هوای ۵ کلان‌شهر در کشور ناسالم و ۲۰ شهر سالم و پاک ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای پنج شهر ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲۰ شهر سالم و پاک ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _دوشنبه دوم بهمن_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرهای کشور در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا تبریز با شاخص ۱۰۹، اصفهان با شاخص ۱۳۵، تهران با شاخص ۱۱۱، مشهد با شاخص ۱۰۸، اهواز با شاخص ۱۴۸، در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز گذشته یکم بهمن، شهرهای تبریز، تهران، مشهد، اهواز و قزوین ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) ثبت شدند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای کلانشهرهای ارومیه با شاخص ۶۴، کرج با شاخص ۵۸، بجنورد با شاخص ۸۶، سمنان با شاخص ۷۲، زاهدان با شاخص ۷۵، قزوین با شاخص ۹۴، قم با شاخص ۶۳، سنندج با شاخص ۵۶، خرم‌آباد با شاخص ۶۵، اراک با شاخص ۸۶، همدان با شاخص ۹۳ و یزد با شاخص ۷۲، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که طی روز گذشته یکم بهمن، ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرهای ارومیه، اصفهان، کرج، بوشهر، بجنورد، زاهدان، شیراز، قم، سنندج، خرم‌آباد، اراک، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

بر این اساس امروز ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای کلانشهرهای ایلام با شاخص ۵۰، بوشهر با شاخص ۴۷، شهرکرد با شاخص ۳۱، بیرجند با شاخص ۳۸، زنجان با شاخص ۳۷، شیراز با شاخص ۴۸، کرمانشاه با شاخص ۴۹، یاسوج با شاخص ۴۱، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای ایلام، شهرکرد، بیرجند، زنجان، سمنان، کرمانشاه و یاسوج در وضعیت پاک (سبز) بود.

لازم است بدانیم که شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، کرمان، گرگان، رشت، ساری، بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، گرگان، رشت، کرمان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم برای عموم (قرمز) ثبت نشدند، اما پنج شهر ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، تعداد ۱۲ کلان‌شهر سالم (زرد)، هشت شهر پاک (سبز)، شش کلان‌شهر بدون داده شدند، در حالی که روز گذشته پنج شهر ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، تعداد ۱۳ کلان‌شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و شش شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 722134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.