم بهمن، شهرهای ارومیه، بوشهر، زاهدان، سنندج، کرمانشاه، یاسوج، خرم‌آباد و همدان در وضعیت پاک (سبز) بودند.

در همین راستا، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، بجنورد، زنجان، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، ایلام، زنجان، گرگان، رشت، ساری، بندرعباس و یزد بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، یک کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، پنج شهر سالم (زرد)، تعداد ۱۷ کلان‌شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده ثبت شده است، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۴ کلان‌شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و هشت کلان‌شهر پاک (سبز) بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 723730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.