هوای کرمان رکورددار آلودگی هوا در کشور / تنفس پاک‌ترین هوا در شهر زنجان

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز شهر کرمان رکوردار آلودگی هوا و زنجان پاک‌ترین هوا را در کشور است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _سه‌شنبه سوم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز کلانشهر کرمان با شاخص ۱۶۴ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که دیروز شاخص کیفی این استان بدون داده ثبت شد.

بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای اصفهان با شاخص ۱۳۱، مشهد با شاخص ۱۲۰، اهواز با شاخص ۱۱۸، قزوین با شاخص ۱۰۹ و اراک با شاخص ۱۰۷، در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز گذشته دوم بهمن، شهرهای تبریز، اصفهان، تهران، مشهد و اهواز ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) ثبت شدند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۵۴، کرج با شاخص ۶۹، بوشهر با شاخص ۵۲، تهران با شاخص ۸۴، شهرکرد با شاخص ۵۸، بجنورد با شاخص ۵۵، سمنان با شاخص ۹۰، زاهدان با شاخص ۶۷، شیراز با شاخص ۵۴، قم با شاخص ۵۸، خرم‌آباد با شاخص ۳۳ و یزد با شاخص ۵۴، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که طی روز گذشته دوم بهمن، ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرهای ارومیه، کرج، بجنورد، سمنان، زاهدان، قزوین، قم، سنندج، خرم‌آباد، اراک، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

بر این اساس امروز ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای کلانشهرهای ارومیه با شاخص ۴۱، ایلام با شاخص ۴۱، بیرجند با شاخص ۴۲، زنجان با شاخص ۱۰، سنندج با شاخص ۲۲، کرمانشاه با شاخص ۳۲، یاسوج با شاخص ۴۱ و همدان با شاخص ۳۹، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای ایلام، بوشهر، شهرکرد، بیرجند، زنجان، شیراز، کرمانشاه و یاسوج در وضعیت پاک (سبز) بود.

لازم است بدانیم که شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، کرمان، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم برای عموم (قرمز)، پنج کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ شهر سالم (زرد)، هشت کلان‌شهر پاک (سبز)، پنج شهر بدون داده ثبت شدند، اما روز گذشته هیچ شهری در وضعیت ناسالم (قرمز) نبود، پنج شهر ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، تعداد ۱۲ کلان‌شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز)، شش کلان‌شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 722434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.