هوای ۲۲ شهر در کشور سالم و پاک ثبت شد/ تنفس پاک‌ترین هوا در خرم‌آباد و همدان

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای ۲۲ شهر سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _شنبه هفتم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم برای عموم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز سنجش کیفی هوای تنها کلان‌شهر اصفهان با شاخص ۱۱۰ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز گذشته ششم بهمن، شهر کرمان با شاخص ۱۲۲ در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) ثبت شد.

در همین راستا، امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۷۶، کرج با شاخص ۷۹، تهران با شاخص ۹۲، شهرکرد با شاخص ۷۱، بیرجند با شاخص ۷۵، مشهد با شاخص ۸۹، بجنورد با شاخص ۶۱، اهواز با شاخص ۶۲، سمنان با شاخص ۵۶، شیراز با شاخص ۶۹، قزوین با شاخص ۹۶، قم با شاخص ۵۶، کرمان با شاخص ۹۱ و اراک با شاخص ۶۱ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که طی روز گذشته ششم بهمن، ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرهای تبریز، اصفهان، کرج، بوشهر، تهران، شهرکرد، بیرجند، مشهد، اهواز، سمنان، زاهدان، شیراز، قزوین، قم، اراک و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای ارومیه با شاخص ۳۸، بوشهر با شاخص ۴۶، زاهدان با شاخص ۴۱، سنندج با شاخص ۳۵، کرمانشاه با شاخص ۳۷، یاسوج با شاخص ۳۴، خرم‌آباد با شاخص هشت و همدان با شاخص ۱۲ در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته ارومیه، ایلام، بجنورد، زنجان، سنندج، کرمانشاه، یاسوج، خرم‌آباد و همدان، در وضعیت پاک (سبز) بودند.

لازم است بدانیم که شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، زنجان، گرگان، رشت، ساری، بندرعباس و یزد ثبت نشده است، در روز گذشته شهرهای اردبیل، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۴ کلان‌شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز) و هشت کلان‌شهر پاک (سبز) بدون داده ثبت شدند، به طوری که روز گذشته یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ کلان‌شهر سالم (زرد)، تعداد ۹ شهر پاک (سبز) و پنج کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 723403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.